Skład: suszone kwiaty lawendy, suszone kwiaty rumianku
Waga: 25 g (16,80 zł), 50 g (25,80zł)
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym i nienasłonecznionym miejscu
Producent: Dworzysk
Opakowanie: opakowanie 50 g z metalową pokrywką, opakowania 25 g mają plastikowe wieczko
Picie naparu z lawendy i rumianku jest aromaterapią dla układu nerwowego i pokarmowego. Łagodzące właściwości olejków zawartych w kwiatach rumianku, odprężają brzuch i koją nerwy. Lawenda wycisza i ułatwia powrót do stanu wewnętrznej równowagi. Te dwa zioła są polecane przy problemach trawiennych, schorzeniach dróg oddechowych oraz stanach napięcia i stresu.
NAPAR DO PICIA NA CIEPŁO
1 czubatą łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem (około 200 ml) i parzymy pod przykryciem przez 5 minut. Kiedy przestygnie, możemy dodać sok z cytryny i miód.
NA ZIMNO – ORZEŹWIAJĄCA LEMONIADA
2 łyżki suszu zalewamy wrzątkiem (około 300 ml) i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Kiedy napar przestygnie, odcedzamy kwiaty. Dodajemy 2 łyżki soku z cytryny i 1 łyżkę miodu. Dopełniamy zimną wodą do 1 litra objętości. Napar najlepiej smakuje dobrze schłodzony, możemy dodać kostki lodu.
NAPAR DO KĄPIELI
8 łyżek suszu zalewamy zimną wodą (około 1000 ml), zostawiamy na 1 godzinę, następnie zagotowujemy. Odcedzamy i wlewamy do wanny. Kąpiemy się 10-20 minut w temperaturze 35-38°C. Na koniec powoli spłukujemy ciało zimnym prysznicem. Jeżeli nastąpią zawroty głowy, należy natychmiast przerwać kąpiel. Ciepłe kąpiele nie są wskazane przy zaburzeniach sercowych i krążenia, niskim ciśnieniu, żylakach i chorobach żył.
INHALACJE I PARÓWKI
Działają leczniczo przy wielu dolegliwościach: bólu gardła, chrypce, katarze, kaszlu, bólach uszu, zanieczyszczonej cerze. Przygotowanie: 1 łyżkę suszu zalewamy wrzątkiem (około 200 ml). Parzymy pod przykryciem przez 5 minut, odcedzamy. Duże naczynie napełniamy gorącą wodą, dodajemy ziołowy napar. Nakładamy ręcznik na głowę i nachylamy się nad naczyniem, wdychamy opary. Aby uniknąć oparzenia należy zachować bezpieczną odległość od naczynia. Po 10-20 minutach zdejmujemy ręcznik i spłukujemy twarz letnią wodą. Bezpośrednio po inhalacji nie należy wychodzić na dwór. Jeżeli wystąpią zawroty głowy, należy natychmiast przerwać inhalację. Parówki i inhalacje nie są wskazane przy zapalnych stanach skóry, schorzeniach oczu, bardzo niskim ciśnieniu i innych zaburzeniach krążenia.