Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Tajniki pielęgnacji skóry - część 3. Skóra mieszana

  • pielęgnacja cery mieszanej
    pielęgnacja cery mieszanej
2018-12-12 12:02

Skóra mieszana, z racji swej niejednoznacznej natury stanowi duże wyzwanie pielęgnacyjne. Im większy kontrast w rodzajach skóry w poszczególnych partiach, tym trudniejsze znalezienie kompromisu w pielęgnacji. Skóra mieszana jest bowiem z definicji mieszanką skóry tłustej (w strefie T: czoło, nos, broda) i skóry suchej (w strefie U: głownie na policzkach, bokach twarzy i skroniach). Mamy wiec 2w1, niekoniecznie się z tego ciesząc. 
Dwa rodzaje skóry na jednej twarzy to dwa odmienne spojrzenia na pielęgnację, ponieważ strefa T będzie miała tendencje do błyszczenia, a partie suche będą łatwiej ulegać podrażnieniom. Mogą im towarzyszyć popękane naczynka, dodatkowa wrażliwość, odwodnienie i skłonność do alergii. Wiatr, mróz i słońce również nie dodadzą suchym partiom poczucia komfortu.
Ten typ skóry posiada najwięcej osób, ale nie zawsze mamy do czynienia z tak wyraźnym podziałem, tzn. skóra może przetłuszczać się umiarkowanie, a w innych partiach być skórą suchą w kierunku normalnej. 
Pamiętajmy, że każdy z Nas jest inny, a stan naszej skóry zależy od wielu czynników, które mogą podlegać zmianom. 
A zadbana skóra, bez względu na jej rodzaj, może wyglądać zdrowo i atrakcyjnie.

Skóra mieszana bywa często następstwem posiadania skóry tłustej w okresie nastoletnim. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja sebum i obraz oraz właściwości skóry się zmieniają. Jednak zanim do tego dojdzie, wiele czynników może na to wpływać: 

  • uwarunkowania genetyczne
  • zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki
  • niewłaściwie dobrana i agresywna pielęgnacja
  • zła dieta, palenie tytoniu
  • czynniki środowiskowe i klimatyczne
  • zaburzenia równowagi wodno - lipidowej

 Jak rozpoznać, czy mamy skórę mieszaną?

  • po umyciu zwykłym mydłem, skóra w środkowej części twarzy mniej się błyszczy, natomiast boki twarzy i policzki są napięte i suche
  • skóra ma nierówny koloryt, w strefie T jest mniej ukrwiona, w kolorze szaro - żółtym, w pozostałej części twarzy bywa zaczerwieniona
  • w środkowej części twarzy pory skóry są widoczne gołym okiem, na policzkach są zamknięte
  • tendencja do pojawiania się zaskórników i ropnych krostek okolicy podbródka i ust
  • skóra w strefie T jest odporna na bodźce zewnętrzne, natomiast reaguje wzmożoną produkcją sebum na bodźce z wewnątrz: stres, zaburzenia układu trawiennego i napięcie nerwowe
  • zmiany trądzikowe zwykle są ulokowane w strefie T (czoło, nos, broda), a po 30 roku życia najczęściej na podbródku i wokół ust 

Bardzo rzadko zdarza się odwrócona postać cery mieszanej i wówczas środkowa część twarzy jest sucha (strefa T), a pozostałe partie skóry mają tendencję do przetłuszczania(strefa U). 

 Co zrobić, aby pomóc skórze mieszanej?

  • postawić na ruch oraz zdrowe odżywianie: bez słodyczy, dań typu fast food, nadmiaru kawy i alkoholu 
  • zadbać o odpowiednią podaż witaminy A, aby normalizować produkcję sebum i witaminy E, aby wspomóc suche partie skóry (naturalne oleje) i zapobiegać jej przedwczesnemu starzeniu i nadmiernemu przesuszeniu
  • zastosować odpowiednią pielęgnację, dopasowaną do potrzeb skóry
  • unikać intensywnej ekspozycji słonecznej, aby nie nasilać łojotoku
  • unikać mycia zwykłym mydłem, skupić się na bardziej naturalnej pielęgnacji bez substancji drażniących, silnych detergentów i konserwantów
  • nie stosować toników z alkoholem etylowym i silnie odtłuszczających preparatów

Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry mieszanej to przede wszystkim normalizowanie tłustych partii twarzy oraz nawilżanie, regenerowanie i ochrona suchych i podrażnionych partii. Gdy kontrast między potrzebami skóry jest bardzo duży, zwykłe kosmetyki uniwersalne do cery mieszanej mogą okazać się niewystarczające, ponieważ mogą podrażniać strefę suchą. Wówczas skórę należy pielęgnować dwojako, jako suchą w partiach suchych i tłustą w strefie T. 

  • demakijaż

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie olejku myjącego, który rozpuści sebum, i zanieczyszczenia zalegające na skórze tłustej, jednocześnie nie podrażniając skóry suchej. Ochronna warstewka, którą tworzą na skórze tego typu preparaty, sprawia, ze wystarczy jeden dobry produkt na wykonanie podstawowego demakijażu.

  • hydrolat

Po wykonaniu demakijażu skórę trzeba oczyścić z nadmiaru olejku i przygotować na przyjęcie kremu. Najlepiej hydrolatem lawendowym, który ukoi całą skórę, ponieważ sprzyja hamowaniu produkcji sebum, jednocześnie odkażając i kojąc skórę. Natychmiast po użyciu hydrolatu, na twarz nakładamy krem, aby zachować cenne właściwości nawilżające. 
Do pielęgnacji porannej wystarczy sam hydrolat i krem nawilżający. 

  • peeling i maska

Aby pobudzić skórę do regeneracji i oczyścić z martwego naskórka – potrzebny będzie odpowiedni peeling. Bardzo dobrym rozwiązaniem są drobnoziarniste peelingi lub peelingi bez drobinek, gdy partie suche są wyjątkowo podrażnione.
Po peelingu koniecznie trzeba zastosować maseczkę, szczególnie na suche partie suche, aby ukoić skórę i dostarczyć składniki do jej regeneracji w czasie snu. 

  • krem 

Na dzień bardzo dobrze sprawdzają się kremy nawilżające, pod które warto wklepać kilka kropli serum z witaminami
Na noc trzeba zastosować bardziej odżywczy produkt, ale o niezbyt ciężkiej konsystencji oraz nie zawierający składników zatykających pory czyli oleju kokosowego, masła kakaowego i lanoliny. 

W czasie mroźnych i wietrznych dni na usta i partie suche, możemy potrzebować kremu do zadań specjalnych. W przypadku spierzchniętych ust i przesuszonych „placków” na skórze jest niezastąpiony. 

Domowe SOS przed wielkim wyjściem – doskonała maseczka wygładzająca

Składniki:

  • ugotowana i odsączona fasolka mung lub adzuki – 4 - 5 łyżek
  • oliwa z oliwek  extra virgin – 1 łyżeczka

Przygotowanie
Fasolkę zmiksować i dodać oliwę. W razie potrzeby, gdy maska jest zbyt sucha, można dodać nieco więcej oliwy. Maseczkę nałożyć na całą twarz, zwłaszcza na partie przetłuszczające się. Maseczka wchłonie nadmiar sebum, jednocześnie natłuszczając partie suche i wygładzi skórę.
Maseczkę zmyć letnią wodą z użyciem płatków kosmetycznych i zastosować hydrolat lawendowy plus krem nawilżający.

Źródło informacji:

Jadwiga Owczarczyk Van Oyen – Młodość i uroda na długie lata. Zarys nowoczesnej kosmetyki.
Praca zbiorowa - Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com