Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Szczotkowanie ciała na sucho. Świetny peeling i energetyzująca alternatywa dla porannej kawy

  • Szczotkowanie ciała na sucho. Świetny peeling i energetyzująca alternatywa dla porannej kawy
    Szczotkowanie ciała na sucho. Świetny peeling i energetyzująca alternatywa dla porannej kawy
2018-12-22 10:07

Większość cywilizacji starożytnych posiadała swoisty rodzaj rytuału pielęgnacyjnego, który bazował na złuszczaniu skóry za pomocą różnych środków, a celem tych zabiegów zawsze była piękna i zadbana skóra.  Chińczycy używali suszonych owoców trukwy ostrokątnej i szczotkowali nią ciało na sucho, rdzenni Amerykanie – Komancze i Czirokezi – suszonych kolb kukurydzy. 

W Japonii, przed tradycyjną gorącą kąpielą szczotkowano się m.in. owocami suszonej trukwy egipskiej i szorstkimi kawałkami materiału. Finowie do dziś praktykują suchą pielęgnację, gdzie w saunach omiata się ciało gałązkami brzozy, by usunąć nadmiar martwego naskórka. 
W ayurvedzie - systemie medycyny hinduskiej, znany był rytuał „garshana” - suchego szczotkowania, a zabieg przeprowadzano rano, kilka minut przed kąpielą. 
W starożytnej Grecji także dbano o peeling i oczyszczanie całego ciała, choć zanim zaczęto tam używać szczotek, stosowano metalowe skrobaki. 

W Polsce moda na szczotkowanie rozpowszechniła się dzięki książce „Sztuka prostoty” Dominique Loreau, autorki propagującej prostotę we wszystkich aspektach życia. I choć szczotkowanie ciała było w naszym kraju znane i praktykowane od dawna, to grono fanów poszerzyło się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat. Z pewnością ułatwiły to wysokiej jakości akcesoria oraz ich dostępność. Dziś w gabinetach kosmetycznych i salonach masażu możemy zafundować sobie zabieg szczotkowania ciała, jednak aby przyniósł oczekiwany efekt, trzeba stosować go regularnie. I tutaj warunki domowe spełnią się znakomicie. Wystarczy kilka minut dziennie, aby poprawić wygląd skóry i usprawnić krążenie. 

Czym jest szczotkowanie ciała?

Szczotkowanie ciała to delikatny masaż całego ciała, który wykonujemy na sucho. Jest to wspaniały zabieg relaksujący i w zamian za poświęcenie odrobiny czasu na jego wykonanie, otrzymujemy skórę o gładkości, której nie da nam żaden peeling. Masaż szczotką na sucho ujędrnia bowiem skórę, redukuje cellulit, pomaga w redukcji stresu, pobudza krążenie i ułatwia pozbywanie się z organizmu toksyn
Z wiekiem spowalnia się metabolizm, pojawia się ociężałość oraz tendencja do obrzęków i opuchlizny nóg. Jest to efektem coraz mniej sprawnej pracy układu limfatycznego, odpowiadającego za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Dlatego szczególnie skóra dojrzała może nam ukazać spektakularne rezultaty stosowania szczotki do masażu. Po latach regularnego szczotkowania skóra nie wiotczeje, pozostaje napięta i sprężysta. Pobudzona limfa to dotlenione komórki, sprawna eliminacja toksyn, a rezultat w postaci energii i pięknej skóry to nagroda za odrobinę codziennego wysiłku. 

Specjaliści w szczotkowaniu radzą, aby zamiast od kawy - zacząć dzień od szczotkowania całego ciała. W kilka minut można pozbyć się ospałości i uczucia porannego zmęczenia. 

Masaż

Pierwsze próby szczotkowania mogą być nieprzyjemne, a nawet lekko bolesne, ponieważ skóra nie jest przyzwyczajona do pobudzania limfy i złuszczania naskórka w tak intensywny sposób. W pierwszym kontakcie szczotka może się wydawać zbyt szorstka i drażniąca, jednak wystarczy zmniejszyć siłę nacisku lub przez kilka pierwszych dni masować się rękawicą. 
Przed szczotkowaniem nie nakładamy na skórę olejków czy balsamów. 
Masaż powinien trwać ok. 5-10 minut. Najlepiej wykonać go rano, przed prysznicem, ponieważ rozgrzewa skórę, pobudza i dodaje energii. Jednak kiedy rano zdecydowanie brakuje nam czasu, nie rezygnujmy tak łatwo. Możemy wykonywać masaż także wieczorem, jednak zważywszy na jego działanie energetyzujące, korzystniejsze może być poranne spotkanie ze szczotkowaniem. 

Dla pobudzenia wykonujemy po 3 ruchy na każdym obszarze ciała, dla odblokowania i oczyszczenia limfy – do 7 ruchów.

Masaż – jak to się robi?

  • przy masażu obowiązuje zasada: od dołu do góry (zawsze kierujemy się w kierunku serca i węzłów limfatycznych). Masujemy skórę posuwistymi, długimi i spokojnymi ruchami. Nie należy przyciskać szczotki zbyt mocno. 
  • zaczynamy od stóp, nie zapominając także o piętach i palcach, następnie szczotkujemy łydki i uda. 
  • na brzuchu wykonujemy ruchy okrężne (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). 
  • szczotkowanie rąk zaczynamy od dłoni, poprzez przedramię aż do ramienia, a następnie od szyi w dół w kierunku piersi. Okolice biustu są szczególnie delikatne, dlatego należy wykonywać jedynie ruchy okrężne lub ósemki wokół piersi. 
  • pośladki i dolną połowę pleców szczotkujemy ku górze, a od karku - ku dołowi. 

Pośladkom i spodniej części stóp możemy poświęcić nieco więcej energii, ponieważ skóra w tych miejscach jest zwykle grubsza i bardziej szorstka, zwłaszcza na spodzie stóp. Z kolej na skórze pośladków mogą pojawiać się zaskórniki, a skóra w tych miejscach jest podatna na wiotczenie i opadanie, dlatego warto dodać kilka ruchów do masażu tych szczególnych okolic. 

  • po zakończonej sesji szczotkowania, należy wziąć prysznic i posmarować ciało odżywczym, regenerującym skórę produktem (balsam lub masło do ciała, mus, olejek). 
  •  zabieg szczotkowania ciała można powtarzać codziennie, jednak przygodę ze szczotkowaniem warto rozpocząć od jednego masażu w tygodniu. 
  • pamiętajmy również, aby regularnie myć szczotkę przy użyciu ciepłej wody i mydła lub szamponu.

Zalety szczotkowania ciała na sucho

  • poprawia koloryt skóry
  • poprawia krążenie i przepływ limfy
  • przyspiesza eliminację toksyn z organizmu
  • pozwala pozbyć się martwego naskórka, odblokowuje pory, działa jak peeling
  • pomaga się odstresować i rozluźnić mięśnie
  • zapobiega wrastaniu włosków po depilacji - zwłaszcza na nogach i w okolicy bikini. Wrastające włoski powodują stany zapalne skóry, które są widoczne gołym okiem i często są też bolesne i ropieją. Systematyczne szczotkowanie ciała pomaga rozwiązać ten problem. 
  • ujędrnia, napina i wygładza skórę 
  • pomaga w walce z cellulitem – podczas masażu szczotką złuszczamy martwy naskórek, odkrywając świeżą, promienną skórę. Szczotkowanie ciała to świetny sposób na pozbycie się cellulitu. Masaż pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach naszego ciała i jej równomierne rozłożenie. Dzięki temu pomarańczowa skórka staje się mniej widoczna. Ponieważ szczotka działa jak peeling, skóra staje się gładka i jędrna, a kosmetyki zastosowane bezpośrednio po masażu działają bardziej efektywnie i lepiej się wchłaniają.
  • dodaje energii, dzięki pobudzeniu krążenia
  • jest ekonomiczna i ekologiczna – raz zakupiona szczotka wystarcza na długo, eliminując z naszego życia peelingi w plastikowych opakowaniach
  • jest higieniczna – w przeciwieństwie do gąbek nie gromadzi bakterii i grzybów. Szczotki schną bardzo szybko, włosiem do dołu, dzięki czemu na szczotce nie zostaje woda.

Zaprzyjaźnienie się ze szczotką do ciała idealnie nadaje się dla osób, które chcą ograniczyć ilość chemii na półce w łazience. Decydując się na szczotkowanie redukujemy ilość drażniących SLS, parabenów i emulgatorów, które nie służą skórze.

Przeciwskazania do masażu szczotką

  • żylaki
  • zmiany skórne na tle bakteryjnym lub wirusowym
  • podrażnienia, świeże blizny, znamiona, zmiany skórne o charakterze alergicznym – przy masowaniu pomijamy miejsca zmienione
  • nadciśnienie tętnicze 
  • stany zapalne mięśni i stawów

Szczotka to podstawa, czyli jak wybrać szczotkę do masażu

Szczotki do ciała wykonane są z kokosa, trawy morskiej lub włosia zwierząt. Do masażu potrzebujemy szczotki z naturalnego włosia, które nie będzie zbyt twarde. Warto zwrócić uwagę na kształt szczotki – wybierzmy taką, która dobrze leży w dłoni i jest wygodna. Do masażu pleców warto zakupić szczotkę z długą rączką, co bardzo ułatwia masaż i nie czyni go uciążliwym. 

Literatura
Dominique Loreau - „Sztuka prostoty”

  • Dodaj link do:
  • facebook.com