Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja biustu

  • pielęgnacja biustu
    pielęgnacja biustu
2019-01-01 18:24

Choć kształt i wielkość piersi dała nam natura, możemy wiele zrobić, by wyglądały na piękniejsze i jędrniejsze. Pamiętajmy także, że oprócz urody biustu ważna jest także profilaktyka raka piersi. Odpowiednio dobrany biustonosz, zdrowe odżywianie, ćwiczenia i pielęgnacja powinny iść w parze z systematycznymi badaniami piersi.

Delikatna budowa biustu sprawia, że jest on niezwykle wrażliwy na wszelkie zaniedbania w jego pielęgnacji. Aby ładnie się prezentował, trzeba o niego dbać, szczególnie wtedy, gdy natura obdarzyła nas tym atutem hojnie. Młodym piersiom wystarczy zwykły balsam lub olejek. Stosowane systematycznie, nawilżą i ochronią delikatną skórę. W późniejszym wieku, by skóra nie zwiotczała, a piersi nie opadły i nadal były jędrne, potrzeba nieco więcej wysiłku, jednak dobre efekty pielęgnacji mogą utrzymać się bardzo długo.

Najpierw – zawsze profilaktyka
Warto wyrobić w sobie nawyk comiesięcznej samokontroli piersi, ponieważ w tkance gruczołowej, wypełniającej biust, mogą powstawać zmiany niebezpieczne dla zdrowia. Choć w znacznym procencie (około 80%) są łagodnymi zmianami, nigdy nie należy ich lekceważyć. 
Zawsze powinnyśmy zwracać także uwagę na zmiany wyglądu, wielkości i kształtu piersi, guzki pod skórą czy pojawienie się jakiejkolwiek wydzieliny, a także raz w roku wykonać badanie USG. 

Co zrobić, aby było lepiej?

  • po pierwsze: dieta – warzywa, owoce, błonnik i kwasy omega-3. Działają pozytywnie na stan skóry, ale posiadają także zdolność ułatwiania eliminacji substancji szkodliwych dla naszego organizmu
  • wyeliminować palenie tytoniu, nadmiar używek
  • nie stosować drastycznych, niskokalorycznych i niezbilansowanych kuracji odchudzających
  • unikać długich i gorących kąpieli w wannie
  • ćwiczyć mięśnie podtrzymujące piersi (wystarczy 5 minut dziennie, ale regularnie)
  • regularnie stosować odpowiednią pielęgnację 
  • pamiętać o „hartowaniu” piersi pod prysznicem – w czasie każdej kąpieli stosujemy masaż piersi chłodnym strumieniem wody (należy prowadzić strumień wody od dołu piersi ku górze)
  • unikać intensywnych kąpieli słonecznych
  • zadbać o odpowiedni biustonosz. Nie może być za ciasny ani zbyt luźny. Piersi większe potrzebują szerszych ramiączek, aby nie wrzynały się w ramiona i dobrze podtrzymywały piersi bez uciskania. Jakość jest tutaj bardzo ważna. Właściwie, im nasze piersi mają większy rozmiar, tym ważniejsza jest jakość biustonosza. Materiał z którego jest wykonany musi być elastyczny i oddychający, aby latem uniknąć odparzeń i otarć. Warto skorzystać z usług profesjonalistki, która doradzi nam, jak podkreślić urodę większego biustu, nie narażając jego zdrowia i dobierze odpowiedni rozmiar biustonosza. 

Masaż

Mówiąc o masażu nie mamy na myśli masażu samych piersi, ale podtrzymujących je więzadeł Coopera. Znajdują się one tuż nad piersiami, pod obojczykami i tworzą jakby „naturalny biustonosz”, podtrzymując piersi od góry. Ich masaż można robić otwartą dłonią lub kostkami pięści. W tym celu najlepiej skrzyżować ręce na wysokości biustu i jednocześnie masować oba więzadła – lewe prawą ręką, a prawe lewą. Wystarczy kilka minut dziennie, aby uniknąć zbyt szybkiego opadania i wiotczenia piersi. Jeżeli masaż połączymy z pielęgnacją kosmetyczną, czyli wcieraniem balsamu lub olejku, dodatkowo ujędrnimy skórę. Warto pamiętać, że stan naszej skóry w okolicach szyi i dekoltu ma ogromne znaczenie dla kondycji piersi, a im bardziej wiotka skóra szyi i dekoltu tym gorzej będzie podtrzymywany nasz biust. 

Ćwiczenia modelujące biust

Piersi podtrzymywane są przez mięśnie klatki piersiowej, ramion i grzbietu. Regularne ćwiczenia tych partii pomogą wymodelować i wyeksponować biust.

  • Ściskanie gumowej piłki- usiądź na podłodze po turecku i weź piłeczkę. Podnieś ją na wysokość klatki piersiowej tak, by łokcie i dłonie były na tej samej wysokości. Teraz ściskaj ją przez chwilę i odpoczywaj. Wykonuj 30 powtórzeń w 3 cyklach. 
  • Pompki - połóż się na brzuchu z nogami ugiętymi w kolanach. Unieś lekko ciało, opierając się na rękach i kolanach. Rozsuń dłonie trochę szerzej niż szerokość barków i powoli 3 razy wykonaj po 10 pompek.
  • Motylki- leżąc na plecach, rozstaw nogi szeroko i ugnij je w kolanach. Weź do rąk butelki z wodą (wlej jej tyle, by butelki nie były zbyt ciężkie), rozłóż ręce na boki, unieś i skrzyżuj nad biustem, napnij mięśnie klatki piersiowej, wolno licząc do pięciu. Połóż ręce na podłodze i rozluźnij mięśnie. Wykonaj 3 serie po 12 powtórzeń. 

Biust na wielkie wyjście - śmietanowe S.O.S

Składniki

  • 1 szklanka śmietany kremówki
  • 1 łyżeczka miodu
  • ¼ szklanki naparu z rozmarynu (napar z 1 łyżeczki suszonego rozmarynu)

Przygotowanie

Do wystudzonego naparu dodać śmietanę i miód. Wymieszać i namoczyć w powstałej masie gazę. Położyć kompres na biust. Zdjąć po 20 minutach i spłukać skórę letnią wodą. 

Pielęgnacja biustu podczas ciąży i karmienia piersią

Okres ciąży i karmienia piersią jest dla naszego ciała prawdziwym wyzwaniem. Skóra na brzuchu i piersiach musi sprostać rozciąganiu i warto byłoby zadbać o to, by nie powstały rozstępy i skóra nie straciła jędrności po porodzie. 

Najważniejsze – masaż i wzmacnianie skóry

Dobrym rozwiązaniem są tutaj naturalne olejki do masażu. Należy stosować je codziennie, robiąc masaż okrężnymi ruchami od dołu do góry, zaczynając od pachy w kierunku mostka, kolejno w stronę szyi i do obojczyka. Zaleca się omijanie brodawek sutkowych, aby nie wywołać niepotrzebnych skurczów. 

Ćwiczenia

W ciągu dnia można wykonywać ćwiczenie wzmacniające mięśnie biustu. Najprostszym ćwiczeniem, które można wykonywać nawet siedząc wygodnie w fotelu jest: złożenie dłoni jak do modlitwy i na zmianę przyciskanie ich do siebie i puszczanie. Jeżeli nie ma przeciwskazań lekarskich, warto także korzystać z basenu, ponieważ pływanie bardzo skutecznie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej.

Biustonosz – prawie najważniejszy

Kluczowy dla kondycji piersi w ciąży oraz podczas karmienia jest biustonosz. Rozmiar w tym czasie ulega zmianom i biustonosz powinien być dobrany do aktualnego rozmiaru. Powinien podtrzymywać biust, nie może być zbyt luźny w obwodzie, a piersi nie mogą z niego wypadać. W odpowiednio dobranym biustonoszu regeneruje się tkanka łączna, pomagająca zachować integralną strukturę piersi (więzadła Coopera). Więzadła kształtem przypominają sprężynkę, która rozciąga się, gdy biust nie jest podtrzymywany – dlatego stanik pełni tutaj istotną funkcję. W czasie karmienia warto nosić odpowiedni biustonosz przez całą dobę, co pomoże zapobiec opadaniu piersi  i nie dopuści do rozlewania się biustu i nadmiernemu ugniataniu go podczas spania na brzuchu.  Najlepiej wybrać wtedy biustonosz bez fiszbin, w sportowej, miękkiej wersji, aby był także bardzo wygodny. 

Uwaga
W przypadku karmienia piersią, kiedy stosujemy kremy na rozstępy czy ujędrniające, powinny mieć one wyraźnie zaznaczoną informację, że można je stosować w trakcie karmienia piersią. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ źle dobranymi produktami można zniechęcić dziecko do ssania lub wywołać wysypkę na jego skórze. I tutaj również warto zwrócić się w kierunku łagodnych, naturalnych produktów, najlepiej olejków o łagodnym zapachu. 

Literatura:

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

Jadwiga Jankowska Van Oyen – „Młodość i uroda”

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com