Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Hydrolaty - zalety i zastosowanie w kosmetyce

  • hydrolaty w lawendarium.pl
    hydrolaty w lawendarium.pl
2019-03-24 13:33

Codzienna pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich kosmetyków to dla wielu z nas trudny temat, ze względu na mnogość produktów dostępnych na rynku. Skóra może wiele znieść, jednak znaczna część substancji używanych do produkcji kosmetyków, może narobić dużych szkód, zwłaszcza gdy są obecne w produktach używanych wielokrotnie w ciągu dnia. A do takich należą wszelkie drogeryjne mgiełki do twarzy, ciała, włosów oraz toniki.

Dziś z powodzeniem możemy zastąpić je jednym produktem – hydrolatem.

Do niedawna nie doceniano zalet hydrolatów i były dostępne tylko jako półprodukty do produkcji kosmetyków. Jednak obecnie są coraz częściej wykorzystywane ze względu na swoje działanie i właściwości. 

Jak powstają hydrolaty? 

Naturalne hydrolaty kwiatowe to wody roślinne, które powstają podczas produkcji eterycznych olejków zapachowych. Cały proces polega na destylacji określonej części rośliny z parą wodną, która pochłania nierozpuszczalne w wodzie cząstki olejku eterycznego. Substancje oleiste, które powstają, to olejki eteryczne, a wodne lekkie produkty uboczne to właśnie hydrolaty. Choć są bardzo delikatne i o krótszej trwałości niż olejki, charakteryzują się cechami składnika, z którego powstały. Wody kwiatowe bardzo dobrze współgrają z naskórkiem, mają także delikatny i dość subtelny zapach, który czasami różni się od zapachu olejku eterycznego, w którego destylacji uczestniczyły. Wiele nowoczesnych hydrolatów jest produktem destylacji bogactwa materiału roślinnego z parą wodną, nie produktem ubocznym przy produkcji eterycznych olejków. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą wykazywać jeszcze intensywniejsze działanie niż zwykłe destylaty. 

Kosmetyczne właściwości hydrolatów: 

  • pielęgnują i koją delikatną skórę wokół oczu, 
  • działają przeciwzapalnie, nawilżająco i odżywczo, 
  • łagodzą świąd, 
  • zmniejszają nadmierną produkcję sebum, 
  • tonizują i odświeżają cerę, ponieważ nie zawierają alkoholu ani substancji drażniących, 
  • można nimi odświeżać skórę w ciągu dnia, bez konieczności zmywania makijażu (wystarczy delikatnie spryskać twarz i dekolt), 
  • sprzyjają gojeniu się zmian skórnych i zmniejszają podrażnienie, także po oparzeniach słonecznych,
  • wspomagają leczeniu łupieżu, 
  • mają pH zbliżone do naszej skóry, 
  • można je stosować bezpośrednio na skórę, bez konieczności rozcieńczania
  • nie zawierają w składzie alkoholu, syntetycznych substancji zapachowych i barwników, rozpuszczalników, parabenów i silnie działających konserwantów. 

Zastosowanie hydrolatów

  • toniki do twarzy– to najpopularniejszy sposób stosowania hydrolatów. Możemy stosować je do porannej i wieczornej pielęgnacji twarzy i/lub do jej odświeżania w ciągu dnia.  
  • mgiełka do twarzy– poza tonizowaniem skóry, hydrolat może ją odświeżać, koić i nawilżać przez cały dzień. Doskonały w upały, po ćwiczeniach fizycznych, w podróży. Latem może zastąpić popularne wody termalne.  
  • domowe kosmetyki– rozcieńczanie maseczek z glinek, baza do innych masek, past leczniczych do twarzy, domowych kremów, okładów i kompresów.
  • zwilżanie skóry przed zabiegiem olejowania– oleje do demakijażu lepiej się rozprowadzają, jeśli wcześniej spryskamy twarz hydrolatem. Ten zabieg zwiększa także działanie pielęgnacyjne olejowania.  
  • mgiełki do włosów– są sposobem na ochronę włosów przed słońcem i klimatyzacją, zapobiegając utracie wilgoci i odświeżając włosy. 
  • wcierki i płukanki do włosów– Zmniejszają świąd, łagodzą podrażnienia i zmniejszają skłonność włosów do przetłuszczania i łupieżu. Płukanki stosujemy do zmiękczania włosów, zwiększenia ich połysku, zapobiegania plątaniu się i elektryzowaniu. Hydrolat łączymy wówczas z octem jabłkowym w proporcji 3:1. 
  • olejowanie włosów– hydrolat służy do zwilżania włosów przed nałożeniem na nie oleju. 

Jaki hydrolat wybrać dla siebie?

Musimy pamiętać, że w zależności od tego, na bazie jakich wyciągów roślinnych powstał dany hydrolat, będzie on miał różne właściwości. Warto dopasować je do swoich potrzeb, aby w pełni przekonać się o ich skuteczności. 

  • hydrolat różany– to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wielofunkcyjnych hydrolatów. Posiada delikatny zapach i działa kojąco na skórę, ponieważ ma właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Nałożony jako kompres na powieki i pod oczy zmniejsza opuchnięcia i niweluje cienie pod oczami – kompres nakładamy na 10 minut.  Jest dobrym wyborem dla cery suchej, wrażliwej i dojrzałej.
  • hydrolat oczarowy– działa silnie przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zmniejszając produkcję sebum i wspomagając gojenie się mikrouszkodzeń skóry. Regularne stosowanie hydrolatu oczarowego zmniejsza produkcję sebum, działa ściągająco, co doskonale matuje cerę. Sprawdzi się także w roli płynu łagodzącego podrażnienia po goleniu – wystarczy przetrzeć nim skórę po depilacji. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich kruchość. Dobry wybór dla cery silnie przetłuszczającej się i trądzikowej oraz cery tłustej z tendencją do pękania naczynek. 
  • hydrolat z kwiatów pomarańczy– posiada jeden z najprzyjemniejszych zapachów spośród wszystkich hydrolatów. Odżywia i odświeża skórę, działa antyoksydacyjnie. Łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum. Dobry wybór dla cery dojrzałej i naczynkowej, ponieważ zmniejsza zaczerwienienia i uspokaja cerę.    
  • hydrolat lawendowy– bardzo uniwersalny hydrolat. Ma działanie łagodzące i regenerujące, a także silnie relaksujące, dlatego warto go używać szczególnie do pielęgnacji wieczornej. Odświeża i jest idealny dla cery pozbawionej blasku. Doskonale odświeża i poprawia napięcie naskórka, dzięki czemu cera nabiera zdrowego połysku, staje się gładka i elastyczna. Bardzo dobrze chroni włosy jako mgiełka, może zastępować spray owadobójczy latem i koić skórę po goleniu. Dobry wybór dla skóry ze skłonnością do stanów zapalnych, z nadmiernym wydzielaniem sebum.
  • hydrolat miętowy– ma przyjemny, rześki zapach, dlatego jest idealny do pielęgnacji porannej, ponieważ pomaga się nam obudzić. Działa antybakteryjnie i odświeżająco, goi zmiany trądzikowe, jednocześnie łagodząc reakcje alergiczne, świąd i pieczenie skóry. Ma działanie rozjaśniające przebarwienia skórne. Dobry wybór dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i zmian trądzikowych. 
  • hydrolat rumiankowy- poprawia kondycję i wygląd skóry. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, szorstkość oraz łuszczenie się skóry. Zapewnia odpowiednie nawilżenie naskórka oraz wykazuje działanie przyspieszające gojenie ran. Dobry wybór dla wszystkich typów skóry, od suchych po tłuste. Także dla skóry wrażliwej i naczynkowej. 
  • hydrolat szałwiowy- odświeża, oczyszcza i działa przeciwzapalnie. Posiada silne właściwości antybakteryjne, oczyszcza skórę i tonizuje ją. Reguluje wydzielanie sebum i nawilża. Dobry dla cery tłustej, problematycznej i ze skłonnością do trądziku, a także cery dojrzałej.  
  • hydrolat z czerwonego maku- działa kojąco i łagodząco, doskonale odświeża i tonizuje skórę. Nawilża i kondycjonuje włosy nadając im połysk. Dobry do pielęgnacji cery wrażliwej. Może być również stosowany jako odżywcza mgiełka do włosów.

 Uwagi

  • gdy mamy cerę alergiczną – wskazane jest rozcieńczanie hydrolatów z wodą destylowaną w proporcji 1:1. 
  • niestety, na rynku kosmetycznym, również istnieje ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę i zakupu mieszanki będącej połączeniem wody z olejkiem eterycznym. Taki produkt nie jest hydrolatem. Zawsze zwracajmy uwagę na skład produktu. 

 

 

Literatura: 

www.makehappyday.com

www.poradnikzdrowie.pl

  • Dodaj link do:
  • facebook.com