Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

2019-03-28 12:51

Przebarwienia na skórze to problem, który dotyczy nas coraz częściej. Wraz z modą na opalanie przychodzą jej konsekwencje w postaci silnych przebarwień i nieestetycznych plam a najczęstszym miejscem ich występowania są części ciała narażone na wzmożony kontakt ze słońcem: twarz, dekolt, szyja, ręce, ramiona i dłonie. 

Nadprodukcja pigmentu występującego w skórze – melaniny, lub ogólne zaburzenia w jej produkcji, może prowadzić do powstawania płaskich plam, różnego kształtu i koloru, zazwyczaj ciemniejszych niż otaczająca je zdrowa skóra, czasem nawet ciemnobrązowych. Gdy nasza opalenizna blednie, w kontraście do jasnej karnacji, plamy stają się bardzo widoczne. Jednak dalsze intensywne opalanie nie ukryje przebarwień, a bardziej je jeszcze utrwali. Wówczas ich likwidacja może być naprawdę trudna i wymagać działania intensywnymi zabiegami złuszczającymi. 

Oczywiście przebarwieniom sprzyja wiele czynników i jest wiele przyczyn tendencji do przyspieszonego ich powstawania. Jednak letnia beztroska na egzotycznych wakacjach, polegająca na całkowitym zaniechaniu ochrony przeciwsłonecznej, może się skończyć dla naszej skóry plamami pigmentacyjnymi, które bardzo trudno będzie usunąć. Gdy mamy jasną karnację z tendencją do pojawiania się piegów po ekspozycji słonecznej, tym bardziej powinniśmy chronić wrażliwą skórę. 

Czynniki przyspieszające powstawanie przebarwień

  • nadczynność tarczycy, choroby przysadki mózgowej, 
  • przyjmowanie niektórych leków  - antybiotyków, antydepresantów, preparatów z ziela dziurawca, a także samego ziela, 
  • starzenie się skóry – proces naturalny, ale towarzyszy mu wiele zaburzeń na tle wytwarzania melaniny, co staje się przyczyną powstawania znamion barwnikowych i przebarwień posłonecznych, 
  • zaburzenia hormonalne,
  • stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, 
  • zmiany zapalne naskórka, trądzik, 
  • choroby wątroby,  
  • ciąża – w ciąży może pojawić się tzw. „ostuda”, rodzaj przebarwień na twarzy, które cofają się po porodzie,  
  • uwarunkowania genetyczne – jasna karnacja, częsta u osób rudowłosych. 
  • ogólne zaburzenia w obrębie procesu melanogenezy (proces enzymatycznego powstawania melanin).  

Pamiętajmy, ze same czynniki przyczyniające się do szybszego powstawania przebarwień nie są wyrokiem. Stosując leki czy znajdując się w grupie ryzyka z powodu wieku i/lub choroby, zawsze możemy przebarwieniom zapobiegać lub je niwelować, regularnie dbając o skórę i ochronę przeciwsłoneczną. 

Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Po pierwsze – ochrona.
Ochrona skóry nie polega jedynie na zabezpieczaniu jej filtrem i stosowaniu nakrycia głowy, ale także używaniu odpowiednich dla jej typu kremów do codziennej pielęgnacji. Dobrze nawilżona skóra jest dużo bardziej odporna na niekorzystne działanie słońca. Warto stosować kosmetyki z naturalną witaminą C. Jeśli to możliwe, nie wystawiajmy także skóry na działanie słońca w godzinach 11-15. 

Po drugie – regularny peeling. 
Zastosowanie delikatnego peelingu przygotuje skórę do zabiegów przeciw przebarwieniom i pozwoli jej na lepsze przyjęcie składników. Sam proces ścierania martwego naskórka również wspomaga likwidację drobnych przebarwień i stosowany regularnie, nie pozwala im się utrwalić. 

Po trzecie – zabiegi zwalczające przebarwienia, z wykorzystaniem zasobów domowej spiżarni. 

Z czego przygotujemy mikstury zwalczające przebarwienia:

  • cytryna - jej każda część może być zastosowana w walce z przebarwieniami. 

Tonik cytrynowy:
sok wyciśnięty z cytryny mieszamy w proporcji 1:1 z przegotowaną wodą. Taką mieszanką przemywamy 2 x dziennie miejsca objęte przebarwieniami. Pamiętajmy o ominięciu okolic oczu, brwi i włosów, ponieważ cytryna naprawdę potrawi rozjaśniać skórę i może również rozjaśnić włosy. Mieszankę możemy przygotować w większej ilości, np. z ¼ szklanki soku z cytryny i ¼ szklanki wody i przechowywać w lodówce przez 3 dni. 

Maseczka ze skórki i miąższu cytryny:
Miksujemy skórkę i miąższ z połowy cytryny i dodajemy 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Maskę nakładamy na miejsca objęte przebarwieniami i pozostawiamy do wyschnięcia. Zmywamy letnią wodą.

  • poczciwy ziemniak i ogórek

Ziemniak bardzo dobrze działa na mocno uwidocznione przez słońce piegi. Ziemniaka ścieramy na tarce, odciskamy sok, dodajemy 1 łyżkę jogurtu naturalnego i kilka kropli soku z cytryny. Maskę nakładamy na piegi i plamki. Po około 20 minutach zmywamy letnią wodą. 

Maseczka z ogórka ma działanie rozjaśniające, nawilżające i odświeżające. Ogórki zawierają cenny enzym - askorbinazę, który działa rozjaśniająco. Ogórka ścieramy na tarce i nakładamy na skórę na około 15-20 minut. Dodanie kilku kropli cytryny zwiększy działanie wybielające maseczki. Jest to wyjątkowo dobra maska dla cery tłustej i mieszanej, ponieważ oprócz działania wybielającego, ma działanie kojące. 

  • soda

Papka z sody oczyszczonej to skuteczny zabieg wybielający i zmniejszający widoczność  przebarwień. Dodatkowo oczyszcza i zwęża pory – jest idealna dla cery tłustej i mieszanej, natomiast posiadaczki skóry suchej i wrażliwej nie powinny wybierać sody jako składnika wybielających zabiegów, ponieważ może podrażnić delikatną skórę. 
Sodę mieszamy z wodą demineralizowaną w proporcji 1:1 tak, aby powstała dość gęsta papka. Maskę nakładamy na twarz na 5 – 10 minut i zmywamy letnia wodą. Papkę można delikatnie wcierać w skórę, aby delikatnie zwiększyć działanie peelingujące. 

  • aloes 

Działa przeciwzapalnie, ochronne, nawilżająco i regenerująco. Regularnie stosowany w postaci żelu, soku lub hydrolatu na miejsca objęte przebarwieniami, rozjaśnia skórę i koi podrażnienia. 

  • ocet jabłkowy

Jest koncentratem związków organicznych i przeciwutleniaczy, zawiera także alfa-hydroksykwasy, które mają zdolność usuwania martwych komórek, co pomaga pozbywać się przebarwień. 

Tonik z octu jabłkowego

Składniki
5 łyżek ekologicznego octu jabłkowego (75 ml)
1 szklanka zimnej przegotowanej wody (250 ml)

Przygotowanie
Rozcieńczamy ocet w wodzie, jego czysta postać podrażniłaby skórę i zadziałała zbyt mocno. Wieczorem, po wykonaniu demakijażu, spryskujemy twarz przygotowanym na bazie octu jabłkowego tonikiem. Warto wmasowywać go w skórę aż do wchłonięcia. Po 30 minutach spłukujemy zimną wodą. Powtarzamy ten zabieg przez pięć kolejnych dni, po których powinniśmy zrobić dwa dni przerwy. Następnie zaczynamy kurację od nowa w taki sam sposób, aż do rozjaśnienia przebarwień. 

  • pietruszka

Pietruszka zawiera flawonoidy, pomagające rozjaśnić i zrewitalizować skórę. Z natki pietruszki warto zastosować wybielający tonik lub pastę oczyszczającą. 

Tonik z pietruszki

Składniki

  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1 szklanka chłodnej, przegotowanej wody

Przygotowanie
Natkę pietruszki wkładamy do podłużnego naczynia i odrobinę „ugniatamy”. Zalewamy szklanka wody i wstawiamy na 12 godzin do lodówki, najlepiej na noc. Rano odcedzamy pietruszkę, otrzymując tonik. Gotowy tonik przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce, w butelce z atomizerem. 
Pozostałą część natki pietruszki dokładnie siekamy i ucieramy w moździerzu. Dodajemy 1 łyżkę naturalnego jogurtu, aby otrzymać pastę. Taka mieszankę nakładamy na twarz jak maskę na około 20 minut. Zmywamy letnią wodą. 

Domowe sposoby na przebarwienia są nie tylko tanie i łatwe w przygotowaniu, ale także skuteczne. 
Pamiętajmy jednak, że żaden preparat nie zlikwiduje przebarwień od razu. Na widoczne zmiany trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy, jest to zależne od ich skali i głębokości. 

Literatura:

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

Jadwiga Jankowska Van Oyen – „Młodość i uroda

www.medonet.pl

www.steptohealth.com

  • Dodaj link do:
  • facebook.com