Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja ust

2019-04-17 10:03

Jak dbać o usta, aby były piękne i przyciągały spojrzenia?

Nasze usta są wyjątkowo narażone na wysychanie ze względu na bardzo cienki naskórek i brak gruczołów łojowych. Z wiekiem także naturalnie bledną i pojawiają się na nich cienkie, pionowe kreski, zdradzające nieubłagane działanie czasu. Natura każdą z nas inaczej obdarza atrybutami i sam kształt oraz wielkość ust często dziedziczymy po przodkach. Jednak kiedy nasze usta są suche, spierzchnięte i blade, trudno zrzucić winę na złośliwe geny. Nie jest również dużą sztuką zachwycać pięknymi ustami tuż po wyjściu od makijażystki, gdzie z pomocą przychodzą kolorowe kosmetyki i ręka profesjonalisty. Jednak kiedy z warg znika pomadka, warto przyjrzeć im się obiektywnie i zadbać także o tę niezwykle wrażliwą i piękną część twarzy. Pamiętajmy, że wygląd ust nie świadczy tylko o ogólnej urodzie twarzy, ale także o naszym zdrowiu. Wiele dolegliwości i chorób manifestuje się także w wyglądzie ust. Naturalnie nawilżone i zaróżowione wargi bezsprzecznie dowodzą dobrego stanu naszego zdrowia, natomiast blade i spierzchnięte, oprócz zaniedbań pielęgnacyjnych mogą manifestować niedobory witaminowe, anemię czy inne schorzenia wymagające stosownego leczenia. 

Przykre dolegliwości manifestujące się na ustach

  • zajady– objawiają się piekącymi i pękającymi kącikami ust. Przerwana ciągłość skóry sprawia ból, a jednocześnie trudno się goi, ponieważ artykułując słowa otwieramy usta, a nie zagojone pęknięcia mogą przekształcać się w nadżerki. Zajady pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, u osób z niedoborami witamin z grupy B (B2, B12), u dzieci i niemowląt (używanie smoczka), a także u posiadaczy protez zębowych (warunki do rozwoju bakterii) smoczkami. Również intensywne opalanie może zaowocować zajadami oraz przetworzona dieta, uboga w owoce i warzywa, witaminę C, zboża, białko oraz wapń. Nie bez znaczenia jest również stresujący tryb życia oraz przepracowanie, sprzyjające zaniedbaniom w dziedzinie zdrowia i diety. 

Jak zaradzić zajadom? Odpowiedzią jest właściwa kuracja: uzupełnienie niedoborów, zdiagnozowanie przyczyny zajadów. 

Jak pielęgnować chorą skórę

- aloes– hydrolat, żel, ekstrakty – ma właściwości gojące, kojące i regenerujące, a także odkażające. Smarujemy skórę dotkniętą zajadami kilka razy dziennie. 

- miód– posiada silne właściwości gojące i przeciwzapalne. Warto połączyć go z olejem lnianym lub tranem. Na 1 łyżeczkę miodu stosujemy ¼ łyżeczki tranu lub oleju lnianego i taką miksturą smarujemy skórę z zajadami kilka razy dziennie. 

  • opryszczka- objawia się swędzącym zaczerwienionym punktem, który pojawia się na wardze i jest wypełniony płynem surowiczym. Gdy zostaniemy nosicielami wirusa opryszczki, będzie on towarzyszył nam przez całe życie, ujawniając się na ustach w wyniku osłabienia organizmu lub pod wpływem silnej ekspozycji słonecznej. Źle leczona, rozdrapywana lub bardzo intensywna opryszczka, przekształcająca się w sączące bąble, a następnie strupki, może również deformować linię ust. W miejscach po krostkach linia ust zostaje jakby „przerwana”, jest jaśniejsza i przez to kontur ust staje się nierówny. 

Więcej o opryszczce i jej zwalczaniu naturalnymi sposobami przeczytasz tutaj.

Kolor ust jako wskaźnik zdrowia:

  • blade usta towarzyszące bardzo bladej twarzy mogą świadczyć o anemii. Warto zbadać wówczas poziom żelaza i rozpocząć ewentualne leczenie, 
  • zasinienie ust oznacza niedotlenienie organizmu, 
  • nagłe zblednięcie warg jest bardzo często zwiastunem omdlenia,
  • intensywnie czerwone, lekko spuchnięte i „łuszczące się” usta są charakterystyczne dla chorób gorączkowych. 

Dlaczego usta wysychają – co im szkodzi?

  • suche i gorące powietrze,
  • oblizywanie warg na wietrze lub mrozie, 
  • klimatyzowane pomieszczenia,  
  • przegryzanie i skubanie warg, szczególnie gdy już są przesuszone - prowadzi to do sączących się krwawych ranek i drobnych zakażeń, 
  • niedostateczne nawodnienie odwodnienie – warto zadbać o odpowiednią podaż płynów, 
  • zła dieta uboga w składniki odżywcze, a także nadmiar słonych, kwaśnych i pikantnych pokarmów, 
  • niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne. 

 Jak dbać o usta, aby były atrakcyjne?

To nie pomadka świadczy o atrakcyjności ust, ale właśnie to, co znajduje się pod nią. Jeśli skóra warg będzie odpowiednio nawodniona i zdrowa, pomadka będzie wyglądała doskonale, natomiast na skórze suchej i popękanej, pomadka uwydatni tylko nasz problem i nie doda urody.

  • Najpierw – złuszczenie naskórka czyli peeling ust.

Jest kilka sposobów na efektywny peeling ust – można wykorzystać drobnoziarnisty, delikatny peeling do twarzy a także balsam do ust, który rozprowadzimy zwykłą miękką szczoteczką do mycia zębów lub specjalną szczoteczką do twarzy. 

Jak to zrobić?
Zarówno gotowy peeling, jak i balsam do ust aplikujemy tak samo. Nakładamy go grubą warstwą na obie wargi. Szczoteczką do zębów wykonujemy delikatne ruchy okrężne i z góry na dół, jak przy myciu zębów, ale pamiętajmy żeby mocno nie szorować ust. Po skończonym peelingu jednych ruchem ścieramy z ust chusteczką balsam lub peeling i przemywamy usta wodą lub hydrolatem, np. aloesowym. Następnie nakładamy balsam do ust lub krem do zadań specjalnych. 

Peelingu ust nie wykonujemy częściej niż raz na tydzień, a gdy nasze usta są zadbane, wystarczy raz na 2 tygodnie. 

Pamiętajmy, żeby nie wykonywać peelingu ust, gdy wargi są spierzchnięte i popękane, ponieważ tylko je podrażnimy i pokaleczymy. Najpierw należy wygoić skórę warg. Bardzo pomaga wówczas przemywanie ust naparem z kwiatu ślazu, którego właściwości gojące i powlekające znane są od lat. Warto skorzystać także z balsamów do ust lub kremu do zadań specjalnych, który zabezpieczy usta przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. 

  • masaż ust poprawiający ukrwienie

Masaż szczoteczką wygładza usta i poprawia ich koloryt. Wykonujemy go tak samo jak peeling z użyciem szczoteczki, okrężnymi ruchami oraz ruchami z góry na dół, ale używamy do tego celu tylko zwilżonej miękkiej szczoteczki.  

Maski, maseczki, mazidła

Porzeczkowy błyszczyk

  • 3 łyżki porzeczek czerwonych
  • 2 truskawki
  • ½ łyżki miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie
Owoce umyć, oczyścić, truskawki pokroić. Zagotować oba owoce bez wody, zdjąć z ognia, wystudzić i zmiksować, dodać oliwę i miód. Wymieszać i przełożyć do słoiczka. Błyszczyk nakładamy na usta jak maseczkę na około 0,5 godziny. Następnie zmywamy letnią wodą lub… zjadamy. Można przechowywać w lodowce przez kilka dni.

Maseczka bananowa ze śmietaną

  • 1/3 dojrzałego banana
  • 1 łyżeczka śmietany
  • ¼ łyżeczki oliwy z oliwek (kilka kropli)

Przygotowanie
Banana rozgniatamy na papkę i mieszamy z łyżeczką śmietany oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Nakładamy na usta. Po 20 minutach ścieramy chusteczka higieniczną. 

Maseczka miodowa z twarogiem

  • 2 łyżki tłustego twarogu
  • 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie
Mieszamy miód z tłustym twarogiem i nakładamy na usta grubą warstwą. Zmywamy po 30 minutach letnia wodą i nakładamy balsam do ust. 

Mazidełko z awokado

Przygotowanie
Awokado rozgniatamy widelcem, mieszamy z olejem i nakładamy na usta. Po 20 minutach mazidło ścieramy chusteczka higieniczną. 
Bardzo dobrze nawilża i ochrania usta. 

Maseczki na usta można komponować dowolnie, wykorzystując to, co aktualnie mamy w spiżarni domowej i kosmetyczce. 
Z zasobów spiżarnianych: awokado, banany, truskawki, tłusta śmietana, porzeczki, tłusty twaróg, oliwa z oliwek i przede wszystkim miód. Z kosmetycznych olejów warto zaopatrzyć się w oleje: z pestek śliwkiz awokado, z pestek brzoskwiń. Warto je stosować na równi z balsamami. W domu – maski, a gdy wychodzimy, koniecznie balsamy, naturalne pomadki ochronne.

I jeszcze… ćwiczenia.
Z wiekiem kąciki ust zaczynają opadać ku dołowi i przed tym naturalnym zjawiskiem mogą nas uratować jedynie codzienne sesje śmiechu i ćwiczenia wymawiania samogłosek: e, i, o, u 

Warto zapamiętać:  

codziennie korzystajmy z nawilżającej pomadki lub balsamu do usto naturalnym składzie, 

  • regularnie wykonujmy peeling lub masaż ust oraz stosujmy regenerujące maseczki, 
  • unikajmy oblizywania ust na mrozie lub wietrze, aby zapobiegać bolesnemu pękaniu warg, 
  • do pielęgnacji ust nie używajmy kosmetyków zawierających w składzie wysuszający i podrażniający alkohol, 
  • wybierajmy kosmetyki naturalne, natłuszczające i regenerujące, 
  • gdy nasze usta są przesuszone, nie korzystajmy z kolorowych szminek, pomadek i błyszczyków, dopóki usta się nie zregenerują, 
  • nie lekceważmy znaczenia zdrowego odżywiania, nawadniania organizmu oraz systematycznej pielęgnacji.

Literatura: 

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

www.medonet.pl

www.ekologia.pl

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com