Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejki eteryczne skuteczne na komary i kleszcze

2019-04-07 12:07

Wraz z odejściem zimy pojawia się zieleń traw, dni stają się dłuższe, a w ciągu  dnia słońce zaczyna coraz mocniej grzać. Jednak wraz z dobrodziejstwami wiosny i lata, przybywają owady i pajęczaki, które niekoniecznie chcemy mieć blisko siebie. Nawet krótki pobyt na łonie natury może zakończyć się bliskim spotkaniem z chmarą komarów lub kleszczami. W najlepszym wypadku otrzymamy wtedy dokuczliwy świąd i podrażnienie skóry po ukąszeniach komarów, jednak w wypadku ukąszenia przez kleszcza, konsekwencje mogą być dużo poważniejsze. Kleszcze często bywają nosicielami bakterii i wirusów, powodujących choroby zakaźne, nie omijające także naszych zwierzęcych pupili. 

Podstawowa ochrona przed kleszczami to odpowiedni ubiór. Na wycieczkę po łąkach i lasach nie wybieramy się w zwiewnych sukienkach ani krótkich spodenkach. Warto wybrać koszulę z długim rękawem i długie spodnie. Nawet w upały powinniśmy włożyć lniane lub bawełniane, jasne ubrania, w których nie będzie nam gorąco, ponieważ len i bawełna są przewiewne. Utrudnimy natomiast kleszczom drogę do wkłucia się w nasze ciało. Jasny kolor ubrań ułatwia dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza i uniemożliwienie mu dotarcie do celu. Po powrocie z wycieczki należy zawsze dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze najczęściej atakują te miejsca, gdzie skóra jest delikatna i łatwo się przez nią przebić - pachy, pachwiny, miejsca w zgięciach kolan i łokci oraz za uszami. Jeżeli dojdzie do ugryzienia przez intruza, usunięcie go najlepiej pozostawić lekarzowi lub pielęgniarce, można również skorzystać ze specjalnej pęsety do bezpiecznego usuwania kleszczy. My proponujemy skuteczne i proste urządzenie, dostępne w lawendarium.pl https://lawendarium.pl/kleszczolapki-tick-twister-clipbox.html, dosoknałe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 

Borelioza i kleszcze

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o przypadkach boreliozy. Niektórzy tak bardzo się jej obawiają, że zaniechali wycieczek do lasu całkowicie. Jednak kleszcza możemy również spotkać w miejskim parku lub przydomowym ogródku. W wysokich źdźbłach traw, niskich krzewach, niewielkich drzewkach, na krzakach jeżyn, porzeczek czy malin. Kleszcz może przeżyć bez pożywienia nawet dwa lata, jest więc spore ryzyko, że przynajmniej raz w życiu doświadczymy ukąszenia. Aby zminimalizować ryzyko warto zadbać o odpowiedni ubiór i preparaty odstraszające. 

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień występujący wokół ugryzienia - wyraźne zaczerwienie skóry, jaśniejsze pośrodku. Nie pojawia się jednak w każdym przypadku, a gdy jesteśmy nieświadomi choroby, nie leczymy jej,  co sprzyja powikłaniom: sercowym, neurologicznym i stawowym. Do późnych objawów boreliozy  należą: obrzmienia, sztywnienie mięśni i stawów, bóle głowy, skoki ciśnienia, problemy z układem sercowo - naczyniowym, zaburzenia widzenia, słuchu, smaku, kaszel, zadyszka, bezsenność i problemy z koncentracją, a także zespół przewlekłego zmęczenia. Dlatego tak ważna jest możliwie szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. 

Kleszcze i komary wabi zapach ludzkiego potu, ale również niektóre kosmetyki, wody  toaletowe i dezodoranty. Istnieją jednak zapachy odstraszające insekty. Po aplikacji na skórę, zmieniają woń potu na tyle, że przestaje być kusząca dla potencjalnych napastników; komarów, kleszczy i meszek. Tutaj właśnie możemy z powodzeniem wykorzystywać olejki eteryczne. 

Olejki eteryczne odstraszające komary i kleszcze: 

  • Olejek goździkowy– jest składnikiem preparatów i świec zapachowych przeciw kleszczom i owadom. Bardzo skutecznie je odstrasza. 
  • Olejek z drzewa różanego– poza działaniem odstraszającym kleszcze, pomaga także goić podrażnienia skóry po ukąszeniach owadów.  
  • Olejek lawendowy– skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary.
  • Olejek cytrynowy– odstrasza komary, muchy, meszki, pchły. 
  • Olejek eukaliptusowy– ekstrakt z eukaliptusa nie tylko odstrasza kleszcze, ale także zmniejsza ryzyko zakażenia i goi skórę po ukąszeniach.  
  • Olejek z drzewa herbacianego– silnie bakteriobójczy, goi rany po ukąszeniach. 
  • Olejek tymiankowy – jest jednym z najmocniejszych olejków eterycznych, odstrasza kleszcze, komary, meszki. Tymianek ma intensywny, cytrynowy aromat, który jest nie do zniesienia dla większości owadów. 
  • Olejek z mięty pieprzowej– bardzo dobrze odstrasza komary. 
  • Olejek rozmarynowy- skutecznie odstrasza komary. Oprócz aplikacji w sprayu, warto kilka gałązek tego zioła wrzucić do ogniska lub grilla, pomaga pozbyć się komarów. 
  • Olejek waniliowy – doskonały sposób na meszki. Nawet zwykły aromat waniliowy do ciast jest w stanie je odstraszyć. 
  • Olejek geraniowy– dobrze odstrasza komary i kleszcze, poprawia zapach sprayów odstraszających insekty. 

Olejków eterycznych nie aplikujemy bezpośrednio na skórę, a zawsze rozpuszczamy je w oleju bazowym lub w alkoholu, jeśli chcemy stworzyć roztwór z wodą. 

Rośliny odstraszające kleszcze i komary – warto je posadzić w ogrodzie lub doniczkach tarasowych:  

  • lawenda, chryzantema, jaskry, geranium, 
  • wrotycz, tatarak, rozmaryn, szałwia, melisa
  • chrzan pospolity, czosnek niedźwiedzi, cebula,  
  • kocimiętka – szczególnie nie lubią jej komary. 

Jak łagodzić dolegliwości po ukąszeniach:

Aby złagodzić dolegliwości, warto miejsca po ukaszeniach przemyć zimą wodą z mydłem lub roztworem sody oczyszczonej. Ulgę przynosi również posmarowanie świeżego ukąszenia roztartą natką pietruszki. 

Oliwka miętowa 

20 kropli olejku z mięty pieprzowej

2 łyżki oleju bazowego, np. ze pestek winogron

Mieszamy olejek miętowy z olejem bazowym i przelewamy do pojemniczka lub małej buteleczki. Oliwka miętowa zmniejsza pieczenie i świąd skóry po ugryzieniach. 

Przepisy na domowe preparaty odstraszające komary i kleszcze

Maści odstraszające komary i kleszcze

Geraniowo-mietowa

2 łyżki oleju kokosowego
10 kropli olejku geraniowego
10 kropli olejku z mięty pieprzowej

Lawendowo-eukaliptusowa

2 łyżki oleju kokosowego
10 kropli olejku lawendowego
10 kropli olejku eukaliptusowego

Składniki mieszamy ze sobą i przekładamy do pojemniczka. Maść aplikujemy w tych miejscach ciała, które są najbardziej narażone na atak komarów i kleszczy. Pamiętajmy, że olej kokosowy staje się płynny w temperaturze około 26 stopni C. Wówczas maść stanie się olejkiem, ale nadal zachowa swoje właściwości. W domu warto przechowywać ja w lodówce. 

Domowy spray odstraszający komary 

0, 5 szklanki przegotowanej, zimnej wody

10 kropli olejku goździkowego

5 kropli olejku z mięty pieprzowej

5 kropli olejku lawendowego

1 łyżka wódki

Olejki eteryczne rozpuszczamy w wódce i mieszamy z wodą. Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem. 

Olejek odstraszający kleszcze

3 łyżki oleju bazowego (np. oleju z pestek winogron)

15 kropli olejku różanego

 15 kropli olejku lawendowego

Wszystkie składniki połączyć i przelać do niewielkiej buteleczki. Można nim smarować odsłonięte części ciała. 

Spray z olejkiem z drzewa herbacianego

20 kropli olejku z drzewa herbacianego
1 łyżka wódki
0,5 szklanki przegotowanej wody

Olejek herbaciany należy rozpuścić w wódce i dopiero wtedy wymieszać z wodą. Przelać mieszankę do butelki z atomizerem. Przygotowanym sprayem spryskujemy odsłonięte części ciała. 

Gatunki komarów, które występują w naszym klimacie, nie przenoszą chorób. Jednak kontakt z nimi jest nieprzyjemny, a drapanie miejsc po ukąszeniach prowadzi do wtórnych zakażeń i pogorszenia stanu skóry. Zwłaszcza wrażliwa skóra dzieci reaguje wyjątkowo intensywnie. U wielu z nas ukąszenia wywołują także reakcję alergiczną. Ochrona jest więc niezbędna, a skład gotowych preparatów odstraszających bywa niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza alergików i małych dzieci. Olejki eteryczne i domowe maści stają się wtedy niezbędną pomocą. 

Literatura:

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud –„ Aromaterapia dla każdego”

Iwona Konopacka, Władysław St. Brud – „Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii”

www.etermed.pl

www.medonet.pl

  • Dodaj link do:
  • facebook.com