Dlaczego skóra tłusta na początek naszych rozważań na temat pielęgnacji cery?
Ponieważ jest to rodzaj skóry, której problemy są widoczne na pierwszy rzut oka. A przecież każdy z Nas chciałby się zwyczajnie dobrze czuć ze sobą samym i nie myśleć nieustannie o tym, jak wygląda.
Nie każda skóra tego rodzaju jest usłana zaskórnikami i krostkami, jednak tendencja jest widoczna ze względu na zwiększoną produkcję sebum; zwłaszcza widoczna jest skłonność do błyszczenia się skóry w tzw. strefie T (czoło, nos, broda).
Oczywiście skóra tłusta ma także swoje zalety, o których często zapominamy: wolniej się starzeje, ponieważ jest grubsza, mniej podatna na urazy i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
Jak rozpoznać, czy nasza skóra jest tłusta?
- poszerzone pory, zwłaszcza na policzkach, brodzie i nosie często lekko żółtawy lub szarawy odcień skóry
- skóra po wykonaniu demakijażu wyraźnie błyszczy się
- dobrze znosi zmiany pogodowe, słabo podrażnia ją wiatr czy mróz
- po dłuższej ekspozycji słonecznej pojawia się tendencja do zwiększonego łojotoku i stanów zapalnych
Przyczyny przetłuszczania się skóry bywają złożone, i zarówno jedna z poniższych, jak i wszystkie mogą leżeć u podłoża naszych problemów ze cerą:
- niewłaściwa pielęgnacja – zbyt intensywne odtłuszczanie skóry, nieprawidłowo dobrane kosmetyki, częste opalanie
- niewłaściwa dieta, w której dominują produkty przetworzone, bogate w konserwanty, nadmiar soli i cukru oraz ostre przyprawy, alkohol i leki
- niedobory witaminowe i przewlekły stres
- problemy natury hormonalnej, choroby ogólnoustrojowe
Co możemy zrobić, aby było lepiej?
- unikać zasadowych mydeł, czyli zwykłych mydeł w kostce o przeznaczeniu uniwersalnym, które zmieniają odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy, zaburzając jej naturalną równowagę
- zrezygnować z kosmetyków, zawierających silne detergenty znajdujące się w wielu preparatach (np. SLS). Warto zwrócić się w stronę naturalnych środków do mycia i pielęgnacji.
- unikać kosmetyków, które zawierają masło kakaowe, lanolinę i olej kokosowy, ponieważ mają one tendencje do zatykania porów skóry (działanie komadogenne). W innych problemach skórnych mogą działać zbawiennie, w tych z tłustą cerą – niestety nie.
- oczyszczać skórę nie częściej niż 2 razy dziennie
- nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu etylowego (toniki, zmywacze), ponieważ nadmiernie wysuszają skórę, potęgując wydzielanie sebum
- unikać nadmiernego opalania, mała ilość słońca poprawia stan skóry, zbyt duża – zaostrza zmiany
- warto zwrócić uwagę na swoją dietę i spróbować wyeliminować z niej ostre przyprawy, przetworzone produkty, słodycze, nadmiar produktów nabiałowych, używki oraz kawę
- spożywać więcej produktów bogatych w witaminy: A, witaminy z grupy B (drożdże piwne, również dostępne w tabletkach), biotynę (wątróbka, żółtka jaj, orzechy), kwas linolowy (olej z wiesiołka), cynk i siarkę
- popijać napary z fiołka trójbarwnego (pospolity bratek) i pokrzywy
- 1-2 razy w tygodniu stosować maseczki z zielonej i/lub białej glinki
Jak pielęgnować skórę tłustą?
Jeżeli mocno malujemy oczy i rzęsy, warto zmywać je olejkiem do demakijażu, a pozostałe partie twarzy mydłem czarnym lub żelem do mycia twarzy, ewentualnie płynem micelarnym, który sprawdzi się przy lżejszym makijażu.
Olejek do demakijażu znacznie lepiej rozpuszcza tusz do rzęs i cienie do powiek, nie narażając skóry okolic oczu na niepotrzebne pocieranie i rozciąganie.
1x w tygodniu. Nie należy jednak stosować peelingu na skórę pełną zaognionych zmian, gdyż bakterie łatwo mogą przenieść się na inne części uszkodzonej skóry
Płyn micelarny plus tonik/hydrolat 2x dziennie, rano i wieczorem. Pamiętajmy, że płyn micelarny nie zastępuje toniku, a jego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń. Po zastosowaniu takiego płynu nadal powinniśmy użyć toniku lub hydrolatu, który ukoi skórę i zatrzyma w niej wodę.
Możemy stosować również demakijaż z użyciem wody:
preparat myjący lub czarne mydło 2 x dziennie plus tonik lub hydrolat, by ukoić skórę i przygotować ją do nałożenia kremu.
2x dziennie, rano i wieczorem, po oczyszczeniu skóry i zastosowaniu toniku/hydrolatu. Krem do cery tłustej nie powinien mieć zbyt bogatej, ciężkiej konsystencji. Jego zadaniem jest zachowanie równowagi skóry i jej nawilżenie, bo skóra tłusta bywa często przetłuszczona, co wynika z jej natury, ale też odwodniona.
Zawsze, kiedy stosujemy produkty przeznaczone specjalnie na zmiany trądzikowe, nie używajmy ich na całej twarzy. Lepszym rozwiązaniem jest nakładanie punktowe tam, gdzie zmiany faktycznie są, nie narażając reszty twarzy na przesuszenia.
I wreszcie na koniec - co zrobić, gdy jest naprawdę źle?
Gdy na naszej skórze zmiany są bardzo bolesne i czerwone, warto zrobić ziołowy okład zmniejszający podrażnienia i działający przeciwzapalnie
Przepis na mieszankę:
- szałwia
- skrzyp polny
- podbiał
- rozmaryn
- gaza
Zioła wymieszać w równych częściach. Na jedną porcję naparu do okładu potrzebna jest kopiasta łyżka mieszanki zalana 150 ml wrzątku, zaparzana przez 10-15 minut. Gdy napar będzie ciepły, należy namoczyć w nim gazę, odcisnąć i przyłożyć na zmiany skórne. Poczekać, aż gaza przeschnie i powtórzyć zabieg.
Źródło informacji:
Anna Kołodziejczak, Barbara Czernicka - Kupras – Cera tłusta to nie problem. Poradnik kosmetyczny.
Jadwiga Owczarczyk Van Oyen – Młodość i uroda na długie lata. Zarys nowoczesnej kosmetyki.
Zbigniew Przybylak – Zielarskie kuracje na choroby skóry i włosów