Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Świece naturalne - właściwości i zalety

2019-04-24 21:25

ŚWIECE NATURALNE- NA CZYM POLEGA ICH UROK I WŁAŚCIWOŚCI?

Pierwsze świece prawdopodobnie były znane i używane przez starożytne cywilizacje, a ich historia sięga 3000 lat p.n.e. Wytwarzano je wówczas z łoju zwierzęcego. W Polsce pierwsze wzmianki o świecach łojowych z knotem wykonanym z liścia pochodzą z XVI wieku. Natomiast świece z naturalnych wosków – palmowego i sojowego, zaczęto wytwarzać w latach 90-tych XX wieku. Przed nastaniem oświetlenia gazowego, a później elektrycznego, świece były jedyną możliwością oświetlenia w domach po zachodzie słońca. Alternatywą był jedynie ogień z kominka lub paleniska. 
Dziś romantyczny wieczór lub kąpiel w towarzystwie świec budzą przyjemne skojarzenia i mogą być zbawienne dla poprawy naszego nastroju, jednak w aspekcie zdrowotnym, gdy używamy świec parafinowych, takie zabiegi mogą okazać się szkodliwe. 

Niestety parafina jest pochodną ropy i proces jej spalania, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, jest niekorzystny dla zdrowia. Zwykła świeca parafinowa wytwarza lotną sadzę i po jej zapaleniu wyraźnie podnosi się poziom CO2 w pomieszczeniach, w których palimy świece. Bywa także przyczyną bólu głowy, zwłaszcza, gdy palimy ją często, po kilka świec na raz, dodatkowo w małych, zamkniętych pomieszczeniach jak np. łazienka. 
Ze względu na dość wysoką temperaturę topnienia, świece parafinowe zwiększają także ryzyko poparzeń woskiem, a plamy z parafiny trudno sprać z ubrań, na meblach również zostawiają brzydkie ślady. 

Co to jest parafina i dlaczego warto ją wyeliminować z naszych świec?

Parafina to najbardziej popularny i najtańszy komponent świec. Jest produktem odpadowym destylacji ropy naftowej - między innymi jest wydzielana z ciężkich frakcji ropy naftowej lub z frakcji smół z węgla brunatnego. Aby nabrała kształtu świecy nie wystarczy jedynie forma - dodaje się barwniki, substancje zapachowe, olejki – wszystko, co sprawi, że świeca będzie atrakcyjnie wyglądała i pachniała. 
Jednak w zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach palone świece parafinowe nie tylko zwiększają ilość dwutlenku węgla, ale także są źródłem m.in. formaldehydu, toluenu i benzolu. Te związki mogą oddziaływać negatywnie na cały organizm (układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy i nerwowy) i mają działanie kancerogenne. 

Dotyczy to oczywiście codziennej ekspozycji na powyższe substancje, jednak pamiętajmy, że niemowlęta i dzieci mają dużo delikatniejsze organizmy, również zwierzęta domowe są wrażliwsze i mniej odporne na substancje chemiczne niż dorosły człowiek. 

Kolejnym problemem związanym z parafinowymi świecami są knoty. Aby podczas spalania świec knot utrzymywał pion, bywa dodawany do niego ołów, co może przyczynić się do problemów z oddychaniem i płucami. Dotyczy to zwłaszcza świec pochodzących z azjatyckich rynków, gdzie dodatek ołowiu nie jest kontrolowany. 

Co to jest naturalna świeca i wosk roślinny?

Świece naturalne to przede wszystkim świece wykonane z wosków roślinnych (palmowy, sojowy, kokosowy) lub świece z wosku pszczelego. 
Wosk pszczeli– jest składnikiem naturalnym, nie poddawanym żadnym procesom chemicznym w celu uzyskania świecy. Świece z wosku pszczelego najczęściej wytwarza się przez przetapianie plastrów pszczelich i są to świece palące się najdłużej. Spalanie wosku pszczelego emituje jony ujemne, co w sposób naturalny oczyszcza powietrze. Niestety często bywa, że producenci dodają do świec z pszczelego wosku parafinę, co wyklucza ich zdrowotne działanie. Warto skontaktować się z producentem i upewnić się co do składu. 

Woski roślinne

Woski roślinne charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami spalania i palą się ciepłym, żółtym światłem. Wosk roślinny jest miękki, rozpuszcza się szybciej niż wosk parafinowy, dzięki czemu skróceniu ulega zalecany jednorazowy czas palenia świecy. Świece naturalne wypalają się czysto i właściwie nie kopcą. Czyste woski roślinne są zwykle miękkie, dlatego świece naturalne zalewa się np. w szklanych słojach. 

Do produkcji świec naturalnych najczęściej używa się wosków: palmowego, kokosowego i sojowego, choć zdecydowanie najczęściej używany jest wosk sojowy. 

O wosku sojowym

Sam wosk sojowy pachnie przyjemnie pudrowo, słodko, łagodnie, dlatego jest tak dobrym nośnikiem dla innych zapachów.  Bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi olejkami eterycznymi. 
Świece z wosku sojowego, wykonanego z soi nie modyfikowanej genetycznie, nie zawierające pestycydów i substancji uzdatniających, wyrabiane ręcznie, stanowią doskonałą alternatywę dla parafinowych świec, a przede wszystkim są dużo zdrowsze. 

Rodzaje wosków sojowych dostępne na rynku: 

  • woski miękkie – wykorzystywane do zalewania w pojemnikach (szkle, ceramice, aluminium). Najczęściej  używane do świec do masażu oraz wosków zapachowych. 
  • woski twarde - używane do świec filarowych. Takie woski mają gładką, aksamitną powietrznię po zastygnięciu i pozwalają uzyskać najróżniejsze formy świec o zwartej strukturze.

Zalety wosku sojowego: 

  • est produktem roślinnym– wytwarza się go z nasion soi. Podczas procesu produkcji ziarna soi są oczyszczane, pozbawione łupin i rozdrobnione na płatki. Z płatków ekstrahuje się olej, który poddaje się procesowi uwodornienia, 
  • czysto się spala– świece sojowe palą się czystym płomieniem, niemal bez sadzy i dymu,  
  • jest odnawialny i biodegradowalny– wosk sojowy w przeciwieństwie do parafinowego nie pochodzi z kopalin mających ograniczone złoża (ropa naftowa), ale z odnawialnego surowca, którym jest soja. Jako produkt roślinny ulega także biodegradacji, może być rozkładany przez mikroorganizmy, nie obciąża więc środowiska odpadami zalegającymi setki lat, 
  • brak szkodliwych oparów i toksycznych produktówspalania - świece sojowe nie generują szkodliwych oparów, są bezpieczne dla całej rodziny i zwierząt domowych. Świece sojowe mogą palić się dłuższy czas ze względu na niską temperaturę topnienia wosku, około 50% dłużej niż świece parafinowe, 
  • łatwość sprzątania i bezpieczeństwo- wosk sojowy łatwo się usuwa i spiera, nie zostawiając trwałych plam. Ze względu na niską temperaturę topnienia utrudnia poparzenie się. Oczywiście zawsze trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy paleniu świec, jednak w przypadku wosku sojowego nie poparzymy się tak dotkliwie, jak parafiną, 
  • ma wiele zastosowań– jest surowcem nie tylko do produkcji świec ale także kosmetyków i surowcem do zabiegów w salonach kosmetycznych. Wosk sojowy miękki (lub w formie oleju sojowego) jest składnikiem naturalnych kosmetyków do pielęgnacji. Posiada właściwości natłuszczające, odżywiające i zmiękczające skórę,  dobrze łączy się z innymi olejami i masłami,  
  • w połączeniu z olejkami eterycznymi ma korzystne właściwości terapeutyczne– jest dobrym nośnikiem. 

Zasady korzystania z naturalnych świec

  • nie palmy świec codziennie przez wiele godzin i pamiętajmy, aby wywietrzyć pomieszczenie po ich użyciu, 
  • palmy jedną świecę na raz, maksymalnie 3-4 h, 
  • przed każdym użyciem świecy obcinajmy odrobinę knot (około 5 mm), aby zminimalizować powstawanie sadzy, 
  • przechowujmy świecę przykrytą (często świece posiadają dołączone do opakowania przykrywki), 
  • nigdy nie zostawiajmy świecy bez kontroli, w zasięgu dzieci czy zwierząt. 

Coraz częściej zwracamy uwagę na wpływ zdrowotny nie tylko żywności i kosmetyków, ale wszystkich surowców z których wytwarza się przedmioty codziennego użytku. Wraz z rosnącą świadomością, rodzi się poczucie odpowiedzialności za naszą planetę i gospodarkę odpadami. Oczywiście świece nie stanowią tutaj największego problemu, jednak kiedy pragniemy coś zmienić w podejściu do ekologii i zdrowia, a kochamy blask i nastrój świec, warto zacząć choćby od nich. 

Literatura:

Joanna Guziałowska – Tic – „Charakterystyka surowców do produkcji świec i zniczy oraz ich wpływ na środowisko” (Chemik, nr 10, 2013). 

www.senseshill.com

www.candleworld.com.pl

www.veganama.pl

  • Dodaj link do:
  • facebook.com