Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Przed sezonem bikini - pielęgnacja ud i pośladków

2019-05-16 18:44

Zadbane pośladki i jędrne uda to nieodłączny element zdrowego i atrakcyjnego ciała. Jednak przez większą część roku, o ile nie mieszkamy w krajach południowych, nasze ciało pozostaje raczej zakryte, szczególnie tułów i nogi. Uda i pośladki pozostają wiec długo zamaskowane. Gdy wkładamy obcisłe ubrania, pomaga bielizna wyszczuplająca, jednak gdy mamy pojawić się na plaży, pojawia się konsternacja i ukryte kompleksy wracają. Potrafi to zepsuć radość z urlopu, odebrać nam dobry humor i pogorszyć relacje z towarzyszami podróży. Nie tylko cellulit szpeci nasze nogi i pośladki, ale również drobne krostki i pryszcze oraz „gęsia skórka”. Potrafią być prawdziwą zmorą kobiet, bez względu na rozmiar garderoby.
Co więc zrobić, aby przed sezonem urlopowym zrobić dla nich cokolwiek, aby móc swobodnie pokazać się na plaży? Zacząć działać od dziś. Nawet kilka tygodni regularnej pielęgnacji, ruchu i masaży potrafi zdziałać cuda. Pod warunkiem, że będziemy robić to systematycznie. 

Pamiętajmy, że nie każdy musi przystawać do określonej z góry tabeli rozmiarów, jednak odrobina ruchu i odpowiednia pielęgnacja potrafią zrobić wiele, a to rzecz bezcenna dla naszego samopoczucia. 

Problemy ze skórą ud i pośladków oraz ich przyczyny

Rogowacenie przymieszkowe czyli krostki wyglądające jak „gęsia skórka”– prawdziwa zmora nie tylko ud i pośladków, ale również zewnętrznej części ramion. Jest to choroba skóry, polegająca na nadmiernym tworzeniu się substancji rogowej i nieefektywnym usuwaniu jej z powierzchni skóry. Wynika ona z zaburzeń procesów keratynizacji naskórka, w wyniku czego na skórze zamiast włosa pojawia się krostka, przypominająca gęsią skórkę. Wykwity powstające z tej przyczyny mogą mieć kolor podobny do koloru skóry, ale bywa także, że są czerwone lub lekko brunatne. Skóra nimi pokryta bywa często bardzo sucha, przez co w dotyku przypomina nakrapiany tynk lub gruby papier ścierny, a pod palcami wyczuwamy wyraźną nierówność i szorstkość. 

  • „Gęsia skórka” potęguje się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ tendencje do jej pojawiania zwiększa suchość powietrza i ogrzewane, klimatyzowane pomieszczenie. Czasem odpowiednio dozowane kąpiele słoneczne pomagają pozbyć się tej przypadłości, oczywiście z nawilżaniem i odpowiednia pielęgnacją. Zmiany skórne tego typu mogą mieć także wiele innych przyczyn: podłoże genetyczne, wadliwą pielęgnację lub jej zupełny brak, noszenie szorstkiej odzieży, ale mogą mieć też związek z chorobami wewnętrznymi, alergiami i atopowym zapaleniem skóry. W leczeniu stosuje się witaminy: A, C i E – wewnętrznie i/lub doustnie oraz preparaty z mocznikiem, kąpiele solne, a także peelingi oraz szczotki i rękawice do masażu. 
  • Pryszcze, krosty, stany zapalne– najczęściej dotykają pośladki w postaci pojedynczych zmian lub trądziku skupionego. Krostki na pośladkach mogą dotyczyć zarówno osób dorosłych jak i dzieci. To nie tylko defekt kosmetyczny obniżający samoocenę, często bywa powiązany z alergią i nadmiernym łojotokiem. 
  • Krostki jako reakcja alergiczna -mogą pojawiać się w po zastosowaniu płynu do higieny intymnej, mydła czy żelu pod prysznic. Również proszek lub płyn w którym pierzemy nasze ubrania i bieliznę może podrażniać i uczulać, a także podpaski i aromatyzowany papier toaletowy. 
  • Trądzik skupiony– krosty są duże, ropne i bolesne. Dla tej odmiany trądziku typowe są duże zaskórniki, z tendencją do powstawania ropnych torbieli i nacieków. Taki trądzik nierzadko pozostawia na pośladkach blizny i wiele czynników może być za niego odpowiedzialnych. Przede wszystkim zaburzenia hormonalne, zaburzenia wytwarzania łoju, zakażenia bakteryjne i stres. Problem potęgują zbyt obcisłe ubrania i bielizna, z nieprzewiewnych, syntetycznych materiałów. 

Inne przyczyny wyprysków na pośladkach

  • Zła dieta– tłuste, przekąski i dania typu fast-food, słodycze, nadmiar alkoholu i ostrych przypraw, palenie tytoniu,
  • Brak ruchu, siedzący tryb  życia– siedząc podrażniamy skórę pośladków ubraniem i bielizną, a jeśli nosimy ubrania z syntetycznych materiałów, nasza tendencja do krost na pośladkach będzie się potęgowała. Powstawaniu wyprysków szczególnie sprzyjają materiały, w składzie których znajduje się nylon, poliester i akryl. Skóra w takiej odzieży nie ma możliwości oddychania, co powoduje pocenie się i podrażnienie skóry na pośladkach, a w konsekwencji – przykre wypryski. Tendencja do wyprysków zwiększa się również wtedy, gdy nosimy zbyt obcisłe i sztywne ubrania – stałe pocieranie i ucisk skóry pośladków przyczynia się do ich podrażnienia. 

Jak pozbyć się krostek  wyprysków na pośladkach i udach?

  • Dieta– ograniczenie cukru, świeże owoce i warzywa, detoksykujące algi, unikanie potraw smażonych oraz gotowych dań typu fast-food, lekkostrawne białko, kasze, ryby i naturalne oleje długofalowo służą naszej cerze i zdrowiu ogólnemu, 
  • Ruch– bez ruchu trudno utrzymać prawidłowe krążenie, zapobiegać zatrzymywaniu wody, cellulitowi i wypryskom. Na pośladkach siedzimy przez większość dnia, warto zafundować im również nieco ulgi i przewietrzyć intensywnym spacerem, marszobiegiem lub wizytą na basenie. Aktywność powinna odbywać się co najmniej 3 x w tygodniu po około 40 minut, zależnie od naszej masy ciała i możliwości. Warto także wykonywać przysiady z wypadem lub zwykłe, około 30 dziennie oraz zrezygnować z windy na rzecz wspinaczki po schodach.  

Odpowiednia pielęgnacja: 

  • peeling  i masaż– za pomocą peelingu mechanicznego, rękawicy konopnej i szczotkowania– w przypadku zaostrzonego trądziku skupionego nie stosujemy peelingu mechanicznego i ostrożnie używamy szczotki i rękawicy. Warto wówczas zastosować maseczkę z glinki kamczackiej lub glinki zielonej, która osuszy delikatnie wypryski i wspomoże ich gojenie. Nie wyciskajmy ani nie rozdrapujmy krostek, choć często skóra wokół nich jest bardzo sucha i podrażniona, co kusi, aby ją drapać. Lepiej w takiej sytuacji zastosować łagodny peeling i maskę na uda i pośladki niż ulegać pokusie tak kosztownej dla wyglądu skóry. 
  • produkty nawilżające i regenerujące balsamy, masła i musy do ciała, olejki- zapewniają jednocześnie masaż przy aplikacji i składniki aktywne dla skóry. 
  • oddychająca bielizna z naturalnych materiałów– sztuczne tkaniny stanowią blokadę dla odprowadzenia nadmiaru ciepła i wilgoci ze skóry, przez co skóra nie może oddychać prawidłowo. Gdy mamy skłonność do wyprysków lub alergii warto pożegnać na zawsze dalekie od natury materiały syntetyczne, ponieważ to pogłębi nasze problemy ze skórą.  Zmysłowe koronki i stringi nie służą skórze naszych pośladków, choć trudno odmówić im urody. Wybierając materiały warto skoncentrować się nie tylko na bieliźnie, ale również na ubraniach do spania oraz odzieży codziennej, takiej jak spódnice czy spodnie, które zwykle przylegają ściśle do ciała. Gdy mamy tendencję do wyprysków na pupie, warto przy wyborze bielizny postawić na bawełnę lub jedwab.
  • wybieranie luźniejszych ubrań– aby uchronić skórę pośladków przed nieustannym pocieraniem przez materiał ubrania, wybierajmy luźniejsze ubrania. U pań doskonale sprawdzą się sukienki z bawełny, lnu. Mniejszy kontakt ze skórą to ograniczenie rozwoju bakterii i tarcia. Dotyczy to szczególnie zmian, które już się pojawiły i których chcemy się szybko pozbyć. 
  • dbałość o higienę– choć to element pielęgnacji i rzecz oczywista w XXI wieku, warto potraktować ją w tym przypadku osobno. Wiele reklamowanych środków do higieny intymnej to produkty drażniące i wysuszające, również skórę pośladków, co sprzyja „gęsiej skórce” i innym zmianom skórnym oraz zaczerwienieniom i reakcjom alergicznym. Wybierajmy mydła naturalne i łagodne, bez szkodliwych i drażniących substancji. 
  • Bieliznę warto prać w 60 stopniach C, podobnie ręczniki, a po każdym trzecim użyciu – ręcznik powinien być wymieniony na czysty. 

Natura na ratunek udom i pośladkom

Kompres na wypryski z rumianku

  • 2 -3 torebeczki rumianku (herbatka z rumianku 100%)
  • 0,25 l wrzątku (1 szklanka)

Przygotowanie
Rumianek zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do zaparzenia pod przykryciem. Gdy rumianek lekko przestygnie i będzie ciepły, namaczamy pieluszkę tetrową lub duży kawałek gazy, lekko odciskamy i przykładamy na pośladki. Po 20 minutach spłukujemy pod prysznicem letnią wodą. Kompres stosujemy 2 razy w tygodniu do czasu zagojenia się wyprysków.

Maska bananowa z olejem arganowymna uda i pośladki

Przygotowanie
Banana dokładnie rozgniatamy widelcem, dodajemy olej arganowy i cynamon. Dokładnie mieszamy i nakładamy maskę na górną część ud oraz pośladki. Po 20 minutach spłukujemy letnim prysznicem.

Maska kabaczkowa na pośladki

  • 1 szklanka miąższu z kabaczka
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego lub maślank

Przygotowanie
Miąższ z kabaczka miksujemy i dodajemy jogurt lub maślankę. Dokładnie mieszamy i nakładamy maskę na pośladki. Po 20 minutach spłukujemy letnim prysznicem. 

Z apteki
Maść cynkowa bardzo dobrze osusza wypryski i działa łagodnie na skórę. 

W towarzyszącym nam każdego dnia zabieganiu warto znaleźć chwilę aby zająć się sobą i zaplanować urlop od codzienności – zamknąć się w łazience, zapalić świece i dać naszemu ciału odpoczynek w postaci kąpieli i zabiegów upiększających. Niech rytuał dbania o ciało będzie swego rodzaju przerywnikiem w codziennym zamieszaniu. A wypad na basen lub wielogodzinna wycieczka do muzeum stanie się kolejną cegiełką dołożoną do dbania o ciało i ducha, a wówczas żadna plaża i my na niej w bikini nie będą nam straszne.  

Literatura:

Jabłońska S., Majewski S. - „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową” 

Janda K., Chwiłkowska M.- „Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie” 

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com