Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja zębów w stylu eko

2019-01-28 17:22
  • pielęgnacja zębów z Lawendarium
    pielęgnacja zębów z Lawendarium

Natura obdarza nas różnym kształtem i wyglądem zębów – od koloru śnieżnobiałego do koloru kości słoniowej, jednak każdy ząb potrzebuje po prostu higieny i troski, a prawidłowa technika mycia zębów pomaga uniknąć także chorób przyzębia. 

Niemal każdy Polak zmaga się w mniejszym lub większym stopniu z problemem próchnicy, pomimo, iż dostęp do profesjonalnej opieki stomatologicznej nie jest dziś trudny. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Żyjemy w intensywnym tempie i często skupianie się na szczotkowaniu zębów wydaje się nam fanaberią. Szorujemy więc zęby szybko i niedokładnie, a przecież żaden makijaż nie ukryje braków w ich higienie. Większość z nas odczuwa także lęk przed wizytą u dentysty, a tabletka przeciwbólowa odsuwa jedynie nasz problem w czasie. Zaniedbany ząb może narobić wiele szkód w naszym zdrowiu i samopoczuciu. 

Dlaczego bambus i szczoteczki z niego?

  • bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Niektóre gatunki potrafią urosnąć ponad 1m/24 h lub 18 m w 3 miesiące. Zanim zużyjemy naszą szczoteczkę, materiał z którego została wykonana, wielokrotnie zdąży się odbudować,  
  • produkuje znacznie więcej tlenu niż dorównujący mu wielkością las drzew liściastych,
  • jest naturalnie antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, co czyni go doskonałym środkiem pielęgnacyjnym do jamy ustnej,
  • w ciągu 6 lat życia pochłania więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo,
  • jest mocny, ale jednocześnie lekki i elastyczny, 
  • nie wymaga intensywnego nawożenia i opryskiwania, co czyni go dobrym materiałem na biodegradowalną szczoteczkę. 

BPA FREE – co to znaczy i dlaczego jest ważne, aby w szczoteczce go nie było?

BPA FREE– włosie szczoteczki jest wolne od Bisfenolu, który jest związkiem wykorzystywanym do produkcji tworzyw sztucznych. Najpowszechniej występuje w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów, papierze do drukarek fiskalnych oraz jako powłoka wewnątrz puszek. Bywa również stosowany jako przeciwutleniacz w produktach spożywczych oraz w tańszych kosmetykach, jest z jednym z surowców do produkcji płyt CD, monitorów komputerowych, reflektorów samochodowych i plastikowych opakowań.

Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych, świadczących o niekorzystnym wpływie bisfenolu A na organizm człowieka. W aspekcie zdrowotnym uważa się, że BPA może oddziaływać m.in. na płodność, przyczyniać się do rozwoju chorób metabolicznych i zaburzać prawidłowy rozwój dzieci. W Unii Europejskiej od 2011 roku funkcjonuje zakaz używania BPA w butelkach dla niemowląt.  

Jak BPA dostaje się do organizmu człowieka?

Przez układ pokarmowy, w wyniku migracji związku z opakowań plastikowych i puszek na żywność. Zwiększone przenikanie BPA występuje, kiedy opakowanie jest porysowane, uszkodzone lub zostaje umieszczone w wysokiej temperaturze, np. podczas podgrzewania żywności w plastikowym opakowaniu w mikrofalówce, przez dotykanie paragonów, wkładania do ust czy gryzienie przez dziecko plastikowej zabawki. 

Dlaczego szczoteczka biodegradowalna?
Szczotkujemy zęby co najmniej 2 razy dziennie, co 2-3 miesiące zmieniamy szczoteczkę do zębów, co kilka tygodni wyrzucamy opakowanie po paście do zębów (aluminium, plastik). A plastikowe szczoteczki do zębów nie ulegają biodegradacji, mogą rozkładać się  nawet do 500 lat.

Kiedy się zastanowimy, okaże się, że zużywamy około 40 szczoteczek na każde 10 lat naszego życia. Pomnóżmy to choćby przez 5 – okazuje się, że w ciągu 50 lat zużyjemy 200 szczoteczek plastikowych. A śmieci niestety nie znikają z powierzchni ziemi w momencie, gdy wrzucimy je do kosza. 

W wielu miejscach naszego globu stosuje się naturalne sposoby pielęgnacji zębów, zarówno jeśli chodzi o zastępowanie szczoteczki, jak i pasty. Od lat znane jest używanie sody, węgla drzewnego soli, a nawet popiołu. Także gałązek drzew czy krzewów. 

Trudno jednak w rzeczywistości XXI wieku wyobrazić sobie czyszczenie zębów lub przestrzeni pomiędzy nimi gałązkami. Jest jednak wiele innych sposobów, bardziej bliskich naszej cywilizacji, aby pomóc naturze i nie generować niepotrzebnie dodatkowej ilości śmieci. 
Alternatywnym rozwiązaniem stały się szczoteczki, które produkuje się z …bambusa. 

Szczotkowanie zębów – jak to robić prawidłowo?

Pamiętajmy, że najważniejsza nie jest szczoteczka jako gadżet i dodatkowo najszerzej reklamowana pasta. Istotą jest skład tych produktów, dobranie ich do naszych potrzeb, a królem czystych zębów – technika szczotkowania. Jeśli tej sztuki się nie nauczymy, nie pomogą najdroższe szczoteczki ani specjalistyczne pasty. 

Wybierając metodę mycia zębów, zwróćmy uwagę na to, że dobór metody szczotkowania zębów jest uzależniony od kilku czynników: wieku, stanu uzębienia i przyzębia, ale także od sprawności manualnych danej osoby. Nie zapominajmy też, jak istotne jest oczyszczanie języka.

A gdy wybierzemy naturalną, bambusową szczoteczkę, pomożemy także naturze w walce z odpadami.  

Jak myć? 

Bez pośpiechu, ponieważ to właśnie pośpiech jest jedną z przyczyn niedbałości w higienie zębów

Techniki szczotkowania

  • 4uchy obrotowo-wymiatające – metoda roll

Polega ona na usuwaniu z jamy ustnej resztek jedzenia i osadu delikatnymi ruchami obrotowo-wymiatającymi. Przypomina nieco zamiatanie - szczoteczką wymiatamy delikatnie osad od dziąseł ku górze korony zęba. Wykonujemy 3-6 ruchów w każdym czyszczonym miejscu. Metoda roll dobrze usuwa osad z powierzchni zębów wielowymiarowo – od strony warg i policzków oraz od strony podniebienia i języka. Pomaga także pozbyć się bakterii z kieszeni dziąsłowych oraz miejsc styku zębów. 
Mycie zębów wyłącznie tą metodą bywa zalecane w przypadku chorób przyzębia, ponieważ nie jest inwazyjny. 

  • metoda Bass’a, Stillmann’a oraz Charters’a – ruchy wibrujące

Bass

Metoda skutecznie usuwa bakterie z kieszonek dziąsłowych. Włosie szczoteczki (wyłącznie miękkiej) ustawiamy pod kątem 45˚ w okolice szyjek zębów – powinno być skierowane do wierzchołków korzeni zębów. Metoda polega na wykonywaniu niewielkich poziomych ruchów drgająco-wibrujących, co sprawia że końce włosia szczoteczki wnikają do kieszonki dziąsłowej i skutecznie oczyszczają okolicę przydziąsłową. Wykonujemy się około 5 powtórzeń – każde po około 30 ruchów. Stosując tę metodę, nie wolno szorować zębów, ponieważ możemy doprowadzić do obnażenia szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa. 

Stillmann

Metoda ta jest zalecana zwłaszcza osobom z chorobami dziąseł (recesja, tzw. „cofanie się „ dziąseł). Szczoteczkę układamy poziomo pod kątem 45˚ , skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia, ale włosie powinno częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Ruch szczoteczki wykonuje się od linii dziąseł w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem wibrującym. Ruch powtarzamy 3 krotnie na każdym mytym odcinku.  

Charters

Metoda Charters’a polega na ułożeniu szczoteczki poziomo pod kątem 45˚, lecz w tym wypadku w kierunku płaszczyzny zgryzowej (włosie szczoteczki powinno znajdować się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba i być skierowane ku powierzchni żującej). Szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowe przy jednoczesnym, równomiernym ucisku na dziąsła. To trudna do opanowania technika, warto pierwsze mycie zębów z jej użyciem wykonać pod okiem specjalisty. Polecana jest pacjentom z chorobami przyzębia (z recesją dziąseł lub utratą ich konturu).

  • metody: pionowa i pozioma

Pionowa
Polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) i „wymiatania” resztek pokarmowych.
Pozioma
Polega na ułożeniu włosia szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnie żujące zębów bocznych). Szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów „tył-przód”. Można również wykonywać delikatne ruchy obrotowe. 

  • metoda okrężna - Fones

Technika ta jest bardzo łatwa i najczęściej zalecana jest dzieciom dopiero rozpoczynającym swoja przygodę z myciem zębów. Mogą z niej korzystać osoby z trudnościami manualnymi. Metoda polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. W ten sposób zostaje usunięta płytka nazębna z powierzchni gładkich, jednak płytka zalegająca na powierzchniach stycznych nie zostaje usunięta.

Jak długo i jak często myć zęby? 

Najlepiej - po każdym posiłku, czyli około 3-4 razy dziennie, jednak realne w większości przypadków jest mycie zębów 2 razy dziennie, co wielu stomatologów uważa za optymalne, zwłaszcza gdy robimy to dokładnie, przestrzegając zasad. Powinniśmy na to poświęcić od 2 do 4 minut na każde mycie. 

Szczoteczkę zmieniamy co 2-3 miesiące, bambusową także. Codzienne mycie zębów zużywa każdą szczoteczkę, ale bambusową można w całości kompostować. Ich opakowanie również jest biodegradowalne. 

Nie do przemilczenia jest fakt, jak ważne są ekologiczne pasty do zębów. O tym w innym poście na naszym blogu.

Nie tylko szczoteczka w stylu eko – przepis na pastę i płyn do płukania jamy ustnej

Pasta do zębów na bazie glinki lub kredy

Składniki

  • 4 -5 łyżek oleju kokosowego
  • 4 łyżki glinki bentonitowej lub węglanu wapnia (kreda)
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  •  1 łyżeczka miałkiej soli morskiej (utłuc w moździerzu niemal na pył)
  • 1 łyżeczka ksylitolu
  • 10 kropli olejku z mięty pieprzowej

Przygotowanie

Olej kokosowy rozpuścić i wymieszać w miseczce z pozostałymi składnikami, aby powstała pasta. Przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce. Przed myciem zębów wystarczy zwilżyć szczoteczkę i nabrać nieco pasty. Myć zęby jak zwykłą pastą. 

Płyn do płukania jamy ustnej

Składniki ( na około 500 ml płynu)

Przygotowanie
Składniki umieszczamy w szklanym słoiku i mieszamy, dopóki się nie połączą (ksylitol powinien się rozpuścić). Przelewamy płyn do butelki. Na każde płukanie będziemy potrzebować około 1 łyżki płynu. Płuczemy usta płynem około minuty i wypluwamy. 

Uwaga: wstrząsnąć przed każdym użyciem, ponieważ soda opada na dno butelki. 

Literatura: 

www.dentysta.eu

www.nested.com.pl

www.biotechnologia.pl

  • Dodaj link do:
  • facebook.com