Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja włosów

  • pielęgnacja włosów
    pielęgnacja włosów
2019-05-09 06:45

Piękne włosy to skarb – gęste, lśniące i sprężyste bywają dla wielu kwintesencją atrakcyjności. Jednak rzadko bywają darem natury, coraz częściej musimy im pomagać. Codzienne stresy, zabieganie, zaniedbania pielęgnacyjne, wszystko to nie wpływa pozytywnie na stan naszych włosów. 

Przeciętny człowiek ma na głowie około 100 tysięcy włosów, a w ciągu dnia traci ich kilkadziesiąt, co jest przyjętą normą. Jednak gdy na naszym grzebieniu czy szczotce pojawiają się większe ich ilości, warto przyjrzeć się temu dokładniej, ponieważ zdrowe włosy to również zdrowy organizm. Sama budowa włosa to część widoczna na powierzchni naskórka – łodyga włosa i część niewidoczna – korzeń włosa, zakończony zgrubieniem, czyli cebulką. Wzrost włosa można porównać do wzrostu drzewa – wszystko zaczyna się od korzenia. Gdy brak substancji odżywczych, nawodnienia – drzewo jest słabe, liście wątłe i rośnie znacznie wolniej niż powinno. To samo dzieje się z włosem. Dodatkowo obecność drażniących substancji, choroby czy czynniki atmosferyczne czynią dalsze szkody. 

O tym, czy nasze włosy są cienkie czy grube, kręcone czy proste, decyduje w dużej mierze genetyka, jednak to nie przesądza ostatecznie o ich wyglądzie i kondycji, a jest jedynie wskazówką, jak właściwie pielęgnować nasz typ włosów, aby były piękne i zdrowe. 

Co wpływa na kondycję naszych włosów?

  • zła dieta – pozbawiona dostatecznej ilości witamin i minerałów oraz nie realizująca w pełni zapotrzebowania na białko. Restrykcyjne kuracje dietetyczne o ubogiej podaży kalorii również przyczyniają się znacząco do pogorszenia kondycji włosów. 
  • Do najważniejszych witamin wspomagających włosy należy m.in. : witamina A, chroniąca włosy przed przesuszeniem i rozdwajaniem, witamina E przeciw wolnym rodnikom, witamina H (biotyna) zapobiegająca wypadaniu włosów oraz witaminy z grupy B. Do cennych minerałów należą m.in.: żelazo cynk, miedź i jod,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – nadużywanie lakierów do włosów, prostownicy, lokówki, nieodpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, nieregularne podcinanie końcówek,  
  • problemy hormonalne – zaburzenia pracy tarczycy, nadmiar androgenów, zespół policystycznych jajników, menopauza, 
  • poród oraz połóg – zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz deficyt składników odżywczych w czasie ciąży, po porodzie i w okresie karmienia piersią może nasilić utratę włosów, 
  • przyjmowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, hipotensyjnych, przeciwzakrzepowych, immunosupresyjnych, niektórych antybiotyków), oraz antykoncepcja hormonalna, 
  • przewlekły stres,
  • choroby skóry – łysienie plackowate, łupież pstry oraz zwykły tłusty lub suchy łupież, mogą stać się przyczyną utraty włosów i znacznego pogorszenia ich kondycji, 
  • zbyt częste mycie włosów – gdy myjemy włosy 1-2 razy dziennie pozbawiamy je płaszcza ochronnego. Stają się bardzo podatne na urazy, puszenie, kruszenie i zwiększa się tendencja do ich wypadania. Gdy włosy są bardzo mocne, grube, z tendencją do przetłuszczania, wówczas codzienne mycie może okazać się konieczne, aby czuć się higienicznie i cieszyć się świeżą fryzurą. Jednak włosy wysuszone i cienkie, traktowane twardą wodą i środkami myjącymi zbyt często, całkowicie utracą możliwość regeneracji i zachowania płaszcza chroniącego łuski włosów. Warto dać im 1-2 dni odpoczynku bez stylizacji i zbędnych zabiegów, 
  • mycie włosów gorącą wodą– to zdecydowanie włosom ani skórze głowy nie służy, dlatego letnia woda to podstawa mycia. Zbyt gorąca woda osłabia cebulki włosów, co sprzyja ich osłabieniu i wypadaniu. Po umyciu włosy spłukujemy letnią wodą, a płukanie kończymy chłodnym strumieniem wody, aby zamknąć łuski włosa. 
  • zbyt intensywne wycieranie włosów - szarpanie i agresywne tarcie włosów ręcznikiem osłabia cebulki włosów, przez co włosy stają się mniej odżywione i podatne na uszkodzenia, 
  • wystawianie włosów na szkodliwe czynniki atmosferyczne – mróz, wysoka temperatura, wiatr. Nie oznacza to, że aby mieć piękne włosy trzeba nosić na głowie klosz ochronny, jednak mroźna zima to nie czas spacerów po górach bez czapki, a ekstremalne słońce i kąpiele w słonej morskiej wodzie po kilka razy w ciągu dnia, nie mogą skończyć się dobrze. 

Pielęgnacja

Jak myć i suszyć włosy? 

Choć mycie włosów wydaje się prostą czynnością, nie należy aplikować szamponu bezpośrednio na włosy. Szampon wylewamy na dłonie i równomiernie rozprowadzamy na wilgotnych, zmoczonych wcześniej włosach. Myjąc, jednocześnie masujemy skórę głowy (nie drapiemy i nie szorujemy). Stosujemy 1 lub 2-krotne mycie, stosownie do potrzeb. 
Niemal tak ważne jak mycie jest odpowiednie suszenie. Włosy najlepiej osuszyć delikatnie ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia. Gdy używamy suszarki strumień powietrza nie może być gorący. Im większa odległość między skórą głowy a gorącym strumieniem powietrza, tym lepiej. Trzymanie suszarki minimum 30 cm od skóry głowy ochroni ją przed przegrzaniem i podrażnieniem. 
Przed myciem warto włosy rozczesać – tak potraktowane włosy po umyciu rozczeszą się szybko, bez szarpania, plątania i niepotrzebnego wyrywania. 

Szampon

Ma przede wszystkim dobrze oczyszczać skórę głowy i włosy – to jego podstawowe zadanie. Dodatki pielęgnacyjne, jak zioła, oleje i witaminy, pomagają chronić włos przed uszkodzeniami i oddziałują na skórę głowy, a więc także normalizują (jak w przypadku łupieżu, przetłuszczania) i wzmacniają. Jednak to odżywki, olejowaniei maski potrafią zdziałać najwięcej w kwestii odżywienia i odbudowy włosa. Ale aby mogły spełnić swoje zadanie, włosy muszą być czyste, dlatego na pole działań na naszej głowie pierwszy musi wkroczyć szampon.

Warto zapamiętać!

  • unikajmy szamponów w kolorze perłowym, z długim składem i gęstą konsystencją – im bardziej są perłowe i im lepiej się pienią tym w rezultacie gorzej dla włosów. 

Odżywka

Stosowana po każdym myciu włosów zdecydowanie poprawi ich stan, oraz domknie łuski włosów. Odżywkę nakładamy na wilgotne, lekko osuszone z cieknącej wody włosy, w kierunku od końcówek do nasady i delikatnie wcieramy. Gdy mamy długie włosy wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości. Po kilku minutach, zgodnie z zaleceniem producenta,  dokładnie ją spłukujemy. Pozostałość odżywki mogłyby obciążyć włosy lub podrażnić skórę głowy. Skoro odżywkę stosujemy po każdym myciu włosów, warto zadbać o to, aby była ona jak najbardziej naturalna. 

Maski domowe

Oczyszczająca maska z glinki zielonej – do włosów przetłuszczających się
Składniki 

  • 7 łyżek zielonej glinki
  • kilka kropli soku z cytryny
  • tyle wody przegotowanej, aby maska miała konsystencję pasty

Przygotowanie
Składniki mieszamy i nakładamy na skórę głowy i włosy. Owijamy włosy folią lub wkładamy foliowy czepek i owijamy ciepłym ręcznikiem. Po 20 minutach spłukujemy letnią wodą. 
Stosujemy raz w tygodniu przez miesiąc. 

Maska z żółtka i oliwy – na włosy cienkie i łamliwe
Składniki

  • 2 żółtka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • kilka kropli soku z cytryny

Przygotowanie
Oliwę wymieszać z cytryną i dodać żółtka. Delikatnie połączyć składniki i nałożyć na włosy. Owinąć głowę folią i okryć ręcznikiem. Po 20 minutach spłukać ciepłą wodą. 
Kurację warto stosować 1 x w tygodniu, przez około 3 miesiące.

Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsza stylizacja i makijaż nie odwrócą uwagi od kondycji naszych włosów. Włosy o rozdwajających się końcówkach, zwłaszcza długie i nieregularnie podcinane, będą się łamać, puszyć i kruszyć – co sprawi, że zaczną przypominać siano. 

Tylko konsekwentna pielęgnacja i dbałość o ogólne zdrowie naszego organizmu mogą trwale poprawić kondycję i wygląd naszych włosów, a one odwdzięcza się dopełniając nasze piękno. 

Literatura:

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

Jadwiga Jankowska Van Oyen – „Młodość i uroda”

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com