Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja skóry dojrzałej

2019-04-06 07:21

Proces starzenia się jest jak najbardziej naturalny, jednak kiedy żyjemy w świecie „kultu młodości”, bardzo trudno zaakceptować ten nieuchronny proces. Chcemy go odsuwać w czasie jak to tylko możliwe, czemu służą nie tylko kosmetyki, ale również liczne zabiegi medycyny i chirurgii estetycznej. 
Skóra zaczyna się powoli starzeć już po 25 roku życia, a o skórze dojrzałej możemy mówić około 45 roku życia. Wiąże się to z tym, że wówczas poziom hormonów żeńskich - estrogenów i progesteronu zaczyna się obniżać, dochodzi również do pogorszenia ukrwienia skóry. Ściany naczyń krwionośnych stają się słabsze, pękają, zmniejsza się ich liczba, co sprawia, że skóra staje się gorzej ukrwiona, mniej dotleniona i słabiej odżywiona. Spowolniony metabolizm komórkowy przekłada się na zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny, słabsze zdolności regeneracyjne naskórka i niedostateczne nawilżenie, co sprawia, że skóra traci jędrność i gładkość. Pojawiają  się bruzdy i zmarszczki.

Najszybciej starzeje się skóra sucha, wrażliwa i alergiczna, ponieważ ze względu na suchość i skłonność do podrażnień, te rodzaje skóry są wyjątkowo cienkie i delikatne. Posiadają słabszą barierę lipidową, co naraża je na znacznie szybszą utratę wody z naskórka, niż to bywa w przypadku skóry tłustej i normalnej.  

Jednak to, kiedy zmarszczki zaczynają pojawiać się na skórze, zależy od wielu czynników przyspieszających procesy starzenia.

Czynniki genetyczne odgrywają tutaj niebagatelną rolę, jednak jest wiele innych, które również działają na niekorzyść w kwestii zachowania młodości i zdrowia skóry: 

  • choroby ogólnoustrojowe oraz zażywane leki, 
  • niewłaściwa pielęgnacja – zasypianie w makijażu, brak pielęgnacji lub jej złe dobieranie do rodzaju skóry, 
  • niewłaściwie odżywianie (dieta uboga w witaminy i mikroelementy, nieregularne posiłki, spożywanie przetworzonej żywności w sposób regularny, nadmiar cukru, niedobór kwasów tłuszczowych w codziennych posiłkach), 
  • palenie papierosów i stały kontakt z dymem papierosowym – skóra staje się szara, niedotleniona, pozbawiona blasku i przesuszona, 
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu – przekłada się to na ogólny stan zdrowia, a przez to na manifestację jego stanu na skórze – obrzęki, przedwczesne zmarszczki, niedotlenioną, suchą skórę,
  • zanieczyszczone środowisko (wolne rodniki),
  • czynniki atmosferyczne (silny wiatr, niska, wysoka temperatura, suche i gorące powietrze, nadmierna ekspozycja słoneczna bez ochrony), 
  • czynniki stresogenne, 
  • niehigieniczny tryb życia (zbyt mała ilość snu i wypoczynku, brak aktywności fizycznej). 

Symptomy starzenia się skóry: 

  • opadające w dół kąciki ust, kąciki oczu,
  • nieregularny owal twarzy, związany z utratą sprężystości skóry, która staje się zbyt wiotka i traci gęstość, 
  • opadające powieki – skóra staje się tam szczególnie cienka i wiotka, często także przez skórę powiek i pod oczami zaczynają prześwitywać naczynka, pojawiają się także obrzęki, co zwiększa efekt zmęczonego oka i obciąża samo oko, odbierając mu wyrazistość, 
  • opadające skóra na linii żuchwy – utrata elastyczności skóry powoduje, że tym bardziej widoczny jest np. podwójny podbródek i sama linia żuchwy staje się słabo zaznaczona, 
  • pogłębiona bruzda nosowo – wargowa,  
  • sucha skóra, szara i pomarszczona – na początku procesu starzenia tylko w okolicach oczu i ust, z czasem zmarszczek przybywa i zaczynają drobną siateczką pokrywać całą twarz, zwłaszcza w miejscach, gdzie mimika jest najintensywniejsza, 
  • pojawiają się przebarwienia na skórze dłoni, twarzy, dekoltu, wynikające z zaburzeń pigmentacji,
  • pojawiają się widoczne gołym okiem rozszerzone naczynka, szczególnie na policzkach i powiekach. 

Jak dbać o skórę dojrzałą? 

Najpierw - po prostu zaakceptować, kochać siebie w każdym momencie. Jest to szczególnie trudne dla kobiet, ponieważ często ocenia się je przez pryzmat wyglądu, same również nie są dla siebie łaskawe i oceniają swój wygląd krytycznie. Czasu nie można cofnąć, można zniwelować jego wpływ na naszą skórę, dbać o nią i pamiętać, że każda zmarszczka na naszej twarzy zawiera w sobie jakąś część historii naszego życia.

W pielęgnacji skóry w każdym wieku, podstawą jest konsekwencja, a gdy mamy do czynienia z cera dojrzałą, jest to bezwzględne zalecenie. Nie chodzi o to, aby szukać niezwykłych, ekskluzywnych kremów, ale aby rozumieć, że skóra która nie jest właściwie złuszczona, oczyszczona, nie będzie w stanie skorzystać z dobrodziejstw kosmetyku, nawet najlepszego, gdy stosujemy go nieregularnie. Same kosmetyki nie zastąpią również zdrowego trybu życia i niedostatku aktywności fizycznej. 
I ile młoda skóra wiele potrafi wybaczyć, o tyle skóra dojrzała jest obrazem naszych zaniedbań. Każda nieprzespana noc, przepracowanie, złe odżywianie i brak dotlenienia, są widoczne na naszej twarzy.

Ochrona przeciwsłoneczna i rozsądek w korzystaniu ze słonecznych kąpieli– nadmierna opalenizna wysusza skórę, pogłębia przebarwienia i zwiększa widoczność zmarszczek. Powoduje również zwiększenie odwodnienia w głębszych warstwach skóry. Nie znaczy to, że opalanie jest całkowicie zakazane, jednak trzeba rozsądnie korzystać ze słońca, zwłaszcza wiosną i latem i pamiętać o skutecznej ochronie. 

Regularny peeling. Złuszczanie w różnej formie można wykonać w domu, samodzielnie. Poprzez złuszczenie poprawia się ukrwienie, a głębokość przebarwień skóry spłyca się. Skóra się rozjaśnia, staje się lepiej ukrwiona i pobudzona. 2-3 razy w tygodniu peeling jest koniecznością dla cery dojrzałej. 

Odżywianie. Skóra dojrzała nie potrzebuje już tylko nawilżenia jak skóra 20-latki. Potrzebne jest odżywienie, regeneracja i intensywna pielęgnacja okolic oczu. Skóra dobrze się poczuje, gdy zapewnimy jej zastrzyk natłuszczający i wzmacniający. Należy pamiętać także o szyi, gdzie zmarszczki pojawiają się nawet szybciej niż na twarzy. Tak samo podlega procesom starzenia i tutaj nie wystarczy tylko codzienny prysznic. Krem do twarzy powinien zostać zaaplikowany także na szyję i wmasowany. 

Masaż. Masaż najlepiej wykonywać wieczorem, kiedy zmyjemy makijaż i nałożymy krem. Palcem wskazującym robimy na skórze małe kółeczka – należy je wykonywać od środka twarzy na zewnątrz i ku górze. Masaż szyi wykonujemy od dołu ku górze, pionowymi ruchami.

Jakie składniki kosmetyków pomagają dojrzałej skórze?

  • witamina C– rozjaśnia przebarwienia skóry, wyrównuje jej koloryt, jednocześnie stymulując produkcję kolagenu. Zarówno witamina C jak i witamina E są antyoksydantami i neutralizują wolne rodniki, czyli agresywne cząsteczki uszkadzające komórki i przyspieszające starzenie,  
  • witamina E – nawilża, regeneruje i odżywia skórę, 
  • kwas hialuronowy – wpływa na nawilżenie, uelastycznienie i ujędrnienie skóry. Dzięki zaopatrzeniu skóry w odpowiednią ilość kwasu hialuronowego zapobiegamy także powstawaniu nowych zmarszczek, a te, które już mamy stają się mniej widoczne,
  • retinol – pochodna witaminy A, wykazująca właściwości pobudzające komórki skóry do regeneracji, rozjaśnia także przebarwienia oraz stymuluje produkcję kolagenu, 
  • koenzym Q10 – odżywia skórę oraz zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek, 
  • oleje roślinne – np. oleje: kokosowy, rycynowy, rokitnikowykonopnyz awokadoarganowy,z pestek winogron, olej lniany. Stymulują procesy odnowy komórkowej, odżywiają i ochraniają skórę.  

Jaki krem dla skory dojrzałej?

  • bogaty w witaminy, ale konsystencja musi być dobrana do rodzaju skóry. 

Jak najefektywniej nakładać krem?

  • rozgrzewamy dłonie, pocierając jedną o drugą i miękko przykładamy do twarzy. Następnie w zagłębienie dłoni nakładamy porcję kremu w ilości około ½ łyżeczki od herbaty. Krem ogrzewamy chwilę w dłoni.  
  • zanurz opuszki palców w kremie. Delikatnie nanosimy go na czoło, policzki, brodę, szyję i dekolt. Rozprowadzamy po skórze całej twarzy, stosując ruchy od środka na zewnątrz.
  • delikatnie opukujemy twarz opuszkami palców obu rąk w taki sposób, jakbyśmy uderzali delikatnie w klawisze fortepianu. Skóra po 2-3 minutach rozgrzeje się i krem wchłonie się dużo lepiej niż przy zwykłym, szybkim wcieraniu. 
  • nie nakładajmy kremu tuż przed pójściem spać, ponieważ nie zdąży się wchłonąć, zanim wytrzemy go w poduszkę. Krem, zwłaszcza bogaty i odżywczy, potrzebuje około godziny, aby mógł się dostatecznie wchłonąć. 

Literatura:

Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”

Jadwiga Jankowska Van Oyen – „Młodość i uroda

www.styl.pl

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com