Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Pielęgnacja koreańska - dziesięć kroków do piękna.

  • pielęgnacja cery w stylu koreanskim
    pielęgnacja cery w stylu koreanskim
2019-02-10 19:27

PIELĘGNACJA KOREAŃSKA – DZIESIĘĆ KROKÓW DO PIĘKNA. 
Moda na pielęgnację sposobem koreańskim to nie tylko wpływ literatury, która w ostatnich latach pojawiła się na ten temat i porwała niejedną czytelniczkę. Tak naprawdę, dowodem na skuteczność koreańskich sposobów na pielęgnację - jest cera Koreanek. Promienna, jasna, nieskazitelna. Kultura dbania o skórę przekazywana córkom przez matki, procentuje w przyszłości młodym wyglądem i cerą pełną blasku. 
Aby pielęgnacja była skuteczna – powinna być konsekwentna. A w naszym świecie właśnie tej konsekwencji w dbaniu o cerę brak. Bywa, że pomijamy najważniejszy element pielęgnacji, czyli oczyszczanie skóry. Mamy również tendencję do intensywnego opalania twarzy bez stosownej ochrony oraz unikania peelingów. Prawdą jest także to, że młoda skóra wiele wybacza. Jednak z biegiem lat wszelkie zaniedbania odbijają się bardzo szybko na naszej skórze, także jeśli chodzi o odżywianie i higienę snu. 
Koreańskie rytuały pielęgnacyjne nie są skomplikowane, jednak wymagają czasu, a pojęcie rytuału odwołuje się w tym przypadku właśnie do nieśpiesznego, powtarzalnego scenariusza czyli codziennej pielęgnacji. 

Jak pielęgnować skórę w stylu Koreanek?

Najważniejsze - oczyszczanie

Krok 1 - kosmetyk na bazie olejku

Kosmetyki na bazie olejku służą do wstępnego oczyszczenia skóry twarzy z makijażu, nadmiaru sebum oraz ulicznych zanieczyszczeń. Jest to wstęp do właściwego oczyszczania i oczyszczenia skóry. 

Krok 2 – kosmetyk na bazie wody

Kosmetyk do oczyszczania twarzy na bazie wody – można tutaj wykorzystać piankę do mycia twarzy, żele lub mydło, które usuną ze skóry pozostałości zanieczyszczeń i utorują drogę dla wnikania substancji wspomagających funkcjonowanie skóry i jej dobry wygląd. W każdym przypadku kosmetyk należy dobrać do typu swojej skóry, aby nie potęgować uczucia podrażnienia i ściągnięcia, a osiągnąć efekt czystości i gładkości.  

Krok 3 – peeling

Peeling pomaga pozbyć się martwego naskórka i oczyścić pory. Wspomaga dzięki temu procesy regeneracji naszej skóry. Dzięki niemu skóra staje się gładka, rozjaśniona i zyskuje bardziej wyrównany koloryt. Peeling należy wykonywać bardzo regularnie – 1 lub 2 razy w tygodniu. Dzięki temu wszelkie maseczki, kremy oraz produkty odżywcze będą wchłaniały się skuteczniej. Sam proces złuszczania skóry podczas peelingu stymuluje produkcję kolagenu, a więc poprawia krążenie i elastyczność, co przekłada się na lepiej odżywioną skórę, mniej zmarszczek i blask. Wpływa także pozytywnie na zmniejszenie się ilości wągrów i wyprysków. Pamiętajmy przy tym jednak, że ciężkie ropne zmiany musimy traktować z delikatnością i tutaj nie powinniśmy używać peelingów mechanicznych, a raczej bardzo delikatnych – enzymatycznych, które rozpuszczą martwy naskórek, jednocześnie nie drażniąc i nie otwierając ropnych zmian. 

Czym złuszczać?

Stosownie do rodzaju skóry: 

  • peelingi na bazie owsa, cukru, peelingi żelowe – wszystkie rodzaje skóry, poza cerą bardzo wrażliwą i cerą z ropnymi zmianami, 
  • peelingi na bazie mielonych łupin orzechów lub pestek moreli – cera mieszana, 
  • szczoteczki do twarzy– cera niezbyt przesuszona, cera mieszana, 
  • peelingi enzymatyczne – skóra z ropnymi zmianami, skóra bardzo cienka, sucha i wrażliwa. Przy grubszej skórze tłustej z drobnymi krostkami i cerze mieszanej mogą, z powodu swojej delikatności, okazać się mniej skuteczne od peelingu mechanicznego.

Krok 4 – Tonik lub hydrolat

Toniki usuwają ze skóry pozostałości tego, czego nie usunęło mydło lub inny produkt do mycia, a przede wszystkim przywracają równowagę kwasowo-zasadową, działają nawilżająco i wzmacniają barierę ochronną skóry. Wspomagają także wchłanianie produktów pielęgnacyjnych. 

Wyobraźmy sobie naszą twarz jako suchą gąbkę, na którą nakładamy ciężki, odżywczy krem. To oczywiste, że nie będzie się wchłaniał. Jednak jeśli naszą twarz – gąbkę wcześniej przygotujemy, namoczymy i zmiękczymy, krem wchłonie się dużo łatwiej.
Ot, cała tajemnica wstępnego etapu pielęgnacji. 
Wybierając toniki, należy unikać tych na bazie alkoholu lub wyciągu z oczaru wirginijskiego, ponieważ mają tendencję do wysuszania, ściągania i podrażniania skóry. A przy różnym typie cery, popełniając ten błąd, uzyskamy albo jeszcze większe przesuszenie albo jeszcze większą produkcję sebum. 

Krok 5 – esencja

Esencje to produkty o wodnistej konsystencji, podobne w strukturze do toników. Jednak w koreańskiej pielęgnacji ich zadaniem jest rozjaśnienie i poprawienie kolorytu skóry oraz redukcja widocznych zmarszczek, a także – nawilżenie. 

Krok 6 – serum

Serum nakładamy po użyciu toniku i esencji i odczekujemy kilka minut, aby się wchłonęło. Gdy używamy maseczki jedwabnej, w te dni nie nakładamy serum. 

Krok 7 – maseczka na jedwabiu

Maseczki na jedwabiu, czyli maski „w płachcie” to krok do wykonania kilka razy w tygodniu. Wystarczą 2 – 3 razy aby poprawić kondycję skóry. 
Maseczki na jedwabiu są prawdziwym hitem koreańskiej pielęgnacji ze względu na postać, naturalność i łatwość stosowania (gdy mamy maskę na twarzy, nie musimy przebywać w pozycji leżącej). W zależności od potrzeb skóry maski nawilżają, regenerują, odżywiają, zwężają pory, a skóra po ich zastosowaniu jest miękka, gładka i nawilżona. 

Krok 8 – krem pod oczy

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego traktowanie jej tym samym kremem, którego używamy do twarzy, może ją niepotrzebnie obciążać, a konsystencja kremu do twarzy może utrudniać wchłanianie przez delikatną skórę wokół oczu. Dlatego potrzebujemy kremu przeznaczonego typowo do pielęgnacji tych okolic. Doskonałe są także toniki „na zmęczone oczy”, których można używać przed nałożeniem kremu. Skóra wokół oczu po ich użyciu wyraźnie „odpoczywa”. 

Kuracja czyli celowane działanie na konkretny problem skóry

Kurację stosujemy tuż przed nawilżaniem i stosujemy ją w miarę potrzeb. Zadaniem kuracji jest zadziałanie na konkretny problem skóry, więc jeśli nasza skóra nie jest przebarwiona, trądzikowa lub w inny sposób problematyczna, pomijamy ten element. 
Gdy jednak borykamy się z przebarwieniami i trądzikiemto najlepszy moment, aby nałożyć na skórę odpowiednie, punktowe preparaty. 

Krok 9 – krem do twarzy

Pod pojęciem kremu kryje się wiele produktów o różnych konsystencjach, każda dla innej skóry i dla jej konkretnych potrzeb. Krem na dzień powinien być lżejszy, o lepszej wchłanialności, aby nadawał się pod makijaż i nie obciążał skóry. 
Ale najpierw – krem na noc:

  • cera sucha, dojrzała, ze zmarszczkami – bogaty krem odżywczy. 
  • cera tłusta mieszana – emulsje, lotiony. 
  • cera trądzikowa, z wypryskami – kremy w żelu. 
  • wszystkie rodzaje cery - olejki do twarzy. Kilka kropli warto dodać do lotionu lub emulsji.  Ostrożnie stosować przy cerze tłustej. Doskonałe na noc są także całonocne maseczki o żelowej konsystencji. Nie brudzą pościeli, są przejrzyste, a po ich zastosowaniu rano skóra wygląda dużo lepiej. 

Krok 10 – filtr przeciwsłoneczny

Choć w naszej kulturze stosowanie filtrów przeciwsłonecznych codziennie przez cały rok budzi kontrowersje, dla Koreanek to najważniejszy produkt. Gdyby mogły wybrać tylko jeden jedyny produkt pielęgnacyjny, z pewnością wybrałyby ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki temu ich skóra ma jednolity koloryt, bez przebarwień i plam. Nadmiar słońca przyczynia się również do powstawania większej ilości zmarszczek. 
Wybierając filtry, kierujmy się ich naturalnością, aby pomagając – nie szkodziły. Często kremy na dzień zawierają filtr ochronny, co może być rozwiązaniem wygodnym dla wielu kobiet. 

Gdy wrócimy wieczorem do domu, oczyścimy skórę, wykonamy większość pielęgnacyjnych kroków i w końcu się wyśpimy, powinniśmy dowiedzieć się, co Koreanki robią dla swojej skóry rano. 

Pielęgnacja poranna po koreańsku

Tutaj zabiegi nie różnią się od naszych zwyczajów: Cerę suchą przemywamy hydrolatem, a skórę tłustą myjemy letnią wodą z użyciem środka do mycia, który stosowaliśmy wieczorem. Następnie tonik lub hydrolat, krem stosowny do naszej cery i…już. 

Istotą koreańskiego podejścia do pielęgnacji skóry jest oczyszczanie i nawilżanie. Skóra, która nie jest czysta i nawilżona jest podatna na kumulowanie zanieczyszczeń, przesuszenie, podrażnienie i gorzej wygląda, a my jesteśmy zmuszone aplikować nadmierne ilości kosmetyków do makijażu, aby te kłopoty ukryć. Niestety gdy zmywamy makijaż, dostrzegamy, ze skóra nadal jest w kiepskiej kondycji. 
Pielęgnacja koreańska może być dla nas tylko kolejną nowinką, kolejną małą sensacją blogowo – internetową. Może nas też zainspirować do wprowadzenia kilku zmian w naszej pielęgnacji, które okażą się dużymi zmianami na plus dla naszej skóry. A jak dużo codziennego czasu skradnie nam wykonanie wszystkich etapów tej pielęgnacji? 
Około 10 – 15 minut!

 

Literatura:

Charlotte Cho – „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji”

  • Dodaj link do:
  • facebook.com