Dłonie są naszą wizytówką. Kiedy poznajemy ludzi, spotykamy się na ważnych i mniej ważnych rozmowach, witamy ze znajomymi – szorstkie i zaniedbane nie ułatwiają nam kontaktów z innymi. To samo dotyczy ogryzionych, połamanych paznokci i zaniedbanych skórek.
Dłonie są najbardziej narażone na uszkodzenia i podrażnienia, a ich skóra nieubłaganie zdradza nasz wiek. Codzienne czynności, takie jak mycie rąk, zmywanie naczyń, sprzątanie i częsty kontakt z wodą niszczą barierę ochronną skóry. Zwłaszcza, gdy używamy detergentów, skóra dłoni znosi to jak najgorzej. Również paznokcie się wówczas osłabiają, stają się miękkie i podatne na pękanie i łamanie.
Gdy skóra dłoni osiąga krytyczny stan przesuszenia staje się szorstka, a osłabiona - łatwo pęka i powstają w niej drobne ranki, bolesne i narażające nas na kontakt z bakteriami dużo bardziej, niż kiedy powłoka skóry jest nienaruszona.
Skóra dłoni ma mało gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, dlatego łatwo traci swój ochronny płaszcz lipidowy i poddaje się agresywnemu działaniu czynników zewnętrznych.
Natomiast zły stan paznokci ma zwykle główne źródło w stosowaniu detergentów – bardzo wysuszają płytkę paznokcia, a jest ona zbudowana z tych samych komórek co skóra. Nadmierne wysuszenie płytki sprawia, ze paznokcie staja się łamliwe, kruche i pojawia się tendencja do rozdwajania.
Pamiętajmy, że kiedy zauważymy na paznokciach ciemne plamki, przebarwienia, warto zbadać paznokcie u dermatologa, a już absolutnie nie wolno maskować zmian lakierem.
Co szkodzi dłoniom i paznokciom?
- uboga w witaminy i minerały dieta
- brak czasu na staranny manicure
- częste eksperymenty z lakierami i zmywaczami
- używanie zbyt często polerki do paznokci sprawia, że płytka paznokcia staje się krucha, łamliwa, pofałdowana i pojawiają się białe plamki na paznokciach
- palenie tytoniu
- częste moczenie dłoni (mycie, pranie ręczne, sprzątanie)
Częste problemy dłoni, jak im pomóc?
- przebarwienia skóry po obieraniu warzyw (buraki, marchew) i niechciane zapachy (ryba, czosnek) – można je usunąć sokiem z ogórka lub cytryny. Sok wcieramy w umyte, mokre dłonie. Jeśli paznokcie również uległy przebarwieniu, moczymy je w soku z ogórka i przecieramy od wewnętrznej strony sokiem z cytryny.
- dłonie szorstkie – mamy z nimi do czynienia, gdy nasze dłonie osiągają zbyt duży stopień wysuszenia i podrażnienia, że stają się szorstkie jak tarka. Konieczna jest tutaj kuracja i odżywienie dłoni.
Maseczka z siemienia lnianego (do wykonania 2 x w tygodniu)
Składniki
- 3 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego
- 1 szklanka mleka
Przygotowanie
- siemię lniane zalewamy szklanką gorącego mleka.
- mieszamy do uzyskania gęstego kleiku, a następnie ciepłe nakładamy na dłonie i owijamy folią i ręcznikiem. Maseczkę pozostawiamy na 20 minut. Zmywamy ciepłą wodą i nakładamy krem.
Działanie maseczki
Siemię lniane, zawiera witaminy A i E, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, przyspiesza gojenie się drobnych ranek i otacza skórę ochronnym filmem, ułatwiającym zatrzymanie wilgoci w głębi skóry, działa wygładzająco i regenerująco na skórę dłoni. Odżywia również paznokcie i zapobiega ich rozdwajaniu i łamliwości.
Maseczka rycynowo – oliwkowa (do wykonania 1 x w tygodniu)
Składniki
- 100 ml oleju rycynowego
- 100 ml oliwy z oliwek
- sok z 1 cytryny
Przygotowanie
- podgrzewamy delikatnie oliwę i olej, następnie dodajemy sok z cytryny.
- przelewamy miksturę do miseczki i moczymy dłonie i paznokcie przez 10-15minut.
- następnie masujemy dłonie, aby jak najbardziej je natłuścić i odżywić.
Przepis na domowy kompres z wykorzystaniem wosku sojowego
Zwykle świeca nie wypala się do końca i często pozostaje jeszcze sporo wosku na dnie pojemniczka po świecy, a knot już nie da się podpalić. Jeśli to jest naturalny wosk, warto wykorzystać go na regenerujący kompres na dłonie. W naszym przypadku jest to wosk sojowy.
- wosk rozpuszczamy w miseczce umieszczonej w garnku z gorącą wodą, czyli w kąpieli wodnej
- czekając, aż przestygnie, robimy peeling dłoni, a następnie wmasowujemy w dłonie dużą ilość odżywczego kremu
- smarujemy dłonie ciepłym woskiem i czekamy, aż stężeje. Zabieg powtarzamy jeszcze raz, aż wykorzystamy cały podgrzany wosk.
- wkładamy dłonie w foliowe rękawiczki lub woreczki, owijamy ręcznikiem. Po 15 minutach usuwamy kompres – skóra będzie miękka i odżywiona.
Do wykonania peelingu przyda się zwykła szczotka do ciała. Jej niezaprzeczalną zaletą jest w tym wypadku to, że nie ma konieczności zmywania i niepotrzebnego moczenia rąk. Od razu możemy nałożyć krem, a następnie wosk.
Dłonie zaczerwienione – tendencja do zaczerwienienia zwykle wiąże się z szybkim przemarzaniem dłoni, a także nie noszeniem rękawiczek lub rękawiczki zbyt szorstkie, co przy przesuszonej skórze dłoni daje efekt podrażnienia i zaczerwienienia.
Pielęgnacja przeciwko zaczerwienieniom
Składniki
- 1 ugotowany ziemniak
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub olejku migdałowego
Przygotowanie
- ziemniaka rozgniatamy i dodajemy do masy łyżkę oliwy lub olejku
- nakładamy papkę na dłonie i pozostawiamy na 15 minut
- spłukujemy delikatnie i nakładamy krem.
Działanie
Maseczka działa regenerująco i kojąco, wygładza i lekko rozjaśnia skórę ze względu na zawartą w ziemniakach witaminę C.
Co dobrego możemy jeszcze zrobić dla dłoni i paznokci?
- gdy pracujemy dużo przy komputerze, najlepiej obcinać paznokcie na krótko lub stukać w klawisze opuszkami. Gdy paznokcie są zbyt długie, łatwo o rozdwajanie.
- nie skubmy lakieru, który zaczyna odpryskiwać. Bardzo łatwo uszkodzić wtedy płytkę paznokcia.
- starajmy się rzadziej wycinać skórki, a używać raczej „kopytka” do odsuwania skórek. Częste wycinanie bardzo przyspiesza narastanie skórek i stany zapalne w ich obrębie.
- nie używajmy zbyt często polerki do paznokci. To mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche.
- stosujmy łagodne mydła do mycia rąk z dużą zawartością tłuszczów, a więc mydła naturalnego.
- regularnie używajmy kremu do rąk oraz masek i kompresów.
- korzystajmy z gumowych rękawiczek, które zabezpieczają skórę przed wpływem detergentów. Jeżeli praca w rękawiczkach jest dla nas utrudniona ze względu na wykonywany zawód (często zawody artystyczne), można zapobiegać poważnemu zniszczeniu dłoni smarując je przed pracą tłustym kremem, a pod paznokcie naskrobać mydła, aby zanieczyszczenia nie mogły dostać się pod paznokcie.
- jeżeli malujemy paznokcie na kolorowo, zróbmy od czasu do czasu tydzień przerwy. To nie tylko da odpoczynek paznokciom, ale umożliwi lepszą ich obserwację i może pomoc w wykrywaniu ewentualnych schorzeń paznokci.
Czy dłonie można ćwiczyć? Tak! Zacznij gimnastykę dłoni.
Aby nasze ręce były nie tylko zadbane, ale także sprawne i zręczne warto poświęcić im kilka minut dziennie, nawet w czasie pracy czy oglądania filmu. Oto kilka podstawowych ćwiczeń:
- składamy dłonie wewnętrzną stroną do siebie i parami odginamy palce od siebie. Możemy to ćwiczenie wykonywać oddzielnie dla każdej z rąk.
- krzyżujemy wyprostowane palce obydwu dłoni, tak aby palce były skierowane w górę, a nadgarstek w dół. Energicznym ruchem wyginamy palce do dołu tak, aby nadgarstki były w górze.
- dłoń składamy w pięść i zaciskamy. Następnie szybkim ruchem prostujemy palce.
- małą gumowa piłeczkę uciskamy zawsze dwoma palcami- kciukiem i kolejno następnymi. To ćwiczenie można wykonywać naciskając kciuk kolejnymi palcami.
- ręce zgięte w łokciach opieramy na stole. Dłonie swobodnie opuszczamy. Na możliwie miękkich nadgarstkach zataczamy dłońmi kółka.
Jak nakładać krem, czyli masaż na piękne dłonie i smukłe palce
Krem wcieramy w dłonie zawsze od koniuszków palców ku przegubowi dłoni, ruchem jak przy zakładaniu rękawiczek. Nakładanie kremu kończymy, pocierając cała dłonią powierzchnię ręki (uciskając spód dłoni kciukiem). Taki masaż stosowany przy każdym nakładaniu kremu wysmukla linię dłoni i palce. Jeżeli mamy tendencję do pocenia się dłoni, masaż kremem w powyższy sposób może pomóc nam się z tym problemem uporać.
Kuracja wygładzająca i oczyszczająca – wzmacnia paznokcie i rozjaśnia skórę dłoni
Masaż dłoni połówką cytryny nada twoim rękom gładkość i miękkość.
Gdy nasze paznokcie po częstym malowaniu lakierem stają się żółtawe, warto zastosować odpowiedni preparat usuwający ten problem i dać odpocząć paznokciom od lakieru.
Pielęgnacja paznokci
Akcesoria pielęgnacyjne
Nie musi być ich wiele, ponieważ najważniejsza jest jakość. A mając poniższe produkty z powodzeniem wykonamy domowy manicure i zadbamy o urodę i zdrowie naszych paznokci.
- dobry pilniczek, najlepiej papierowy, ponieważ metalowe pilniki mogą niszczyć strukturę paznokcia
- nożyczki
- cążki do skórek i szpatułka do usuwania skórek
- szczoteczka do oczyszczania paznokci
Podstawą pielęgnacji są zabiegi wykonywane w warunkach domowych lub u kosmetyczki plus oczywiście krem, który powinien towarzyszyć nam zawsze. Szczególnie, gdy mamy w domu zwierzęta i małe dzieci, ponieważ wtedy myjemy ręce znacznie częściej niż w innych sytuacjach. Pamiętajmy o nakładaniu go po każdym myciu. Zimą potrzebujemy kremu tłustego i bardzo odżywczego, ponieważ skóra przesusza się i podrażnia znacznie szybciej niż latem, natomiast w lecie krem może mieć lekką konsystencję, która łatwo się wchłania.
Skóra dłoni, tak jak i skóra całego ciała, wymaga oczyszczania z martwego naskórka. Dzięki temu łatwiej jest ją wygładzić i odżywić. Dzięki peelingowi pozbędziemy się nadmiaru zrogowaciałego naskórka i przygotujmy dłonie do wchłonięcia cennych substancji z maski lub kremu.
Możemy do tego celu wykorzystać szczotkę do masażu ciała, szczególnie, jeśli posiadamy ją już wśród swoich domowych akcesoriów pielęgnacyjnych.
Możemy także zrobić domowy peeling, wykorzystując to, co mamy w kuchni, a więc cukier, oliwę lub kokosowy olej oraz sok z cytryny.
- należy wymieszać: po 1 łyżce cukru i płatków owsianych z łyżką oliwy lub oleju i kilkoma kroplami soku z cytryny. Następnie wcieramy tę miksturę w skórę kilka minut, spłukujemy ciepłą woda i osuszamy ręcznikiem. Wystarczy raz w tygodniu, by skóra naszych dłoni była zadbana. Oczywiście, jeśli nie zapomnimy o uzupełnieniu pielęgnacji.
Literatura:
Anna Jankowska – „Pielęgnacja skóry. Piękno, zdrowie, relaks”
Anna Łasica- „Nastolatki pielęgnują urodę”
Jadwiga Owczarczyk Van Oyen - „Młodość i uroda”