Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejki eteryczne wspierające płodność

  • Olejki eteryczne wspierające płodność
    Olejki eteryczne wspierające płodność
2019-07-05 06:54

Problem niepłodności dotyka nas coraz częściej i jest to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie bez znaczenia jest tutaj zmaganie się coraz liczniejszej grupy osób z chorobami cywilizacyjnymi, autoimmunologicznymi i ogólnymi zaburzeniami hormonalnymi, które mogą wpływać na obniżenie się płodności i problemy z poczęciem dziecka.

Procesowi starań o potomka nierzadko towarzyszy depresja, stany lękowe czy ogólna apatia bądź frustracja. Staraniom o dziecko nic nie sprzyja tak dobrze jak oczywiście pełnia zdrowia fizycznego, ale dobry nastrój, brak przeciążenia psychofizycznego i równowaga między pracą a wypoczynkiem także są niezbędne. W zabieganej codzienności trudno uniknąć podejścia „zadaniowego” również w staraniu się o upragnione maleństwo i choć powinno to przyszłych rodziców stymulować, bywa deprymujące. Wzajemne wsparcie partnerów i równowaga emocjonalne każdego z nich, to czynniki bez których starania o powiększenie rodziny mogą być utrudnione, szczególnie gdy towarzyszą partnerom zaburzenia hormonalne i związane z nimi kłopoty zdrowotne. 
Dbałość o komfort psychiczny, stosowanie technik relaksacyjnych i odstresowujących jest  tym ważnym kluczem otwierającym drzwi do ojcostwa i macierzyństwa. 

Choć zastosowanie aromaterapii w niepłodności wydaje się bezpodstawne, bo mamy do czynienia ze złożonymi procesami, odpowiedzią są fitohormony zawarte w olejkach eterycznych. Są one związkami organicznymi służącymi rozwojowi roślin i mogą mieć realny wpływ na nasz układ hormonalny. Wiele z olejków eterycznych zawiera także silne substancje przeciwzapalne, uspokajające umysł, oddziałujące na cykl miesiączkowy i stymulujące poprzez usuwanie wewnętrznego napięcia.  

Jakie olejki eteryczne mogą oddziaływać na płodność?

Olejek szałwiowy

  • stymuluje przysadkę mózgową do produkcji hormonów płciowych
  • łagodzi uczucie niepokoju
  • w połączeniu z olejkiem z geranium doskonale tonizuje układ rozrodczy

Olejek z kopru włoskiego

  • działa silnie estrogenowo 
  • reguluje cykle miesiączkowe, pomaga zmniejszyć ich bolesność 

Olejek kadzidłowy (Frankincense)

  • łagodzi napięcie seksualne
  • wspiera układy: odpornościowy i nerwowy
  • łagodzi napięcie emocjonalne

Olejek z geranium

  • sprzyja uzyskaniu hormonalnej równowagi
  • stymuluje korę nadnerczy do produkcji hormonów
  • zmniejsza stany lękowe
  • stosowany w leczeniu impotencji
  • reguluje menstruację
  • stosowany także po poronieniach i w terapii zgrubień w piersiach (masaż na bazie oleju – 1 łyżka oleju bazowego + 5 kropli olejku z geranium)

Olejek lawendowy

  • reguluje układ hormonalny 
  • reguluje miesiączkowanie
  • wycisza i koi emocjonalne pobudzenie 
  • wspiera działanie olejków: z geranium i szałwiowego

Myrrh (mirra)

  • reguluje skąpe menstruacje 
  • stymuluje produkcję estrogenów

Ylang ylang  

  • pobudza organy reprodukcyjne 
  • sprzyja uzyskaniu równowagi hormonalnej 
  • jest popularnym afrodyzjakiem
  • jego działanie jako afrodyzjaku zwiększa zastosowanie wspólnie z olejkiem lawendowym

Jak stosować olejki aby wspierać płodność i zdrowie?

Kominek aromaterapeutyczny– do pojemniczka w kominku do aromaterapii wlewamy wodę do około ¾ wysokości pojemniczka i dodajemy 10 kropli mieszanki olejków eterycznych. Zapalamy świeczkę w kominku i pozwalamy aby pomieszczenie wypełniło się delikatnych aromatem olejków. 

Przykładowa receptura - odprężający afrodyzjak

Czego nam potrzeba:

Postępujemy z kominkiem jak w powyższym opisie. 

Masaże

Olejek do masażu komponujemy zawsze na bazie oleju bazowego (olej z pestek winogron, olej arganowy, olej z awokado – bardzo dobrze się rozprowadzają i wchłaniają, odżywiają także skórę). Nigdy nie stosujemy olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Na każdą łyżkę oleju bazowego możemy dodać 2 - 5 kropli olejku eterycznego. Wykonujemy masaż całego ciała lub dowolnego jego obszaru.

Przykładowe receptury:

Masaż szałwiowo – geraniowy– na łyżkę oleju bazowego dodajemy 5 kropli olejku szałwiowego + 5 kropli olejku z geranium. Masaż tonizuje układ rozrodczy. 

Masaż lawendowokadzidłowy– na łyżkę oleju bazowego dodajemy 4 krople olejku kadzidłowego + 4 krople olejku lawendowego. Masaż uspokaja i łagodzi napięcie.

Kąpiel aromaterapeutyczna

Spędzamy 15-20 minut w wannie z ciepłą wodą, do której dodajemy 10 – 15 kropli olejku lub mieszanki olejków wymieszanych z łyżką miodu (ważne, aby łącznie nie używać więcej niż 15 kropli olejku). Po kąpieli nie spłukujemy skóry, a jedynie delikatnie osuszamy. 

Przykładowa receptura:

Kąpiel lawendowo- kadzidłowa z geranium– do łyżki miodu dodajemy: 5 kropli olejku lawendowego + 3 krople olejku kadzidłowego + 4 krople olejku z geranium. Następnie miód z olejkami wlewamy do ciepłej kąpieli i mieszamy. Taka kąpiel pomaga pozbyć się napięcia, rozluźnia i stymuluje układ hormonalny. 

Kompresy- 10 kropli olejku rozcieńczamy najpierw w łyżeczce wódki, a następnie dolewamy 0,5 szklanki ciepłej wody i moczymy w roztworze duży kawałek gazy. Przykładamy na wrażliwe miejsce, np. piersi lub podbrzusze. Kompres trzymamy na skórze do momentu wyschnięcia. 

Przykładowa receptura:
Kompres geraniowolawendowy

Olejki mieszamy z wódką, dodajemy do ciepłej wody i mieszamy. Zanurzamy w wodzie gazę i przykładamy na wrażliwe miejsce. Kompresy wspomagają leczenie dolegliwości miesiączkowych i zgrubień w piersiach. 

Pamiętajmy, ze kluczem do skuteczności olejków eterycznych w terapiach leczniczych jest ich jakość. Warto wybierać certyfikowane i stuprocentowe olejki, klasy terapeutycznej. Tworząc własne kompozycje nigdy nie zwiększajmy ilości olejku „na oko”.

Prawdziwe olejki są naprawdę skoncentrowane. Dla przykładu: w zaledwie 1 kropli olejku z mięty pieprzowej znajdziemy równowartość substancji aktywnych obecnych w prawie 30 filiżankach naparu z mięty. Stosowane zgodnie z przeznaczeniem i regularnie z pewnością będą stanowiły doskonałe wsparcie w powrocie do zdrowia.

Uwaga:

Informacje publikowane na stronie bloga nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści zawarte w blogu nie mogą być traktowane jako forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia; nie zastępują także badań lekarskich, ani konsultacji z lekarzem. Użycie olejków eterycznych bez konsultacji ze specjalistą jest  bezwzględnie zakazane kobietom w ciąży jak również małym dzieciom poniżej szóstego roku zycia.

Olejków eterycznych nie należy stosować wewnętrznie bez konsultacji z lekarzem specjalistą.

 

Literatura:

Aromaterapia i inne terapie naturalne”

W. Brud, I. Konopacka – „Pachnąca apteka - tajemnice aromaterapii” 

Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”

www.prostyplanzdoterra.wordpress.com

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com