Olejki eteryczne znajdują wiele zastosowań w naszym codziennym życiu. Okazują się tutaj cennymi pomocnikami, również wtedy, gdy chodzi o nasze zdrowie. Już w starożytności wykorzystywano relaksacyjne właściwości aromatów. Ponoć Kleopatra sypiała na poduszkach wypełnionych płatkami róż, co miało niwelować kłopoty z zasypianiem i generować piękne sny. Już samo wyobrażenie zapachu róż może przyprawić nas o błogi uśmiech, a zapachy od zawsze silnie oddziałują na podświadomość człowieka, budząc skojarzenia i wspomnienia.
Stres jest nieodłącznym towarzyszem współczesnych ludzi, jednak wraz z postępem cywilizacyjnym – stale przybywa źródeł stresu. W długofalowym procesie może przyczynić się to do poważnych zaburzeń snu, zaburzeń nastroju czy wręcz depresji. Stres jest na tyle destrukcyjnym czynnikiem, że choć organizm człowieka posiada mechanizmy obronne, może jednak nie podołać napięciu i zareagować poważnymi dolegliwościami, związanymi z układem trawiennym czy sercowo – naczyniowym, a także ogólnym wyczerpaniem fizycznym i emocjonalnym. Ponadto kłopoty ze snem i zasypianiem, nadmierna nerwowość, niestabilność emocjonalna oraz zaburzenia odżywiania są częstymi dolegliwościami, u których podstaw leży przewlekły stres. Dlatego w naszej trudnej codzienności potrzebujemy ukojenia i relaksu, aby równoważyć napięcie, którego doświadczamy przez większość dnia.
Olejki eteryczne mogą pomóc nam pokonać wiele trudnych stanów emocjonalnych, ponieważ zapachy stymulują część mózgu odpowiedzialną za stan naszej psychiki. Oczywiście ciężkich stanów nie leczymy samodzielnie, jednak olejki zawsze okażą się tutaj pomocne jako dodatek uzupełniający leczenie farmakologiczne i terapeutyczne. Posiadają tak uniwersalne zastosowania, że przy odrobinie wiedzy z naszej strony nie zmarnuje się ani jedna kropla.
Jakie olejki mogą nam pomóc i jak działają?
Lawendowy
- zmniejsza ogólne napięcie nerwowe
- poprawia jakość snu
- pomaga niwelować lęki i ataki paniki
- pomaga przy bólu głowy
- zmniejsza kołatanie serca z powodów emocjonalnych
Bergamotkowy
- przeciwbólowy
- relaksujący
- pomocny przy bezsenności – zmniejsza pobudzenie umysłowe (tzw. „gonitwa myśli”)
- wycisza, odpręża i relaksuje
Z drzewa sandałowego
- koi i uspokaja umysł
- poprawia pamięć i koncentrację – świetny zamiast kawy!
Rumiankowy
- przeciwdepresyjny
- uspokaja, wycisza
Z drzewa różanego
- poprawia nastrój
- pomaga w redukcji lęku, ataków paniki
- działa uspokajająco
- powstrzymuje drżenie rąk
Ylang ylang
- jednocześnie pobudza i uspokaja - bardzo dobry dla osób zmęczonych i przepracowanych
- pomaga na bezsenność
Rozmarynowy
- działa silnie pobudzająco
- usuwa zmęczenie fizyczne i umysłowe
Melisowy
- uspokaja i działa nasennie
Z mięty pieprzowej
- rozjaśnia umysł
- pomaga się skupić
Pomarańczowy
- łagodzi stres
- uspokaja
- relaksuje i wycisza
Walerianowy
- łagodzi stany lękowy
- doskonały środek nasenny – ułatwia zasypianie i wycisza
Jaśminowy
- poprawia nastrój
- łagodzi agresję i wybuchy gniewu
- działa relaksująco, pobudza kreatywność
Bazyliowy
- łagodzi stres i uczucie niepokoju
- łagodzi emocjonalne rozdrażnienie
- koi system nerwowy, ale nie otępia ani nie usypia – bardzo dobry przed egzaminem lub rozmową o pracę!
Geraniowy
- antydepresyjny
- wzmacniający psychikę
- łagodzi emocje
Paczulowy
- działa rozluźniająco i odprężająco
Kadzidłowiec
- łagodzi ataki złości
- koi i odpręża
- spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie krwi
- przeciwlękowy
Jak używać olejków, aby naprawdę działały?
Kąpiel aromaterapeutyczna
- 15-20 minut w wannie z ciepłą wodą, do której dodamy 10 – 15 kropli olejku lub mieszanki olejków wymieszanych z łyżką miodu (ważne, aby łącznie nie używać więcej niż 15 kropli olejku).
- podczas kąpieli olejki eteryczne przenikają do organizmu przez drogi oddechowe i skórę, dlatego warto masować skórę wodą zagarnianą z powierzchni, ponieważ olejki eteryczne się nie rozpuszczają, dzięki temu wzmocnimy efekt kąpieli. Wskazane jest masowanie ciała zgarnianą z powierzchni wodą, gdyż olejki eteryczne nie mieszają się z wodą, tylko pływają na jej powierzchni.
- po kąpieli nie spłukujemy skóry, a jedynie delikatnie osuszamy.
Przepisy kąpielowe z olejkami
- Kąpiel bazyliowa lub różana– dodajemy do ciepłej kąpieli 6 kropli olejku bazyliowego lub różanego wymieszanego z łyżką miodu. Działa wyciszająco i relaksująco.
Masaż aromaterapeutyczny
- Do jednego masażu używamy 2-5 kropli olejków eterycznych rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju bazowego
- Wykonujemy masaż całego ciała lub dowolnego jego obszaru, jednak pamiętajmy, że dłuższy masaż całego ciała będzie bardziej efektywny w kwestii poprawy nastroju.
Przepisy na olejkowy masaż
- Masaż lawendowy lub bazyliowy– na łyżkę oleju bazowego dodajemy 5 kropli olejku lawendowego lub bazyliowego. Odpręża i redukuje stres.
- Masaż różany lub kadzidłowy– na łyżkę oleju bazowego dodajemy 4 krople olejku z drzewa różanego lub kadzidłowego. Uspokaja, łagodzi napięcie.
Jako oleju bazowego możemy użyć oleju z pestek winogron lub awokado.
Inhalacje
Wlewamy 5-10 kropli do miseczki z ciepłą wodą, pochylamy się nad naczyniem, nakrywamy głowę ręcznikiem i wydychamy aromatyczną parę. Pamiętajmy o zasłonięciu oczu, aby nie uległy podrażnieniu.
Przepisy na antystresowe inhalacje
- Inhalacja lawendowa – dodajemy 5 kropli olejku lawendowego do miski z gorącą wodą. Przykrywamy głowę ręcznikiem i inhalujemy się przez 10 minut. Inhalację warto wykonać przed snem, aby ułatwić zasypianie.
- Inhalacja geraniowa– dodajemy 5 kropli olejku geraniowego do miski z gorącą wodą. Przykrywamy głowę ręcznikiem i inhalujemy się przez 10 minut. Inhalacja z geranium jest bardzo pomocna w stanach przepracowania i wzmożonego wysiłku umysłowego.
- Kominek antystresowy– do kominka do aromaterapii wlewamy 3 łyżki wody. Dodajemy 5 kropli olejku różanego i 5 kropli olejku jaśminowego, zapalamy świeczkę w kominku. Siadamy z książką w wygodnym fotelu i włączamy relaksującą muzykę – obowiązkowo.
- Skrapiamy płatek bawełniany lub bawełnianą chusteczkę 3-5 kroplami olejku i umieszczamy na poduszce przed snem, gdy chcemy spokojnie zasnąć lub w kieszeni koszuli, gdy chcemy aby olejki pomogły nam zachować trzeźwy umysł.
Rozpylanie olejku w powietrzu
- 10 kropli olejku rozcieńczamy najpierw w łyżeczce wódki, a potem dolewamy 0,5 szklanki ciepłej wody i rozpylamy niewielką ilość w pokoju, w którym śpimy.
Olejki eteryczne – ważne informacje
- umiar – stosuj zawsze zalecane ilości olejku. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.
- olejki do masażu zawsze rozpuszczamy w oleju bazowym.
- nie mieszamy olejków z płynami do kąpieli.
- nie wkraplamy ich w czystej postaci do kąpieli.
- nie stosujemy w obecności małych dzieci ani nie stosujmy ich u dzieci poniżej 6 roku życia
- kobietom w ciąży i w czasie laktacji jest niewskazane używanie jakichkolwiek olejków eterycznych bez konsultacji z lekarzem
Literatura:
„Aromaterapia i inne terapie naturalne”
W. Brud – „Pachnąca apteka - tajemnice aromaterapii”
Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”