Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejki eteryczne w migrenach i bólach głowy różnego pochodzenia

  • sposoby na migrenę w lawendarium.pl
    sposoby na migrenę w lawendarium.pl
2019-03-03 09:34

Olejki eterycznew migrenach i bólach głowy różnego pochodzenia

Ból głowy potrafi wyczerpać nasze siły psychofizyczne nie mniej niż przebiegnięcie maratonu. Nieustający, tępy lub kłujący ból zdający się nie mieć końca powoduje oczywisty spadek nastroju i niechęć do kontaktu z ludźmi. Człowiek, który cierpi, potrzebuje odosobnienia, ciszy, spokoju, nierzadko ciemności, ponieważ wszystkie bodźce zewnętrzne mogą zwiększać skalę bólu. Same bóle głowy mogą mieć różne pochodzenie, istotne w nich jest to, że u źródła ich powstawania zostaje zaburzona naturalna równowaga, dająca im pole do eskalowania. 
Migrena jest jedną z tych chorób, które mimo rozwoju nauki nadal pozostają dla nas tajemnicą. Choć zdefiniowano mechanizm powstawania migren, jednak zrozumienie i odnalezienie ich przyczyny, po dziś dzień jest wyzwaniem dla lekarzy. Uznaje się ją za chorobę przewlekłą i nieuleczalną, leczoną prewencyjnie środkami przeciwbólowymi. 
Ból migrenowy umiejscawia się zazwyczaj w jednej części głowy, często za okiem. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wymioty, światłowstręt i omdlenia. Szczególnie uciążliwą postacią migreny jest tzw. migrena z aurą, której cechą są krótkotrwałe zaburzenia wzroku, fotofobia czy światłowstręt, poprzedzające atak bólowy. Aura może wystąpić także w postaci zaburzeń czucia, zaburzeń mowy i niedowładu. Ten wyjątkowo  uciążliwy typ migreny dotyczy około 25 % przypadków.

Co może inicjować atak migrenowy?

Ataki migrenowe mogą trwać kilka godzin lub kilka dni, mogą mieć także związek z wieloma czynnikami inicjującymi, jednak trudno je konkretnie ustalić w każdym przypadku. 

  • niektóre składniki diety: tyramina (banany, awokado, jogurt, orzechy, sery twarde), fenyloetyloamina (czekolada, czerwone wino), azotan sodu (środek konserwujący, stosowany w produkcji żywności), glutaminian sodu (E621), kofeina, sztuczne substancje słodzące, 
  • styl życia: niedobór snu, diety odchudzające, stres, stany depresyjne, przemęczenie, 
  • czynniki hormonalne i leki: miesiączka lub owulacja (migrena menstruacyjna), okres okołomenopauzalny, doustna antykoncepcja hormonalna, niektóre antybiotyki i leki obniżające ciśnienie krwi oraz niesterydowe leki przeciwzapalne, 
  • czynniki środowiskowe: nadmierne ekspozycja słoneczna, intensywny hałas, jaskrawe światło, gwałtowne zmiany pogody. 

Do leczenia bólu migrenowego może nie wystarczyć tylko farmakoterapia. Sama migrena może być nieprzewidywalna, jednak gdy zmagamy się z nią od dawna, dużo łatwiej wychwycić, co ją inicjuje i przygotować się na działanie mogące zmniejszyć ból i dyskomfort.

Zagrożeniem wynikającym z przyjmowania silnych leków przeciwbólowych w czasie migren, jest przejście w codzienne, polekowe bóle całej głowy. Dlatego warto szukać również alternatywnych, naturalnych metod walki z bólem, szczególnie wtedy gdy znajdujemy się w grupie właśnie takich pacjentów, ponieważ zwalczając jeden ból, fundujemy sobie kolejny, nierzadko bardziej uciążliwy. 

Aromaterapia może być skuteczna w leczenie bólu głowy, ponieważ cząsteczki olejków eterycznych pobudzają receptory zapachowe w mózgu, uruchamiając wytwarzanie endorfin, działających przeciwbólowo. 

Jakie olejki na bóle głowy?

lawendowy– króluje wśród wszystkich olejków dzięki swojej uniwersalności w zastosowaniu. Cudowna lawenda – udowodnione działanie w leczeniu migren. 

W badaniach Wydziału Neurologii Uniwersytetu Nauk Medycznych w Mashhad, gdzie przetestowano olejek lawendowy w leczeniu bólu migrenowego uzyskano 74 % skuteczność olejku z lawendy. Pacjenci odnotowali poprawę po inhalacjach z tego olejku i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W porównaniu do konwencjonalnych leków przeciwbólowych lawenda wypada więc bardzo korzystnie, zwłaszcza że jej stosowanie nie inicjuje skutków ubocznych. 

  •  doskonały na bóle migrenowe
  •  dobry na migrenowe mdłości i problemy żołądkowe
  • może być stosowany przy bólach głowy na noc, ponieważ nie utrudnia zasypiania i relaksuje

majerankowy

  • łagodzi bóle głowy
  • ułatwia zasypianie

miętowy– w przypadku bólu głowy często stosuje się nierozcieńczany olejek z mięty pieprzowej. Nanosimy na palec wskazujący dwie krople olejku i wmasowujemy go w czoło i skronie. Wywoła to efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych (wazodilatacji), krążenie ulegnie spowolnieniu, co zadziała uspokajająco. Po kilku minutach pojawi się lekkie wrażenie chłodu i ból głowy ulegnie zmniejszeniu. 
Uwaga: kiedy mamy szczególnie wrażliwą skórę, aby uniknąć podrażnienia, rozpuśćmy olejek w oleju bazowym. Zawsze należy także uważać, aby olejek nie dostał się do oczu (w takim przypadku należy przemyć oczy wodą). Olejku miętowego nie stosujemy na noc, może utrudniać zasypianie. 

  • skuteczny w migrenowym bólu głowy 
  • pomaga na towarzyszące migrenie nudności
  • pomaga w bólach głowy związanych z niskim ciśnieniem krwi

rozmarynowy

  • skuteczny w napięciowych bólach głowy, związanych z przepracowaniem, niedostatkiem snu, zmęczeniem umysłowym

goździkowy

  • skuteczny przy bólach głowy na tle stresowym

eukaliptusowy

  • pomocny przy bólach migrenowych – wykazuje bardzo dobre działanie miejscowe
  • używany do leczenia bólu głowy, którego przyczyną są zatkane zatoki

geraniowy

  • działa przeciwbólowo
  • warto łączyć go z innymi olejkami przeciwbólowymi, pięknie pachnie i łagodzi intensywny aromat niektórych olejków
  • pomocny przy bólach głowy wynikających z menopauzy

Jak stosować aromaterapię w bólach głowy? 

  • miejscowo: olejki eteryczne rozpuszczone w oleju bazowym (np. z pestek winogron) wcieramy w skórę skroni, czoła i karku, czasem nawet w małżowiny uszne. Najistotniejsze jest to, aby zabieg masażu wykonać natychmiast po pojawieniu się bólu, aby zablokować go i rozproszyć zanim zdąży się rozwinąć. Używamy 2-5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego. 
  • do inhalacji w kominkach aromaterapeutycznych. Do kominka wlewamy 10 kropli olejku, np. 5 kropli olejku lawendowego i 5 kropli olejku z mięty pieprzowej i uzupełniamy letnią wodą. Podpalamy świeczkę pod naczynkiem z olejkami. Kładziemy się wygodnie i spokojnie wdychamy aromat olejków. 
  • Przez rozpylanie- 10 kropli olejku lub mieszanki olejków (10 kropli łącznie) rozcieńczamy w 1 łyżeczce wódki, a następnie dolewamy 0,5 szklanki wody. Wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy w powietrzu. 

Jak wykonać mieszankę olejków na migrenę?

Składniki
2,5 łyżki oleju bazowego (olej z pestek winogron, oliwa z oliwek)

olejek lawendowy– 3 krople

olejek geraniowy– 2 krople

olejek z mięty pieprzowej– 2 krople

olejek goździkowy– 2 krople

olejek eukaliptusowy– 1 kropla

Wszystkie składniki wymieszać, przelać do ciemnej buteleczki. Używać do masażu natychmiast po pojawieniu się bólu głowy. 

Z czym połączyć aromaterapię aby uzyskać lepszy efekt w leczeniu bólu głowy? Warto dodać zimne i ciepłe okłady (w zależności, która opcji pomaga w naszym przypadku), masaże, które rozluźniają i zmniejszają napięcie psychofizyczne, spowodowane przez silny ból, medytację, a także, gdy zajdzie taka konieczność – farmakoterapię. 

Informacje publikowane na stronie bloga nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści zawarte w blogu nie mogą być traktowane jako forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia; nie zastępują także badań lekarskich, ani konsultacji z lekarzem. Użycie olejków eterycznych bez konsultacji ze specjalistą jest  bezwzględnie zakazane kobietom w ciąży jak również małym dzieciom poniżej szóstego roku życia

Literatura: 

Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”

dr W. S. Brud i dr I. Konopacka - "Pachnąca Apteka"

http://naturalsociety.com/lavender-oil-improves-migraine-symptoms-74-percent/

www.medonet.pl

www. abcmigrena.pl 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com