Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejki eteryczne w leczeniu reumatyzmu

  • rady na reumatyzm w Lawendarium.pl
    rady na reumatyzm w Lawendarium.pl
2019-02-23 22:31

Dolegliwości układu ruchowego to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Brak ruchu, uprawianie kontuzyjnych sportów, nieprawidłowa postawa ciała, choroby oraz zaawansowany wiek zdecydowanie zwiększają możliwość pojawienia się nieprzyjemnych przypadłości i bólu utrudniającego funkcjonowanie. 

Na znaczną część tych dolegliwości nie ma w pełni skutecznych form leczenia dla każdego,  wiele zależy od naszego wieku i możliwości organizmu. Jednak poprawienie naszej jakości życia poprzez redukcję bólu i dyskomfortu jest zawsze możliwe, choć wymaga systematyczności w działaniu. 
Aromaterapia w terapii leczenia bólu mięśniowego i dolegliwości reumatycznych jest przede wszystkim bezpieczna, ponieważ nie wpływa negatywnie na pracę układu trawiennego i układu sercowo – naczyniowego. 
Gotowe leki przeciwbólowe być może działają od razu i są dla nas wygodne w stosowaniu, jednak posiadają liczne przeciwskazania do stosowania, a nadużywane - wykazują wiele skutków ubocznych. 
Zaletą olejków eterycznych jest zdecydowanie to, że dzięki temu, iż nie są połykane, składniki aktywne szybciej docierają do źródła bólu, oddziałując na konkretne miejsce, nie obciążając całego organizmu. Aromatoterapia może z powodzeniem uzupełniać także inne metody leczenia i jako terapia wspomagająca łączyć się z leczeniem konwencjonalnym.

Reumatyzm

Terminu "reumatyzm" używamy w medycynie jako określania licznej grupy schorzeń, przy których występują bóle mięśni lub stawów: reumatyzm, różne formy artretyzmu, podagrę (dna moczanowa) i zapalenia ścięgien. 
Odróżniamy jednak dolegliwości, które wynikają z bólów stawowych (artretyzm i podagra) od tych, których źródłem są bóle mięśniowe (reumatyzm i zapalenie ścięgien). Aromatoterapia najskuteczniej zajmuje się bólami mięśniowymi i wynikającymi z nich stanami zapalnymi. W bólach stawowych natomiast stanowi dobre leczenie uzupełniające inne terapie. 

Jakie olejki eteryczne stosować w bólach mięśniowych i stawowych?

  • Majerankowy – niezbędny, gdy mamy reumatyzm, artretyzm, nerwobóle. 
  • Lawendowy– jeden z najbardziej uniwersalnych w zastosowaniu olejków eterycznych. To podstawa wyposażenia na początku naszej przygody z aromaterapią. Pomaga na napięciowe bóle mięśni, reumatyczne bóle stawów i mięśni, zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa.  
  • Eukaliptusowy- zalecany przy bólach reumatycznych i artretyzmie. Szybko przynosi ulgę mięśniom przeciążonym długotrwałym wysiłkiem. 
  • Miętowy- skutecznie łagodzi bóle mięśni i stawów. Menthol, który zawiera olejek,  ma właściwości chłodzące, przy łagodzeniu nagłego, silnego bólu – działa jak okład z lodu. 
  • Rozmarynowy– stosuje się go do masażu przy bólach reumatycznych i artretycznych. Jest także bardzo dobrym olejkiem dla zmęczonych, zesztywniałych i przepracowanych mięśni. W połączeniu z innymi olejkami sprawdza się bardzo dobrze do masażu sportowców przed wysiłkiem fizycznym – treningiem, zawodami (szczególnie polecany dla biegaczy długodystansowych). Jest dobrym środkiem przeciwbólowym, nie mając jednocześnie działania uspokajającego.
  • Kadzidłowy - regeneruje mięśnie po wysiłku, warto go stosować do masażu po treningu. 
  • Goździkowy– używany przy nerwobólach, bólach reumatycznych i leczeniu artretyzmu. 
  • Cynamonowy– podobnie jak inne olejki przeciwreumatyczne, sprawdza się przy artretyzmie i bólach reumatycznych i mięśniowych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco.
  • Bazyliowy– łagodzi bóle reumatyczne i artretyczne. 

 Jak najskuteczniej aplikować olejki, aby pomagały?

  • Kąpiele aromaterapeutyczne– woda do kąpieli powinna być ciepła, a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż około 15 minut. Na jedną kąpiel wykorzystujemy 10 – 15 kropli olejków eterycznych (łącznie) wymieszanych z łyżką miodu. W takiej postaci dodajemy ją do kąpieli. Nie należy natomiast wkrapiać olejków bezpośrednio do wody. Kąpiel aromaterapeutyczną robimy 2 razy w tygodniu. 
  • Masaże– pomagają w rozluźnieniu mięśni szkieletowych, a gdy napięcie mięśni się obniża, zmniejsza się również uporczywy ból. Taki zabieg można powtórzyć max. 4 razy dziennie, a najlepiej jest wykonać go min. 2 razy dziennie. Do własnego olejku do masażu używamy 4 – 5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego.  
  • Kompresy- gazę lub ręcznik nasączamy roztworem mieszanki olejków w wodzie – 6 kropli (łącznie) olejku lub olejków wlewamy do pół szklanki ciepłej wody. W tej mieszance moczymy gazę lub cienki bawełniany ręczniczek. Tak przygotowany kompres przykładamy na bolące miejsce na około 1 godzinę. Na bóle mięśniowe, kompres powinien być ciepły,  dlatego warto owinąć go kocem dla utrzymania temperatury. Gdy robimy kompres na nadwyrężone ścięgna – wówczas używamy kompresów chłodnych. 
  • Nacieranie - do nacierania bolących miejsc stosujemy 4 krople olejku eterycznego rozpuszczone w jednej łyżce stołowej oleju bazowego. 

Postać olejków do masaży i nacierania jest bardzo wygodna w rozprowadzaniu i aplikacji ze względu na właściwości poślizgowe. Żele przeciwbólowe zwykle wchłaniają się szybko i wykonanie masażu z ich użyciem nie jest możliwe. 

Receptury  przykładowe

Olejki eteryczne i receptury możemy komponować sami, mając wiedzę o działaniu olejków oraz ilościach, które możemy użyć, aby było to dla nas zdrowe i bezpieczne.                     .

Bóle mięśni i ścięgien 

Kompozycja eukaliptusowo – lawendowo - rozmarynowa

Składniki mieszamy i stosujemy do masażu. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość olejku, powielamy ilość składników, aby uzyskać pożądaną ilość olejku. 

Kompozycja  rozmarynowo - cynamonowa

Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość olejku, powielamy ilość składników, aby uzyskać pożądaną ilość. W przypadku olejku cynamonowego zwracajmy zawsze uwagę na wrażliwość skóry i przeprowadzajmy test uczuleniowy. Jedną kroplę olejku rozpuśćmy w łyżeczce oleju bazowego i wetrzyjmy w skórę w skórę za uchem lub na wewnętrznej stronie łokcia. Jeżeli w ciągu 12 godzin na skórze w miejscu próby nie pojawi się zaczerwienienie, pokrzywka lub inna zmiana o podłożu alergicznym, możemy zastosować olejek bez obaw. 

Olejek do masażu po treningu

Składniki mieszamy i stosujemy do masażu. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość olejku, powielamy ilość składników, aby uzyskać pożądaną ilość olejku.

Kompres leczniczy

  • 2 krople olejku rozmarynowego
  • 2 krople olejku bazyliowego
  • 2 krople olejku kadzidłowego
  • 0,5 szklanki ciepłej wody
  • 1 łyżka soli morskiej/himalajskiej/kłodawskiej
  • gaza lub miękki ręczniczek bawełniany

Olejki wkrapiamy najpierw do soli, czekamy, aż wchłoną się . Następnie rozpuszczamy sól w wodzie, mieszamy i zanurzamy w niej nasz materiał na kompres tak, aby wchłonął cały płyn. Przykładamy na bolące miejsce na około 1 godzinę. Aby utrzymać dłużej ciepło kompresu, owijamy go kocem. 

Słowo o oleju rycynowym

Olejek rycynowy jest tanim, łatwo dostępnym i doskonałym środkiem do masażu w bólach mięśni i stawów. 2-3 łyżki ciepłego oleju wylewamy na gazę i owijamy bolące miejsce na noc. Warto owinąć kompres jeszcze ciepłym ręcznikiem, aby dłużej utrzymać ciepło. 

Olejki eteryczne sprawdzą się doskonale w leczeniu bólu w połączeniu z terapią ciepłem, dozwolonymi ćwiczeniami fizycznymi i dietą bogatą w składniki przeciwzapalne (m.in. kwasy omega – 3). Warto używać olejków do zwalczania bólu na kilka sposobów i zwrócić uwagę, aby zbyt uporczywie nie nagrzewać miejsc bolesnych kompresami i nie pogarszać ich przepuszczalności. Kompresy stosujemy wtedy, gdy ból jest wyjątkowo dokuczliwy, wystarczy raz dziennie lub 1 kompres na noc. Masaże i kąpiele doskonale uzupełnią ten zabieg, tworząc dobry i bezpieczny plan kuracji. 

Informacje publikowane na stronie bloga nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści zawarte w blogu nie mogą być traktowane jako forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia; nie zastępują także badań lekarskich, ani konsultacji z lekarzem. Użycie olejków eterycznych bez konsultacji ze specjalistą jest  bezwzględnie zakazane kobietom w ciąży jak również małym dzieciom poniżej szóstego roku życia

Literatura:

W. Brud – „Pachnąca apteka - tajemnice aromaterapii” 

Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”

www.krokdozdrowia.com

  • Dodaj link do:
  • facebook.com