Gdy po długich zimowych miesiącach nareszcie pojawiają się ciepłe i słoneczne dni, trudno się powstrzymać od wystawiania ciała i twarzy na działanie słońca. Czas lata sprzyja wyjazdom i wycieczkom nad wodę oraz eksploracji egzotycznych krain. Radość z urlopu i pragnienie opalenizny nie zawsze kończy się jednak dobrze. Często nie doceniamy mocy słońca latem, nie tylko w krajach południowych. Gdy nad wodą czujemy przyjemny orzeźwiający wiatr, łatwo stracić poczucie czasu i zasnąć bezpośrednio na słońcu. Jednak długotrwała ekspozycja kończy się tym, co pewnie nie raz już nam się przydarzyło – poparzeniami słonecznymi.
Nie znaczy to, że przed słońcem należy się obsesyjnie ukrywać. Całkowita izolacja również nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale skórę trzeba chronić, a w szczególności wrażliwą, bardzo jasną karnację, ponieważ tutaj poparzenia mogą być naprawdę dotkliwe i bardzo bolesne.
Dlaczego skóra potrzebuje słońca?
- witamina D - synteza witaminy D w skórze zachodzi pod wpływem promieni słonecznych, dlatego warto w miesiącach letnich co najmniej 20 - 30 minut dziennie przebywać na słońcu, jednak nie powinna to być pora największej szkodliwości promieni słonecznych (11-15). Witamina D jest m.in. niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, a u dzieci pomaga zapobiegać również krzywicy, dlatego one również powinny z umiarem korzystać ze słońca,
- pomaga w wytwarzaniu hormonów, m.in. serotoniny, której niedobór ma związek z występowaniem depresji i ogólnego obniżenie nastroju oraz melatoniny, która poprawia jakość snu,
- zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych,
- nasze ciało, gdy jest lekko opalone, wydaje się szczuplejsze, a cellulit mniej zwraca uwagę,
- cera zyskuje zdrowy koloryt, drobne zmiany skórne ulegają wysuszeniu (gdy nie mamy ciężkiej postaci trądziku),
- daje ogólną poprawę nastroju.
Skutki nadmiernego opalania:
- nadmiar słońca może powodować łojotok w wypadku cery tłustej i dodatkowe przesuszenie skóry wrażliwej i suchej,
- ryzyko zasłabnięć, udarów,
- ryzyko groźnych chorób nowotworowych skóry: czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego,
- przyspieszone starzenie skóry – znaczne pogorszenie jej elastyczności,
- przebarwienia skórne,
- poparzenia słoneczne.
Co to jest oparzenie słoneczne i jak się objawia?
Oparzenie słoneczne to zaczerwienienie skóry, wynikające z nadmiernej ekspozycji na promienie UV, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Melanina – barwnik obecny w skórze, ma ograniczone działanie ochronne i gdy nadużyjemy jego protekcji dochodzi do oparzenia słonecznego. Jasna karnacja, oraz wiek niemowlęcy i dziecięcy są tutaj szczególnym czynnikiem ryzyka.
Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po kilku godzinach. Skóra jest przeważnie zaczerwieniona, nadmiernie ciepła, lekko opuchnięta i bardzo wrażliwa na dotyk.
Gdy mamy do czynienia z oparzeniem I stopnia – po kilku dniach naskórek złuszcza się.
Gdy na skórze wystąpią pęcherze wypełnione surowiczym płynem – jest to oparzenie II stopnia.
Kiedy po wygojeniu oparzeń pojawią się drobne blizny i/lub obszary martwicze skóry – wówczas mówimy o oparzeniu III stopnia.
Dlaczego, poza defektem estetycznym i dotkliwym bólem, oparzenia słoneczne są groźne?
- mogą zwiększać zachorowalność na nowotwory skóry,
- przyspieszają starzenie skóry, zwiększają ilość przebarwień i drobnych blizn.
Poparzenie słoneczne spowodowane jest przede wszystkim promieniowaniami o średniej długości fali, czyli UVB, które ma silne właściwości rumieniotwórcze, natomiast promieniowanie UVA w mniejszym stopniu działa rumieniotwórczo, natomiast jest silnie barwnikotwórcze. Nadmierna ekspozycja słoneczna może się więc skończyć oparzeniem i silnymi przebarwieniami.
Co robić, gdy się poparzymy?
Niestety nie ma receptury, dzięki której unikniemy skutków naszej niefrasobliwości w jeden dzień. Dzięki naturalnym sposobom i olejkom eterycznym możemy znacząco zmniejszyć ból, ochłodzić palącą skórę i zapobiec tworzeniu się drobnych blizn po pęcherzach.
Olejek lawendowy
- przeciwbakteryjny, przeciwzapalny
- posiada silne właściwości gojące
Jak to się robi?
- 2 krople olejku lawendowego mieszamy z 1 łyżką żelu aloesowego. Gdy nie mamy żelu, możemy wykorzystać naturalny hydrolat z aloesu w tych samych proporcjach. Delikatnie nakładamy na poparzony obszar skóry. Gdy chcemy olejek wymieszać z hydrolatem, najpierw należy wymieszać olejek z łyżeczką jogurtu naturalnego.
Gdy pojawią się pęcherze lub drobne ranki po ich rozdrapaniu, można zastosować na lekko już zasklepioną ranę olejek lawendowy bez rozcieńczania, zapobiegnie to utworzeniu się brzydkiej blizny i szybko zagoi skórę.
Gdy poparzyliśmy większy obszar ciała, należy wziąć letnią (nigdy gorącą ani zbyt zimną) kąpiel. Powinna trwać około 15 minut. Do wanny dodajemy:
Choć pozornie wydaje się, że zimno przyniesie nam ulgę, nie wolno stosować zimnych kąpieli ani natrysków, ponieważ może dojść do szoku termicznego.
Olejek Frankicense czyli olejek z drzewa kadzidłowego
- odżywia i regeneruje uszkodzoną skórę
- głęboko nawilża
- łagodzi ból
Jak to się robi?
Olejek z mięty pieprzowej
· posiada silne właściwości chłodzące
· działa znieczulająco dzięki mentolowi
· bardzo dobrze nawilża podrażnioną skórę
Jak to się robi?
2 krople olejku z mięty pieprzowej mieszamy z 1 łyżeczką jogurtu naturalnego i 1 łyżką hydrolatu różanego. Nakładamy na poparzoną skórę.
Olejek eukaliptusowy
- przeciwzapalny
- łagodzący ból
- antybakteryjny
Eukaliptusowy spray
Składniki mieszamy i wlewamy do buteleczki z rozpylaczem. Spryskujemy poparzoną skórę kilka razy dziennie.
Kompres eukaliptusowy
- 5 kropli olejku z eukaliptusa wymieszanej z łyżeczką miodu
- 0,5 l letniej wody
- niewielki, miękki ręcznik
Olejek z miodem mieszamy z wodą. Zanurzamy w roztworze miękki ręcznik i przykładamy na poparzone miejsca na kilka minut lub przecieramy delikatnie poparzoną skórę.
Co z zasobów naszej kosmetyczki może jeszcze pomóc?
- hydrolaty: różany i aloesowy– warto spryskiwać nimi zaczerwienione miejsca kilka razy dziennie. Gdy dojdzie do poparzenia powiek, warto spryskać płatek kosmetyczny hydrolatem i położyć na powiekach. Podobnie zadziała chłodny kompres z naparem rumianku,
- oleje: arganowy i olej z awokado – regenerujące skórę, ułatwiające gojenie i zapobiegające utracie wody z naskórka. Pomocne przy pielęgnacji skóry po oparzeniu, gdy naskórek zaczyna się złuszczać. Ukoją skórę i szybko ją zregenerują, warto łączyć je z olejkami eterycznymi: lawendowym,z mięty pieprzowej, kadzidłowymi eukaliptusowym w proporcjach 2 krople olejku eterycznego na łyżkę oleju.
Przed opalaniem zwróćmy uwagę na to, że niektóre zioła, jak np. dziurawiec czy arcydzięgiel, mogą powodować fotouczulenie i większą wrażliwość na słońce. Gdy je stosujemy, zadbajmy o szczególnie mocną ochronę przeciwsłoneczną.
Jak zapobiegać oparzeniom?
- odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, z uwzględnieniem mocy ochrony (wysoki wskaźnik SPF) i czasu ekspozycji słonecznej,
- odpowiednia odzież i nakrycie głowy – przewiewne i oddychające materiały, czapka lub kapelusz,
- okulary przeciwsłoneczne,
- w torbie plażowej: D-pantenol z alantoiną (z apteki), hydrolat aloesowy, żel aloesowy.
Przed opalaniem zwróćmy uwagę na to, że niektóre zioła, jak np. dziurawiec czy arcydzięgiel, mogą powodować fotouczulenie i większą wrażliwość na słońce. Gdy je stosujemy, zadbajmy o szczególnie mocną ochronę przeciwsłoneczną.
Pamiętajmy, że gdy pęcherze są rozległe, a nam towarzyszą omdlenia, gorączka, wymioty i zawroty głowy, należy udać się szybko do lekarza. Gdy mamy do czynienia z łagodnymi objawami, mamy całą gamę powyższych środków, które pomogą nam odzyskać równowagę i ukoić skórę.
Informacje publikowane na stronie bloga nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści zawarte w blogu nie mogą być traktowane jako forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia; nie zastępują także badań lekarskich, ani konsultacji z lekarzem. Użycie olejków eterycznych bez konsultacji ze specjalistą jest bezwzględnie zakazane kobietom w ciąży jak również małym dzieciom poniżej szóstego roku życia
Literatura:
W. Brud – „Pachnąca apteka - tajemnice aromaterapii”
Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”
www.swiat-zdrowia.pl