Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejki eteryczne jako perfumy

  • Olejki eteryczne jako perfumy
    Olejki eteryczne jako perfumy
2019-09-05 18:58

Nic nie będzie pachniało tak pięknie na naszej skórze jak stworzone własnoręcznie perfumy, ponieważ  w ten sposób możemy w prosty sposób zrealizować marzenie o zapachu idealnie dopasowanym – dla nas. Możemy tworzyć własne perfumy na każdą porę dnia i każdy nastrój czy chwile szczególnie ważne. Oczywiście nie od razu stworzymy aromatyczny ideał, jednak kiedy odkryjemy co naprawdę nam się w pojedynczych zapachach podoba i poznamy kilka podstawowych zasad, możemy stać się odkrywcami własnej mieszanki idealnej. Jednocześnie tworzenie własnych perfum jest na tyle interesujące, że możemy zyskać nowe, interesujące hobby.  

Warto także zwrócić uwagę, że gotowe wyroby perfumeryjne zawierają syntetyczne utrwalacze, takie jak salicylan benzylu, kwas fenylooctowy, civettone, benzofenon czy wanilina. Szczególnie alergicy i osoby o wrażliwej skórze powinny zwrócić na to uwagę i nie aplikować perfum i wód toaletowych bezpośrednio na skórę. 
Wśród olejków eterycznych można znaleźć również naturalne substancje, które pomogą  zakonserwować nasze perfumy: m.in. olejek różany, sandałowy, cynamonowy, cedrowy czy z gałki muszkatołowej.

Jak więc zacząć? Najpierw dowiedzmy się podstaw i poznajmy nuty zapachowe: 

Nuta górna (nuta głowy)– można ją rozpoznać od razu po naniesieniu perfum na skórę. Aromaty które się na nią składają wyparowują najszybciej. Zwykle tę nutę kojarzymy z konkretnym zapachem danej marki, ponieważ odpowiada ona za pierwsze wrażenie związane z zapachami. 

Zapachy definiujące nutę górną:

  • nuty cytrusowe (cytryna, bergamotka, pomarańcza, limonka, mandarynka, grejpfrut, cytrynowe drzewo herbaciane);
  • nuty owocowe – lekkie (melon, arbuz, ananas, kaktus);
  • nuty zielone (mięta, melisa);
  • nuty ziołowe (lawenda, tymianek);
  • nuty leśne z drzew iglastych (jodła, sosna).

Nuta środkowa (nuta serca)– czujemy ja w drugiej kolejności, po nucie głowy. Stanowi dominujący temat, scalający wszystkie zapachy. Na skórze utrzymuje się przez około 2-4 godziny. 

  • nuty kwiatowe (róża, ylang-ylang, jaśmin, drzewo różane, geranium, tuberoza, gardenia, lotos, neroli, lilie, bez lilak, konwalia, fiołek, hiacynt, narcyz, lipa, magnolia);
  • nuty korzenne (goździk, cynamon, imbir, kardamon);
  • nuty zielone (szałwia, rozmaryn, cyprys, jałowiec).

Nuta dolna (bazowa)– pojawia się wraz z upływem czasu, gdy nuty głowy i serca się ulotnią.

Wzmacnia i stabilizuje zapach, nadaje mu głębię, jest też najbardziej trwała. 

Zapachy definiujące nutę bazową: 

  • nuta drewniana (sandał, cedr, paczula);
  • nuta balsamiczna (kadzidło, galbanum, mirra);
  • nuta aromatyczno-słodka (wanilia, koniak, kawa, kakao, herbata, miód, migdały, marcepan).

Co jest bazą perfum?

Woda – 20 %

Spirytus – 80%

Dopiero do takiej bazy dodajemy olejki eteryczne. Olejki eteryczne powinny stanowić 15-20 % całych perfum. Aby aromaty się związały i utrwaliły w alkoholu perfumy powinny „odstać” w szczelnie zamkniętym naczyniu z ciemnego szkła i w pokojowej temperaturze przez około 10-15 dni. Z dala od słonecznego światła. Po tym okresie perfumy schładzamy w zamrażalniku do temperatury poniżej zera stopni przez dwie doby (warto przelać je wtedy z butelki do woreczka z grubszej folii), a następnie pozostawiamy w temperaturze pokojowej na jedną dobę. Jeżeli roztwór zmętniał należy przesączyć go przez bibułę filtracyjną. Zlewamy do naszej docelowej buteleczki i…mamy własne perfumy. 


Mgiełki tworzymy na bazie wody i olejków eterycznych rozpuszczanych w łyżeczce wódki. Możemy wykorzystać do ich zrobienia receptury na komponowanie perfum, używając bazy wodnej zamiast alkoholowej. 


Podczas tworzenia własnych perfum należy użyć co najmniej trzech olejków - po jednym z każdej nuty zapachowej. Poszczególne mieszanki mogą być zbudowane nawet z kilkunastu olejków, co daje nam niesamowite pole do popisu i pasjonujące zajęcie.  

Jak zmieniać proporcje?

Baza:  Stężenie olejków:       Ilość olejków eterycznych:

30 ml bazy alkoholowej         min. 15%        4,5 ml (90 kropli)

50 ml bazy alkoholowej         min. 15%        7,5 ml (150 kropli)

100 ml bazy alkoholowej       min. 15%        15 ml (300 kropli)

1 ml olejku eterycznego = 20 kropli

Jak określić zawartość olejków każdej nuty aby były dobrze skomponowaną całością? 

Przykład I:

nuty dolne 25%,

nuty środkowe 35%,

nuty górne 40%.

Przykład II

nuty dolne 30%,

nuty środkowe 30%,

nuty górne 40%

Przykład III

Równe ilości wszystkich nut

Przykład IV

Dowolna wariacja po nabraniu doświadczenia

Receptury na perfumy 

Cytrusowo - różane

Bazę wlewamy do szklanego naczynia i następnie odmierzamy olejki eteryczne. Całość mieszamy i odstawiamy na 15 dni w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu perfumy przelewamy do mocnego foliowego woreczka, szczelnie zawiązujemy lub zamykamy strunowo i wkładamy na 2 dni do zamrażalnika. Następnie wyjmujemy i pozostawiamy na jeden dzień w temperaturze pokojowej, po czym przelewamy do właściwej buteleczki szklanej. 

Mieszanka z szałwią i geranium

Przygotowanie jak w pierwszym przepisie. 

Letnia fantazja

Przygotowanie jak w pierwszym przepisie. 

Pamiętajmy, że oprócz pięknego zapachu dajemy sobie również dobre samopoczucie, ponieważ olejki eteryczne potrafią także poprawić nastrój. 
Pamiętajmy tylko, aby w czasie eksperymentów pamiętać, co i w jakiej ilości dodaliśmy do naszych perfum, aby nasza perfekcyjna receptura była możliwa do powtórzenia. 

Należy pamiętać, aby przy perfumach z olejkami z owoców cytrusowych nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych i lamp UV.

 

Literatura:

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008

Aromaterapia – Domowe sposoby na naturalne kosmetyki i perfumy! - 

informator Dr Beta, Warszawa 2011

www.ekologia.pl

 www.mazidla.com

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com