Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Olejek eteryczny - co to jest?

2018-11-18 16:37

Olejki eteryczne to ciekłe, wieloskładnikowe mieszaniny organicznych związków chemicznych o intensywnym zapachu. Pozyskuje się je z roślin – najczęściej w wyniku destylacji z parą wodną. Inną metodą jest wytłaczanie ze skórki np cytryny. Na skalę przemysłową produkuje się około 300 różnych olejków. Świeżo otrzymane są bezbarwne, żółtawe, rzadziej zielonkawe (np. olejek bergamotowy) lub niebieskawe (np. olejek rumiankowy). Z czasem brunatnieją, stają się gęste i żywicowate. Zmiany te przebiegają szczególnie szybko, jeśli olejki przetrzymuje się w nieszczelnych naczyniach i z dostępem światła słonecznego.
OLEJKI ETERYCZNE NALEŻY PRZECHOWYWAĆ W SZCZELNIE ZAMKNIĘTYCH BUTELECZKACH Z CIEMNEGO SZKŁA.
Olejki rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych, np. w alkoholu etylowym. W wodzie – w minimalnym stopniu (poniżej 1%). Nasycone wodne roztwory olejków to tzw. wody aromatyczne – na przykład woda różana. Olejki eteryczne charakteryzują się dość dużą lotnością. Czas ulatniania się rozlanej kropli olejku zależy od jego składu. Wszystkie olejki działają antyseptycznie i dezynfekcyjnie. Większości z nich nie wolno stosować bezpośrednio na skórę, lecz należy rozpuścić w oleju bazowym np. winogronowym. 

Olejek eteryczny:

  • po łacinie to „Oleum aethereum” 
  • w języku angielskim - essential oil
  • w języku niemieckim – ätherisches Öl
  • w języku francuskim - huile essentielle 
  • w języku włoskim - olio essenziale
  • w języku hiszpańskim - aceite esencial 

 

Źródło informacji: W. Walewski – Towaroznawstwo zielarskie

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com