Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Domowe sposoby na czystą toaletę czyli olejki eteryczne dobre na wszystko

 • Domowe sposoby na czystą toaletę
  Domowe sposoby na czystą toaletę
2019-08-05 11:07

Chyba żadna pani domu nie jest wielbicielką sprzątania toalety, choć nie sposób uniknąć regularnego dbania o WC. Sprzątanie tego miejsca może się wydawać łatwe z użyciem silnie żrących środków dostępnych na rynku, lecz warto zwrócić uwagę na to, że z czasem niszczą one także muszlę klozetową. Szybciej się ona wtedy zakamienia i brudzi, a same środki mają niezbyt przyjemny zapach i stanowią zagrożenie dla dzieci i dorosłych ze względu na swój żrący charakter.  

W muszli klozetowej, a także na jej obrzeżach gromadzą się bakterie, a z twardej wody ze spłuczki wytrąca się kamień, przyczyniając się do powstawania brzydkich zacieków i osadu na dnie muszli.  

Środki do czyszczenia toalet mają za zadanie zabić bakterie, pozbyć się kamienia i nieprzyjemnego zapachu. Jednak silnie działające kwasy oraz wybielacze nie zawsze są dobre dla naszego zdrowia, a także dla ekosystemu w rurach i oczyszczalniach, ponieważ przez swój silnie skoncentrowany charakter niszczą wszystkie organizmy, również te, które przyczyniają się do naturalnej biodegradacji tego, co znajduje się w rurach czy przydomowych oczyszczalniach. Gotowe środki przyzwyczajają nas także do nienaturalnie intensywnych zapachów, mających niwelować nieprzyjemne aromaty. Jednak często zawierają one szkodliwy formaldehyd, bywają duszące, nie są bezpieczne dla alergików. A tak naprawdę potrzebujemy zapachu czystości, ale nie takiego, który kojarzy się ze szpitalnym korytarzem, a po prostu naturalnie delikatnego i świeżego zapachu. W tym niezawodne są olejki eteryczne łączące naturalny zapach i bakteriobójcze właściwości. 

Dlaczego w toalecie brzydko pachnie – co może być przyczyną?

 • zły stan uszczelnień pomiędzy toaletą a podłogą przepuszcza zapachy, 
 • zbiornik na wodę ze spłuczką jest zanieczyszczony wieloletnim osadem, 
 • problemy z drożnością rur  i prawidłowym odpływem (osady, które się rozkładają i emitują przykry zapach).

Jak wykonać domowe kostki toaletowe?

Musujące kostki do toalety to szybki i ekologiczny sposób na natychmiastowe odświeżenie muszli sedesowej. Samo przygotowanie kostek zajmuje kilka minut, używamy też bezpiecznych składników, nie degradując środowiska i nie narażając własnego zdrowia. 
Możemy w ten sposób zyskać nową dekorację łazienki (kostki o różnych kształtach pięknie prezentują się w słoiczku), nauczyć się czegoś nowego, zaoszczędzić w sensie finansowym i jednocześnie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Szczególnie warto zatroszczyć się o ograniczenie chemii w domu, gdy mamy do czynienia z alergiami, w okresie ciąży i karmienia, oraz gdy w naszym domu są małe dzieci, mało jeszcze odporne na czynniki chemiczne. 
Gdy nie odnajdujemy w sobie potencjału twórczego do produkcji kostek, warto zwykłą chemię zmienić na ekologiczną, aby żyło się nam po prostu zdrowiej i bardziej świadomie w sensie dbania o środowisko. 

Jak używać kostek do toalety?
Co 2-3 dni wrzucamy do toalety po 2 kostki i zostawiamy na około 5 minut, aby porządnie się rozpuściły. Wówczas warto przeczyścić toaletę szczotką, ponieważ kostki poruszyły osady i trzeba je po prostu wyczyścić i spłukać. 

Zapamiętaj:kostki przechowujemy zawsze poza zasięgiem dzieci. Chociaż branie kostek do rączek im nie zaszkodzi, to zjedzenie ich może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych. 

Musujące kostki do toalety nr 1 - najprostsze

Akcesoria: miska, łyżka i foremka silikonowa na lód, butelka ze spryskiwaczem

Składniki kostek: 

 • 6 łyżek sody oczyszczonej
 • 2 łyżki kwasku cytrynowego
 • łyżka wody
 • olejek eteryczny (z drzewa herbacianego, lawendowy lub pomarańczowy albo taki który po prostu lubimy aromatycznie), około 15 - 30 kropelek 

Przygotowanie

 • w misce mieszamy sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym. W butelce ze spryskiwaczem przygotowujemy mieszankę odrobiny wody z olejkiem eterycznym. Bardzo ostrożnie spryskujemy proszek z sody i kwasku mieszanką wody z olejkiem. Trzeba to robić bardzo wolno. Chodzi o to, aby nie wywołać silnej reakcji między sodą a kwaskiem (odrobina składników zareaguje, to normalne). Chodzi o to, aby jedynie zwilżyć składniki, aby mogły się związać w foremce – powinna powstać bardzo gęsta papka. 
 • Spryskaną mieszankę mieszamy i przekładamy łyżeczką do foremek i ubijamy mocno, żeby kostki się dobrze uformowały. Odstawiamy foremkę na kilka godzin w chłodne miejsce, aby kostki zastygły. Gotowe bardzo łatwo wyjąć z foremek. Kostki przechowujemy w zamkniętym pojemniku, aby nie miały kontaktu z wilgocią, powszechną w łazience, gdzie mamy do czynienia z wodą. 

Przy aplikacji kostka będzie syczała i pieniła się – tak ma być. 

Produktami tej reakcji są: dwutlenek węgla, woda i cytrynian sodu. Cytrynian sodu jest bezpiecznym związkiem chemicznym, używa się go m.in. przy produkcji żywności i środków medycznych. 

Jakie ma działanie każdy składnik z osobna?

 • soda oczyszczona – odświeża, pochłania zapachy, zmiękcza twardą wodę (dzięki sodzie kamień nie będzie się tak łatwo osadzał), jest delikatnym środkiem ścierającym. Kupimy ją w sklepie spożywczym, 
 • kwasek cytrynowy – zabija bakterie, zapobiega osadzaniu się kamienia i rozpuszcza plamy z twardej wody. Do kupienia w każdym sklepie spożywczym, 
 • olejki eteryczne – działają bakteriobójczo, grzybobójczo, szczególnie olejek z drzewa herbacianego i aromatyzują
 • ocet – ma właściwości dezynfekujące i natychmiast neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Do kupienia w każdym sklepie spożywczym, 
 • woda utleniona – potęguje efekt musujący. 

Kostka toaletowa nr 2 – wykorzystaj także płyn do mycia naczyń

Składniki 

 • 130 g sody oczyszczonej
 • 30 g kwasku cytrynowego
 • ulubiony olejek eteryczny– około 30 - 40 kropli
 • 1 łyżka stołowa płynu do mycia naczyń

Akcesoria: silikonowa foremka do lodu, miska, łyżeczka do mieszania

Przygotowanie

 • do miski wsypujemy sodę i kwasek cytrynowy. Płyn do naczyń mieszamy z olejkiem eterycznym i dodajemy do sody i kwasku. Bardzo delikatnie i ostrożnie mieszamy. Gotową papkę mocno ugniatamy łyżką w foremkach i zostawiamy do związania na całą noc. Gdy kostki zastygną, wyjmujemy je z foremek i wkładamy do szczelnego słoiczka. 

Kostka toaletowa nr 3 - z octem i olejkiem z drzewa herbacianego

Składniki

 • 1 szklanka sody oczyszczonej
 • 6 łyżek stołowych soku z cytryny
 • 1,5 łyżki białego octu
 • 1,5 łyżki wody utlenionej
 • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego

Akcesoria: 3 niewielkie miseczki, łyżka, foremki silikonowe

Przygotowanie

 • mieszamy w jednej miseczce sodę i sok z cytryny. W drugiej wodę utlenioną i ocet, w trzeciej sodę i kwasek cytrynowy. Następnie bardzo delikatnie łączymy mieszanki i na koniec dodajemy olejek zapachowy. Masa powinna mieć konsystencję bardzo gęstej papki. Mieszankę ubijamy w foremkach i odstawiamy na noc do związania i wyschnięcia. Następnie wyjmujemy kostki z foremek i wkładamy do szczelnego słoja. Aplikujemy tak jak pozostałe kostki – raz na 2-3 dni. 

 

Literatura: 

www.krokdozdrowia.com

www.ziolowyzakatek.pl

 • Dodaj link do:
 • facebook.com