Chyba żadna pani domu nie jest wielbicielką sprzątania toalety, choć nie sposób uniknąć regularnego dbania o WC. Sprzątanie tego miejsca może się wydawać łatwe z użyciem silnie żrących środków dostępnych na rynku, lecz warto zwrócić uwagę na to, że z czasem niszczą one także muszlę klozetową. Szybciej się ona wtedy zakamienia i brudzi, a same środki mają niezbyt przyjemny zapach i stanowią zagrożenie dla dzieci i dorosłych ze względu na swój żrący charakter.
W muszli klozetowej, a także na jej obrzeżach gromadzą się bakterie, a z twardej wody ze spłuczki wytrąca się kamień, przyczyniając się do powstawania brzydkich zacieków i osadu na dnie muszli.
Środki do czyszczenia toalet mają za zadanie zabić bakterie, pozbyć się kamienia i nieprzyjemnego zapachu. Jednak silnie działające kwasy oraz wybielacze nie zawsze są dobre dla naszego zdrowia, a także dla ekosystemu w rurach i oczyszczalniach, ponieważ przez swój silnie skoncentrowany charakter niszczą wszystkie organizmy, również te, które przyczyniają się do naturalnej biodegradacji tego, co znajduje się w rurach czy przydomowych oczyszczalniach. Gotowe środki przyzwyczajają nas także do nienaturalnie intensywnych zapachów, mających niwelować nieprzyjemne aromaty. Jednak często zawierają one szkodliwy formaldehyd, bywają duszące, nie są bezpieczne dla alergików. A tak naprawdę potrzebujemy zapachu czystości, ale nie takiego, który kojarzy się ze szpitalnym korytarzem, a po prostu naturalnie delikatnego i świeżego zapachu. W tym niezawodne są olejki eteryczne łączące naturalny zapach i bakteriobójcze właściwości.
Dlaczego w toalecie brzydko pachnie – co może być przyczyną?
- zły stan uszczelnień pomiędzy toaletą a podłogą przepuszcza zapachy,
- zbiornik na wodę ze spłuczką jest zanieczyszczony wieloletnim osadem,
- problemy z drożnością rur i prawidłowym odpływem (osady, które się rozkładają i emitują przykry zapach).
Jak wykonać domowe kostki toaletowe?
Musujące kostki do toalety to szybki i ekologiczny sposób na natychmiastowe odświeżenie muszli sedesowej. Samo przygotowanie kostek zajmuje kilka minut, używamy też bezpiecznych składników, nie degradując środowiska i nie narażając własnego zdrowia.
Możemy w ten sposób zyskać nową dekorację łazienki (kostki o różnych kształtach pięknie prezentują się w słoiczku), nauczyć się czegoś nowego, zaoszczędzić w sensie finansowym i jednocześnie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Szczególnie warto zatroszczyć się o ograniczenie chemii w domu, gdy mamy do czynienia z alergiami, w okresie ciąży i karmienia, oraz gdy w naszym domu są małe dzieci, mało jeszcze odporne na czynniki chemiczne.
Gdy nie odnajdujemy w sobie potencjału twórczego do produkcji kostek, warto zwykłą chemię zmienić na ekologiczną, aby żyło się nam po prostu zdrowiej i bardziej świadomie w sensie dbania o środowisko.
Jak używać kostek do toalety?
Co 2-3 dni wrzucamy do toalety po 2 kostki i zostawiamy na około 5 minut, aby porządnie się rozpuściły. Wówczas warto przeczyścić toaletę szczotką, ponieważ kostki poruszyły osady i trzeba je po prostu wyczyścić i spłukać.
Zapamiętaj:kostki przechowujemy zawsze poza zasięgiem dzieci. Chociaż branie kostek do rączek im nie zaszkodzi, to zjedzenie ich może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.
Musujące kostki do toalety nr 1 - najprostsze
Akcesoria: miska, łyżka i foremka silikonowa na lód, butelka ze spryskiwaczem
Składniki kostek:
- 6 łyżek sody oczyszczonej
- 2 łyżki kwasku cytrynowego
- łyżka wody
- olejek eteryczny (z drzewa herbacianego, lawendowy lub pomarańczowy albo taki który po prostu lubimy aromatycznie), około 15 - 30 kropelek
Przygotowanie
- w misce mieszamy sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym. W butelce ze spryskiwaczem przygotowujemy mieszankę odrobiny wody z olejkiem eterycznym. Bardzo ostrożnie spryskujemy proszek z sody i kwasku mieszanką wody z olejkiem. Trzeba to robić bardzo wolno. Chodzi o to, aby nie wywołać silnej reakcji między sodą a kwaskiem (odrobina składników zareaguje, to normalne). Chodzi o to, aby jedynie zwilżyć składniki, aby mogły się związać w foremce – powinna powstać bardzo gęsta papka.
- Spryskaną mieszankę mieszamy i przekładamy łyżeczką do foremek i ubijamy mocno, żeby kostki się dobrze uformowały. Odstawiamy foremkę na kilka godzin w chłodne miejsce, aby kostki zastygły. Gotowe bardzo łatwo wyjąć z foremek. Kostki przechowujemy w zamkniętym pojemniku, aby nie miały kontaktu z wilgocią, powszechną w łazience, gdzie mamy do czynienia z wodą.
Przy aplikacji kostka będzie syczała i pieniła się – tak ma być.
Produktami tej reakcji są: dwutlenek węgla, woda i cytrynian sodu. Cytrynian sodu jest bezpiecznym związkiem chemicznym, używa się go m.in. przy produkcji żywności i środków medycznych.
Jakie ma działanie każdy składnik z osobna?
- soda oczyszczona – odświeża, pochłania zapachy, zmiękcza twardą wodę (dzięki sodzie kamień nie będzie się tak łatwo osadzał), jest delikatnym środkiem ścierającym. Kupimy ją w sklepie spożywczym,
- kwasek cytrynowy – zabija bakterie, zapobiega osadzaniu się kamienia i rozpuszcza plamy z twardej wody. Do kupienia w każdym sklepie spożywczym,
- olejki eteryczne – działają bakteriobójczo, grzybobójczo, szczególnie olejek z drzewa herbacianego i aromatyzują
- ocet – ma właściwości dezynfekujące i natychmiast neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Do kupienia w każdym sklepie spożywczym,
- woda utleniona – potęguje efekt musujący.
Kostka toaletowa nr 2 – wykorzystaj także płyn do mycia naczyń
Składniki
- 130 g sody oczyszczonej
- 30 g kwasku cytrynowego
- ulubiony olejek eteryczny– około 30 - 40 kropli
- 1 łyżka stołowa płynu do mycia naczyń
Akcesoria: silikonowa foremka do lodu, miska, łyżeczka do mieszania
Przygotowanie
- do miski wsypujemy sodę i kwasek cytrynowy. Płyn do naczyń mieszamy z olejkiem eterycznym i dodajemy do sody i kwasku. Bardzo delikatnie i ostrożnie mieszamy. Gotową papkę mocno ugniatamy łyżką w foremkach i zostawiamy do związania na całą noc. Gdy kostki zastygną, wyjmujemy je z foremek i wkładamy do szczelnego słoiczka.
Kostka toaletowa nr 3 - z octem i olejkiem z drzewa herbacianego
Składniki
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- 6 łyżek stołowych soku z cytryny
- 1,5 łyżki białego octu
- 1,5 łyżki wody utlenionej
- 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego
Akcesoria: 3 niewielkie miseczki, łyżka, foremki silikonowe
Przygotowanie
- mieszamy w jednej miseczce sodę i sok z cytryny. W drugiej wodę utlenioną i ocet, w trzeciej sodę i kwasek cytrynowy. Następnie bardzo delikatnie łączymy mieszanki i na koniec dodajemy olejek zapachowy. Masa powinna mieć konsystencję bardzo gęstej papki. Mieszankę ubijamy w foremkach i odstawiamy na noc do związania i wyschnięcia. Następnie wyjmujemy kostki z foremek i wkładamy do szczelnego słoja. Aplikujemy tak jak pozostałe kostki – raz na 2-3 dni.
Literatura:
www.krokdozdrowia.com
www.ziolowyzakatek.pl