Aromaterapia na koncentrację

Stres związany z ważnym egzaminem lub wyzwaniem zawodowym, może stać się przyczyną kłopotów z zasypianiem, a także uczucia napięcia i niepokoju. Warto przed snem używać olejku lawendowego lub mieszanki olejków o działaniu wyciszającym i uspokajającym, które zredukują napięcie mięśniowe, pomogą się odprężyć i ułatwią zasypianie https://lawendarium.pl/aromaterapia-na-koncentracje-i-efektywnosc-uczenia-sie.html

Domowa depilacja, czyli jak zrobić pastę cukrową i pozbyć się niechcianych włosków

 • Domowa depilacja pasta cukrową. Porady z Lawendarium
  Domowa depilacja pasta cukrową. Porady z Lawendarium
2018-12-18 14:04

Pasta cukrowa, czyli halaweh, wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie jest znaną od lat metodą depilacji. Powstaje na bazie karmelu i choć wariacji na jej temat jest wiele, zawsze podstawowymi składnikami są: cukier i sok z cytryny
Wyglądem przypomina gęstą i lepką maź w bursztynowym kolorze, jednak w głębi kryje moc usuwania włosków wraz z cebulką. Dzieje się tak za względu na specyficzną lepkość, dzięki której pasta nie przykleja się mocno do skóry, ale okleja włoski. Wpływa to na zmniejszenie bólu podczas wyrywania włosków i łatwiejsze ich usunięcie. 
Po zakończonej depilacji nie będą również potrzebne żadne środki do usuwania pasty, ponieważ bardzo łatwo można usunąć jej resztki wodą, nie szorując i nie pocierając mocno skóry, co ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o skalę podrażnienia. 
Z tego względu depilacja pastą cukrowa jest bardzo dobrą alternatywa dla golarek, maszynek i syntetycznych wosków, zwłaszcza gdy zmagamy się z żylakami lub nasza skóra jest wrażliwa i ma tendencję do pękających naczynek. 
Optymistycznym akcentem jest także to, że kiedy usuwamy włoski wraz z cebulką, z każdą kolejną depilacją odrastają już jaśniejsze i słabsze, a podrażnienie skóry znika w tym samym dniu, po kilku godzinach. 
Dzięki paście cukrowej możemy cieszyć się gładkością skóry przez 2-3 tygodnie. 
Rzecz jasna, pasta cukrowa i depilacja z jej pomocą mają również jedną znaczącą wadę – dopóki się jej nie nauczymy, może być uciążliwa. Jednak Ci, którzy opanowali jej nakładanie i konsystencję do perfekcji, nigdy się już z tą metodą usuwania włosków nie rozstaną. 

Przejdźmy zatem do przepisu na pastę cukrową.

Składniki

 • 2 szklanki cukru
 • ¼ szklanki soku z cytryny
 • ¼ szklanki wody

Przygotowanie
1. Do garnka lub rondelka z grubym dnem (garnek musi być dość wysoki, ponieważ pasta w czasie gotowania mocno się pieni i może wykipieć) wsypać cukier, wlać wodę oraz sok z cytryny. Wymieszać i doprowadzić do wrzenia, często mieszając.

2. Zredukować ogień z palnika do minimum i gotować masę około 20 minut, nie przerywając mieszania. Pasta cukrowa będzie gotowa, gdy uzyska ciemną, bursztynową barwę, będzie lekko ciągnąca, a na wierzchu ugotowanej masy pojawi się delikatna pianka. 

3. Gorący karmel przelać ostrożnie do pojemniczka lub miseczki, uważając aby się nie poparzyć, ponieważ jest bardzo gorący. Najlepszy do tego celu jest pojemnik z miękkiego plastiku, przystosowany do wysokich temperatur. 

4. Garnek po gotowaniu pasty cukrowej należy zalać ciepłą wodą, aby masa cukrowa się rozpuściła i łatwo odeszła od ścianek. 

Przechowywanie

Pastę cukrową po całkowitym wystudzeniu należy przechowywać w przykrytej folią spożywczą miseczce, słoiku lub pojemniku plastikowym, w lodówce, przez 2-3 miesiące. Karmel po zastygnięciu staje się twardy jak kamień, co jest całkowicie normalne. 

Przed kolejnym użyciem pastę należy rozpuścić w kąpieli wodnej i pozostawić na kilka-kilkanaście minut, aż będzie gotowa do formowania lub nakładania za pomocą szpatułki. 

Przygotowanie skóry

Dzień przed planowaną depilacją konieczne jest wykonanie peelingu, aby skóra była oczyszczona z martwego naskórka, dzięki temu nie będzie przyklejał się do pasty, a depilacja będzie skuteczniejsza i szybsza. Dzięki peelingowi włoski na skórze podniosą się, a te, które zdążyły wrosnąć, znajdą ujście na zewnątrz skóry. 
Następnie należy przygotować sobie zasypkę dla niemowląt lub zwykły talk. Przetarcie skóry zasypką lub talkiem sprawi, że skóra będzie dobrze odtłuszczona, a pasta idealnie przylgnie do włosków.
Jeżeli mamy tendencję do wilgotnych dłoni, je również należy natrzeć talkiem. Dzięki temu rozgrzana pasta nie przyklei się nam do rąk. 
Jeżeli zamierzamy usuwać włoski z twarzy, warto po peelingu nałożyć na noc maskę nawilżającą. 

Depilację pastą cukrową można robić nawet na bardzo krótkich włoskach. Choć najlepiej do tej metody nadają się włoski o długości około 0,5 cm. Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy i pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać czasochłonne. 

Zapamiętaj!

Pastę cukrową nakłada się na wybrany fragment skóry pod włos, zaś zrywa w kierunku wzrostu włosów!
Aby zapobiegać wrastaniu włosków, warto regularnie wykonywać peeling całego ciała (1-2 razy w tygodniu).

Metody depilacji

   1. Depilacja na zimno - ta wersja pasty cukrowej  jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na żylaki, mającym pajączki i popękane naczynka krwionośne.

 • odrywamy lub odcinamy nożem kawałek pasty z masy, którą mamy w pojemniczku, nie więcej niż objętość orzecha włoskiego lub łyżki stołowej i rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę. Pasta powinna być wyrabiana tak długo, aż zacznie kleić się w dłoniach. Powinna zmienić kolor na złocisty lub wręcz mleczny. Jeżeli pasta jest zbyt twarda, możemy ją umieścić na chwilę w ciepłej kąpieli wodnej. Pastę należy uformować w kulkę, po czym lekko spłaszczyć. 
 • skórę natrzeć talkiem. Wyrobioną pastę rozciągamy na fragmencie skóry tak, aby powstał 3-4 cm pasek, robimy to pod włos (odwrotnie jak w przypadku wosku). Przeciągamy palcami w tym miejscu kilka razy, a następnie energicznym ruchem zrywamy pastę w kierunku wzrostu włosków , czyli z włosem. Oderwaną pastę ponownie rozgniatamy w dłoniach i układamy na innym fragmencie skóry, powtarzając zabieg. 
 • kulkę pasty wyrzucamy, gdy wewnątrz masy jest już zbyt dużo oderwanych włosków i zmniejsza się skuteczność depilacji. 
 • pasta cukrowa jest bardzo wydajna, jedną kulką można wydepilować całą nogę.

     2. Depilacja na ciepło

 • depilację należy zacząć od umieszczenia miseczki z pastą w gorącej kąpieli wodnej
 • w trakcie, gdy pasta będzie się rozpuszczać, przygotowujemy sobie cienkie paski z materiału, których będziemy używać do zrywania pasty (mogą to być gotowe paski lub dla eko fanów - można do tego celu wykorzystać np. czysty, znoszony t-shirt)
 • gdy pasta całkowicie się rozpuści należy upewnić  się, czy nie jest za gorąca. Zbyt gorącą pastą można sobie poparzyć skórę, zwłaszcza delikatne partie ciała. Nigdy nie należy wylewać większej ilości pasty bezpośrednio na skórę. Najpierw należy sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia na jak najmniejszym fragmencie skóry.  
 • pastę cukrową rozsmarowujemy na niedużym fragmencie posmarowanej talkiem skóry, pod włos. Następnie przykładamy bawełniany kawałek materiału i kilkakrotnie przeciągamy dłonią w kierunku wzrostu włosów. Chwilę czekamy, po czym lekko naciągamy skórę i zdecydowanym ruchem zrywamy materiał zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Zabieg powtarzamy na kolejnych partiach skóry. 

Depilacja pastą cukrową nie wywołuje reakcji alergicznych, jednakże bezpośrednio po zerwaniu kawałka pasty skóra będzie lekko zaczerwieniona. Zaczerwienie może utrzymać się przez około kilka godzin. Po depilacji można przemyć skórę wodą i posmarować:
olejem z avocadoolejkiem do masażu czy kojącym hydrolatem

Zalety depilacji cukrowej

 • może być stosowana przez alergików, u osób ze skórą naczyniową oraz z żylakami
 • bardzo tania
 • produkt naturalny (mniejsze ryzyko podrażnień jak w przypadku gotowych produktów)
 • dokładnie usuwa nawet bardzo krótkie włoski nawet te o długości 1-2 mm
 • efekt gładkiej skóry utrzymuje się około 2-3 tygodnie

Wady depilacji cukrowej

 • wymaga wprawy i cierpliwości w stosowaniu i wykonaniu
 • jest bardzo kleista, może się przykleić nie tylko do skóry!
 • zawarty w paście cukrowej sok z cytryny może w niewielkim stopniu rozjaśniać skórę, np. w miesiącach letnich, gdy jest już opalona

 

Powodzenia!

 

 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com